Школа – особливе місце: можна бути не надто старанним учнем, але все життя залишатися прив’язаним до місця, де дружили, спілкувалися, відкривали світ. Тому так боляче, коли руйнують школу та ще й у тебе на очах. Російська війна кардинально змінила життя мільйонів українців, багато з них змушені були покинути домівку, багатьом доведеться відбудовувати своє житло – але всім, як точка опори, потрібна школа, безпечна, комфортна, де діти вчаться за партами й почуваються в безпеці.
Невідкладно і своєчасно – саме так Європейський Союз ухвалив рішення про всеосяжну допомогу й став пліч-о-пліч разом з Україною з першого дня повномасштабної російсько-української війни. Серед стратегічних напрямів підтримки – освіта та молодь ударів БпЛА.. Загальна сума допомоги цій сфері сягнула понад 200 млн євро. Відбудовують освітні заклади, облаштовують укриття, надходять підручники, обладнання для навчання, шкільні автобуси, формують навчальні онлайн-платформи і відкривають доступ до європейських ресурсів знань. Потужну допомогу отримує професійно-технічна освіта, реінтеграція ветеранів, вищі навчальні заклади, серед яких дев’ять релокованих університетів. Підтримку й нові можливості для розвитку завдяки проєктам ЄС мають освітяни, а також молодь.
Вільний доступ до навчання й безпечне освітнє середовище – серед пріоритетів Європейського Союзу та міжнародних партнерів, що їх ЄС об’єднав у потужну коаліцію заради підтримки молодого покоління українців та їхніх педагогів.
Станом на сьогодні ЄС виділив понад 100 млн євро грантової та бюджетної допомоги на відновлення шкіл і підтримку навчального процесу. Через гуманітарні організації, що працюють в Україні, ці кошти серед іншого спрямовують на відбудову навчальних закладів, облаштування укриттів, надання психологічної допомоги педагогам та учням, організацію сучасного й функціонального освітнього простору. 15 млн євро спрямовано на будівництво укриттів у навчальних закладах, щоб діти могли безпечно очно навчатися в умовах постійної загрози ракетних обстрілів та ударів БпЛА.
– Освіта й можливість навчатися, здобувати нові знання – це базове право, яке не можна відбирати. Тому Європейський Союз робить все можливе, щоб українські діти могли повернутися за свої шкільні парти та продовжити навчання, доступ до якого так брутально обірвала російська війна. І це не просто слова підтримки чи заспокоєння, – розповідає Маріанна Франко, голова Офісу гуманітарної підтримки ЄС в Україні. –. Ми говоримо про конкретні зобовʼязання: 10% коштів, що ЄС надає Україні в рамках своєї гуманітарної підтримки, йдуть саме на підтримку освітніх проєктів – відновлення шкіл, облаштування укриттів, навчальних просторів, психологічну підтримку дітей та педагогів тощо. Це та робота, яка дійсно важлива і має значення як нині, так і в майбутньому.
Сильніші разом!
Бюджетна допомога ЄС розрахована на проведення ремонтних робіт більш як у 280 освітніх установах 19 областей України. Серед них є й Чернігівська, яка наприкінці лютого – у березні 2022 року була окупована російськими військами та зазнала значної шкоди від ведення бойових дій.
Велика робота потребує великих зусиль і ресурсів, тому Європейський Союз консолідує міжнародних партнерів, співпрацюючи з ними, зокрема, в межах проєктів відновлення. Така коаліція гуманітарного спротиву діє швидко й ефективно, адже створення максимально безпечного і комфортного освітнього простору в часи війни – це виклик, для подолання якого необхідна синергія дії всіх зацікавлених сторін. Європейський Союз та його партнери об’єднали заради цього свої фінансові, організаційні, інтелектуальні зусилля. Улітку 2022 року міжнародні партнери разом з Міністерством освіти і науки та обласними адміністраціями визначили громади, що найбільше потребували підтримки, бо заклади освіти в них були зруйновані або зазнали значних пошкоджень і стали непридатними для цільового використання. Так було обрано 80 освітніх закладів, зокрема школи та дитячі садочки, де згодом відремонтували укриття. Фінансовані Євросоюзом роботи тривали у 2022–2023 роках, і це дозволило тисячам дітей повернутися за парти.
