Як НЕ треба допомагати ЗСУ – розповідають чернігівські волонтери і військові

«Якщо не в ЗСУ, то для ЗСУ», – таким має бути девіз кожного українця протягом останніх десяти років активної агресії рф. Чи так це – нехай кожен відповідає перед своєю совістю. Однак, чи завжди «щось робіння» приносить користь? У цьому матеріалі ми зібрали для вас коментарі тих, хто або такої допомоги потребує, або цю допомогу збирає і модерує. Тож, почуємо з перших вуст про те, які дії не тільки не допомагають, а можуть навіть і зашкодити.
 

Хороша допомога – за чітким запитом

«Не треба нам – без нас», – каже військослужбовець за позивним «Смурф».

Чоловік став до війська ще в 2015 році. Каже, за цей час хвилі підтримки цивільних були дуже мінливими: від стягування усього і ще чогось до майже повного штилю.

«Звісно, підтримка цивільних дуже важлива: як з матеріально-технічного боку – без спорядження та інших засобів нічого не вийде; так і з морального – навіть найменша допомога несе заряд того, що ця війна не лише наша (ред. – не лише військових). Однак, щоб не розпорошувати сили та можливості, бо і цивільним нічого не падає задарма, краще уточнювати реальні потреби того чи іншого підрозділу чи конкретного військового. До прикладу, мені буде приємно отримати сосиски в тісті, але, на щастя, їсти маю що. А от якщо гроші з тих сосисок закинути на збір на машину, то моїй вдячності не буде меж».

«Моя особлива любов – і це без іронії – вироби власними руками. Коли отримуєш в’язані шкарпетки, розумієш, що хтось робив це і вкладав своє тепло, то воно дуже гріє й душу. Однак, якщо ноги у воді, то такі шкарпетки працюють, як губка, що до всього ще й кусається. Чи потрібні такі шкарпетки – так, але небагато. Бо це на випадок «прийшов – перевдягнувся. Тож, я б радив, класти одну-дві пари в’язаних і до десятка звичайних», – зауважує військовослужбовець «Кощій».

Колег підтримує і Діна Вонг: «Умене особисто був період, коли в нас було дуже багато упаковок чаю. Ну просто дуууууже багато. І кому я його не пропонувала, у всіх були такі ж великі запаси».

Діна Вонг

Однак, військослужбовиця акцентує, що все ж є універсальні і дуже бажані «подарунки».

«Антени, перехідники, стяжки, ізоляційна стрічка, якщо це відправлятимете дронщикам, то ніколи не помилитися. Підрозділам, що мають чимало техніки завжди потрібні сітки. Вони швидко зношуються, а також мають замінюватися згідно сезону».

До сезонних завжди і всім потрібних корисних штучок належать окопні свічки, грілки, а також спреї від комах.

«З того, що зараз хвилює особисто мене, – це збір на засоби РЕБ для танкістів. Сума величенька. Тут ще варто враховувати, що війна постійно змінюється, відтак і вимоги до таких засобів теж», – акцентує Діна Вонг.

Військовослужбовці наголошують, що не варто кидати гроші чи щось надсилати аби-куди. Кожен запит треба перевіряти через кількох військових. Якщо ж хочете придбати якийсь технічний засіб самотужки – обов’язково уточнюйте характеристики, виробника тощо.

«Мені однокласники подарували дрон, знаючи специфіку моєї роботи зараз. Насправді пристрій не з дешевих. Дуже постаралися. Але є одне «але», він відмінно підходить для роботи на коротких дистанціях. Мені ж треба залітати глибше. Це має бути пристрій іншого класу, – каже військослужбовець «Піксель». Ми це вирішили: перепродали, перезамовили. Втім час втрачено».

Отже,

  • НЕ збирайте того, на що не знаєте реальної потреби.
  • НЕ закидайте гроші на збори невідомого походження.
  • НЕ купуйте на власний розсуд технічні засоби, якщо не розбираєтеся в їх характеристиках.


Кілька правил допомагаючим

Чернігівська волонтерка з досвідом Наталія Орлова зауважує, що в допомозі головне – не нашкодити.

«Ми ніколи не зазначаємо бригаду, для якої відкриваємо збір. Лише напрямок. Якщо вороги знатимуть, де яка бригада стоїть і що їй треба, тим важче буде нашим захисникам. З метою безпеки краще не показувати обличчя, написи, татуювання, годинники, будь-що, що може допомогти ідентифікувати».

Наталія Орлова

Також варто не забувати про побутову безпеку. Зокрема, якщо мова йде про їжу, то це переважно продукти довготривалого збереження з актуальними термінами, а також в стійкому пакуванні – без скла. Варто дізнаватися чи є змога готувати, чи лише споживати готове. Якщо ви маєте сили та ресурс готувати сухі пайки, не робіть це на власний розсуд. Необхідно дізнаватися у досвідчених волонтерів перевірені рецепти. До слова, це стосується й окопних свічок. Бо зроблене на власний розсуд чи просто з підказок у мережі, може псуватися, чадити та приносити інший дискомфорт.

Якщо мова про ліки, то завжди необхідно уточнювати чи є змога робити ін’єкції, чи все ж краще таблетований формат. Препарати сильної дії – лише через та для медика.

Отже,

  • НЕ світіть, що і кому надіслали.
  • НЕ надсилайте їжу малих термінів придатності та в склі.
  • НЕ надсилайте будь-що в невизначеній кількості (може стати зайвим вантажем або ж не вистачити).
  • НЕ соромтеся консультуватися.


Думайте, на що натискаєте

Офіцерка управління комунікацій ОК «Північ» Світлана Халімоненко не втомлюється наголошувати на інформаційній гігієні.

«Часто рідні хочуть похвалитися своїм захисником, розміщуючи його фото з побратимами, вказуючи назви бригад, розташування чи іншу інформацію, яка зрештою може нашкодити. Краще особисто просто подякувати».

Світлана Халімоненко

Ворогів в мережі не лише збирають дані, а й поширюють зрадницькі наративи. До таких можна віднести зокрема активну дискредитацію роботи ТЦК та СП.

Для нечистих дій активно використовується ШІ. Зокрема створюються картинки начебто для проукраїнських спільнот, які за потреби швидко перевзуваються.

Зловмисники можуть просто викрадати світлини з особистих чи офіційних сторінок. До прикладу, особисті фото Світлани Халімоненко періодично так «гуляють».

«Якщо дуже хочеться написати коментар та подивитися на фото наших захисників, поширити їх – ласкаво прошу на офіційні сторінки підрозділів», – акцентує пресофіцерка.

Ірина Мисник

Волонтерка Ірина Мисник теж каже про моральну підтримку військових.

«Найбільше, що потрібно нашим захисникам –знати, що вони не самі! Що тил їх підтримує як морально, так і матеріально. Часто мої знайомі та друзі, які стоять на захисті Батьківщини, коли їдуть десь по нашій області, дзвонять і нічого не просять, а просто хочуть зустрітися, обійнятися».

Отже,

  • НЕ лайкайте та НЕ поширюйте навіть дуже приємні картинки з джерел невідомого походження.
  • І головне: НЕ звикайте до війни. НЕ допомагайте ворогу.