Міська військова адміністрація (МВА) та міська рада, міська рада та міська військова адміністрація… З моменту запровадження у лютому 2023-го року в Чернігові МВА назви цих владних структур не раз і не два зустрічалися поруч у заголовках медіа. І, як правило, контекст цих матеріалів був далекий від того, що можна назвати конструктивним чи ефективним співробітництвом. Нерідко представники МВА та міської ради зустрічалися у… судах.
А судові процеси – то не безкоштовно, адже треба, щонайменше, сплачувати судовий збір та оплачувати роботу тих, хто буде представляти інтереси сторін. Тому ми вирішили дізнатися, скільки ж коштували місту (тобто нам з вами, адже це наші податки наповнюють бюджет громади) судова тяганина між МВА та міською радою.
Суди між владними гілками у Чернігові стали рутиною
Ми запитали представників міської ради та МВА про 4 судові справи. Для розуміння ситуації (раптом вам захочеться самим покопатися в судових реєстрах, то вони відкриті) – мова йде про наступні «кейси»:
№ 620/4893/24 – це справа про затвердження бюджету міста на 2024-й рік (ми про неї розповідали в окремому матеріалі), яка вже пройшла першу інстанцію (її виграла МВА) і зараз перебуває в апеляції у Києві;
№ 620/9845/24 – ця справа також стосується бюджету на 2024-й рік, але, на відміну від попередньої, де позивачем виступала міська рада, тут позивалася МВА. Конкретно це судове протистояння пов’язане з рішенням міської ради від липня 2024-го, яким депутати скорочували повноваження очільника МВА (з чим в МВА були не згодні). До речі, тут теж першу інстанцію виграла МВА, а наразі справа знаходиться в апеляції у Києві;
№ 620/4737/23 стосується бюджету Чернігова 2023-го року. Ви могли би запитати: «Хіба то цікаво? Коли той 2023-й був?..» Але справа досі актуальна, бо крім, власне, бюджету на 2023-й рік, суд у цій справі підтвердив бюджетні повноваження МВА. Перші дві інстанції тут також виграла військова адміністрація, і наразі справа перебуває у Касаційному адміністративному суді;
№ 620/4428/23 – це та сама справа, у результаті якої тогочасного виконувача обов’язків міського голови Олександра Ломаку зобов’язали звільнити колишнього мера Владислава Атрошенка через те, що пан Атрошенко раніше був відсторонений судом від виконання обов’язків міського голови. Тут обмежилися тільки двома інстанціями, наразі справа закрита, а пан Атрошенко звільнений з посади міського голови.
Судові витрати чернігівської військової адміністрації
Відповідно до відповіді з МВА за підписом її очільника Дмитра Брижинського, під час розгляду цих чотирьох справ міська військова адміністрація витратила з бюджету міста Чернігова 8 756 гривень. Причому гроші витрачалися лише на дві з чотирьох справ: 5 428 гривень – на справу № 620/4737/23 (це про бюджет 2023-го року) та 3 328 гривень – на справу № 620/9845/24 (оскарження липневого рішення депутатів міськради).
– Вказані витрати складаються із витрат по сплаті судового збору та витрат на відрядження представників Чернігівської MBA до Шостого апеляційного адміністративного суду, – зазначає Дмитро Брижинський і підкреслює, що витрат, пов’язаних із залученням свідків чи проведенням експертиз, у даних справах не було.
8 756 гривень. Багато це чи мало – кожен може вирішити самостійно. Наприклад, наразі волонтери збирають на закупівлю кровоспинних бандажів для захисників України. Вартість одного бандажу, за їх словами, коштує 152 гривні. Виходить, на суму, яку МВА витратила на суди з міською радою, можна було би закупити 57 бандажів.
Судові витрати чернігівської міської ради
Міська рада наразі витратила більше грошей, ніж МВА. За справою № 620/4737/23 (про бюджет 2023-го року) заплатили 18 778 гривень судового збору. За справою № 620/9845/24 (щодо липневого рішення депутатів) – 10 900 гривень 80 копійок збору. А за справою № 620/4893/24 (про бюджет 2024-го року) – 3 тисячі 28 гривень.
Найбільше витрат міська рада мала у зв’язку зі справою № 620/4428/23 (щодо звільнення Владислава Атрошенка): 16 104 гривні судового збору, 1 200 гривень на відрядження та 1 858 гривень 42 копійки на пальне.
Як підкреслює заступниця Чернігівського міського голови Вікторія Пекур, свідки у рамках цих справ не залучалися, експертизи не проводилися, тож і гроші на ці статті не виділялися.
Отже, міська рада витратила на суди з МВА 51 тисячу 879 гривень 22 копійки. Багато це чи мало? Ціни на дрон «DJI Mavic 3» (без тепловізора) в інтернеті стартують від 65 тисяч гривень. Тобто ці витрати – не цілий «мавік», але більша частина вартості дрону.
Втім, маємо зазначити, що ми питали представників міської ради і про винагороду, виплачену захисникам (адвокатам), котрих винаймала влада міста для супроводу судових справ. І, хоча щонайменше в одній справі – тій, що стосується бюджету-2024, міську раду у суді представляла адвокатка Тетяна Савченко, витрати на адвокатські послуги у міській раді не зазначають. Можемо припустити, що міську раду адвокатеса захищала безкоштовно. І хоча подібний альтруїзм здається дуже дивним, можна назвати це сталою практикою, адже раніше ми писали, що комунальне підприємство міської ради «АТП-2528» адвокат також зголосився представляти безоплатно.
Чи триватимуть судові баталії між міськрадою та МВА надалі – наразі питання відкрите. Адже, нагадаємо, після 20-го грудня міська рада лишилася без виконувача обов’язків міського голови. Тож багато буде залежати від того, коли наше місто матиме нового в. о. очільника Чернігова, хто ним стане, та якими будуть стосунки цієї людини з МВА.