Іванівський ліцей: повернення до життя
Іванівська громада, що на Чернігівщини, а точніше – місцевий ліцей, стала одним з майданчиків нового успішного партнерства Євросоюзу та UNICEF.
Окупація села Іванівки тривала з 5 по 31 березня 2022 року, і за цей час російська армія завдала великої шкоди місцевому ліцею. Ракетний удар зруйнував без можливості відбудови їдальню, яка була в окремому приміщенні, і сильно пошкодив будівлю самого навчального закладу. Вікна, двері, дах, комунікації – усе потребувало заміни й ремонту після навали рашистів. До того ж окупанти-мародери винесли з приміщення все, що становило хоч якусь цінність: фотоапарати, планшети, комп’ютери. Тож понівечені класи залишилися ще й без організаційної техніки.
Після того як ЗСУ звільнили Іванівку від окупації, ЄС та його партнери всіляко допомагали ліцею і зрештою ухвалили рішення облаштувати повноцінне укриття. ЄС профінансував роботи, UNICEF узяв ремонт під свій контроль – і вже у 2023 році стандартний бетонний шкільний підвал 80-х років, без зручностей, з ґрунтовою підлогою, повністю переобладнали за всіма сучасними стандартами. Дітям там не лише безпечно, а й комфортно під час повітряних тривог. Тепер там якісна й надійна підлога, є вентиляція й освітлення, а також генератор на випадок відключення електроенергії; облаштували туалети, у тому числі й пристосовані для людей з інвалідністю, вхід обладнали пандусом, а ще в укритті діє вайфай.
На думку представників UNICEF, відновлення укриттів забезпечує безперервність освітнього процесу і кращий психологічний комфорт:
«Освіта має вирішальне значення для добробуту та розвитку дітей. Її не можна поставити на паузу, не ризикуючи майбутнім цілого покоління. Школа може стати місцем, де діти отримують не лише знання, але й психологічну підтримку, що допомагає їм справлятися зі стресом. В умовах постійної загрози обстрілів діти можуть продовжувати очне навчання лише у школах, де облаштовані укриття».
До відбудови школи в Іванівці активно долучилася й Finn Church Aid (FCA) – найбільша міжнародна неурядова організація Фінляндії, що займається наданням гуманітарної допомоги з 1947 року. Оскільки Фінляндія постраждала від російської агресії у 1939–1940 роках, звістка про широкомасштабну війну в Україні болем та співчуттям відгукнулася в серцях її народу. Тому з травня 2022 року, у відповідь на російську воєнну агресію в Україні, FCA почала реалізовувати програму «Освіта в надзвичайних умовах», надаючи підтримку учням й освітянам у прифронтових зонах.
Щоби школярі завжди малу здорову, свіжу їжу, FCA за підтримки Євросоюзу встановила на подвір’ї школи модульну їдальню. Для неї зробили свердловину, провели воду, водовідведення та каналізацію, а також звели самі модулі, встановили необхідне кухонне обладнання та меблі. Їдальня розрахована на 60 посадкових місць й забезпечена генератором, щоб свіжі страви для дітей можна було приготувати навіть за умови повних відключень.
– З моменту введення модульної їдальні в експлуатацію не було жодного дня, коли ми не нагодували наших учнів, – каже директор Іванівського ліцею пан Ігор Черевко. – Навіть у найкритичніших ситуаціях, коли були блекаути, на дітей чекали свіжий суп і теплий чай з бутербродами. Ми дуже вдячні нашим друзям з Фінляндії, бо дитяче харчування для нас пріоритет. Сита дитина завжди весела, вона буде добре сприймати навчальний матеріал. А в укритті, відремонтованому UNICEF, ми не лише перечікували повітряні тривоги, а й якось проводили конкурс «Містер та Міс ліцею». Під час заходу виникла загроза ракетного удару, тож, щоб не псувати дітям свято й не скасовувати його, ми просто перейшли до нашого безпечного комфортного укриття і все провели там.
Михайло-Коцюбинська гімназія: захистити і навчати
Михайло-Коцюбинська гімназія в перші дні повномасштабного вторгнення стала прихистком для багатьох мешканців селища. У підвальному приміщенні навчального закладу з 27 лютого по 4 березня 2022 року від російських обстрілів переховувалося близько 130 осіб, серед них 30 дітей різного віку, наймолодшому на той час виповнилося лише три місяці. На території не перебувало жодного військового, тож люди вважали: росіяни не посміють обстрілювати школу з цивільними жінками й дітьми. Але ворог дуже швидко показав своє справжнє обличчя. 4 березня почали масований обстріл селища, росіяни поцілили й у приміщення школи. На щастя, жертв удалося уникнути: стіни шкільного підвалу вберегли життя тих, хто переховувався в ньому. Але ракета зруйнувала значну частину будівлі гімназії, знищила класи, на які прийшлося пряме влучання, а ударна хвиля вибила більшість вікон і зробила приміщення непридатним для використання.
Восени 2022 року, оцінивши масштаби руйнувань, представники ЄС та FCA ухвалили рішення облаштувати в Михайло-Коцюбинському тимчасовий освітній простір – модульні класи. Це дало змогу оперативно організувати комфортне середовище для навчання навіть за умов значних руйнувань основної будівлі школи.
На переконання Патриції Марущак, регіональної директорки Finn Church Aid в Україні, відновлення шкіл і створення безпечного освітнього простору для дітей Чернігівщини є вкрай важливим не лише для продовження навчання, але й для поновлення живого спілкування, якого дітям зараз гостро бракує. Через війну багато дітей були змушені навчатися дистанційно або взагалі перервали освітній процес, що значно скоротило їхні соціальні контакти. «Тож відбудовуючи школи, ми створюємо умови, де діти можуть повернутися до безпечного середовища, навчатися, спілкуватися та відчувати себе частиною громади», – підсумовує пані Марущак.
Директор Михайло-Коцюбинської гімназії пан Микола Шпак:
– Ми планували розмістити хоча б початкову ланку, тому розрахували, що це буде шість класів. Усі ці класи обладнано меблями, доступом до інтернету, пожежною сигналізацією, укомплектовано аптечками та забезпечено мультимедійними засобами для навчання. Встановлено генератор, щоб діти могли навчатися незалежно від відключень світла. 2023/24 рік ми вже провели там. Другий дуже важливий транш, який ми отримали від FCA, був призначений для організації та облаштування сучасних санвузлів у нашому укритті. Щиро дякуємо за таку важливу й своєчасну допомогу.
Школи також отримали дуже важливу підтримку: фахові психологи з мобільних психологічних команд допомагають дітям і вчителям справлятися зі стресом, спричиненим війною, і адаптуватися до нових реалій навчання. Але FCA на цьому не зупинилася, її експерти проводять інформаційні лекції для педагогів і учнів. Вони розповідають про захист прав дітей, методи реагування на ризики та важливість створення безпечного освітнього простору. У такий спосіб партнери не тільки допомагають відновлювати школи й відновлюватися дітям та педагогам – так закладаються основи для їхнього сталого розвитку в майбутньому.
Маріанна Франко, голова Офісу гуманітарної підтримки ЄС в Україні:
– Українські діти є одними з найуразливіших жертв російської агресії. Наслідки, які ця війна вже завдала їм і, на жаль, ще принесе у майбутньому, важко оцінити. Однак наше завдання сьогодні – зробити все можливе для того, щоб мінімізувати цей негативний уплив. У тому числі повернувши дітей до навчання, надавши їм доступ до життєво важливих знань і вмінь. Для Європейського Союзу це принципове питання тому ми підтримуватимемо українські школи та українських дітей допоки вони цього потребуватимуть. Заради нашого спільного майбутнього.
Дізнатися більше про підтримку Європейським Союзом сфери освіти та української молоді ви можете за посиланням: https://eu4ukraine.eu/whats-happening-ua/campaigns-ua/together-we-learn-and-grow-ua/together-we-learn-grow.html
Публікацію підготовлено за підтримки Європейського Союзу в межах комунікаційної кампанії «Разом навчаємося і зростаємо». Її зміст є винятковою відповідальністю автора і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.