banner

Чернігівки про традиції святкування Різдва у країнах Європи: поряд із панетоне, облатком та штоленом ставили кутю

Вдруге Україна відзначила Різдво за новоюліанським календарем і вже вкотре значний відсоток українок не має змоги сісти за святковий стіл у власному домі. Однак, чернігівки в усіх куточках Європи зберігають українські традиції та поважають звичаї народів, які їх прихистили.


Ольга Чорна, Фінляндія

- Фіни починають святкувати, мабуть, найраніше – ще з початку листопада. Починається сезон маленьких вечірок у різних компаніях (друзі, колеги) - піккуйоулу. Щось схоже на наші корпоративи. Приїздить дуже багато туристів. У Фінляндії є навіть ціле село Санти, де він живе з дружиною та ельфами. Все максимально казково. Сант на один квадратний метр забагато скрізь. Однак, самі фіни на ці атракціони уже не ведуться. Святвечір максимально спокійний в колі родини. 24 грудня фіни запалюють свічки на могилах рідних.

Із нових частувань для мене – глінтвейн з мигдалем. До слова, цьогоріч я кутю готувала і з рисом, і з пшеницею. Моїм фінським друзям більше сподобалася з рисом.


Тетяна Терещенко, Італія


- Не колядують, але за будь-якої погоди після святкової вечері всією родиною ідуть на центральну площу. На столі з обов’язкового – панетоне. Це традиційний солодкий хліб. Якщо має форму зірки, то називається «пандоро». Після Різдва та Нового року свята тут не закінчуються. 6 січня відзначають День Бефані – доброї відьми, яка дарує чемним дітям подарунки. Втім, цей персонаж має різдвяне коріння. За місцевою легендою, коли волхви несли дари Ісусу, то їм треба було десь заночувати. Для цього обрали найчистіший і найзатишніший будинок старенької жінки. На ранок вони подякували і запросили її з собою, однак Бефані відмовилася, а згодом, дізнавшись про народження Ісуса, пошкодувала. З того часу і бродить Італією та зазирає в будинки, де є діти.

З абсолютно нового для мене в різдвяній традиції: вшанування Святого Антонія - покровителя домашніх тварин. Наступного дня після Різдва всі прямують до церкви з своїми улюбленцями.

Щодо Нового року, то з традицій – з’їдання 12 виноградин в останні секунди перед північчю. Дехто вішає на люстру червону білизну. То до грошей.

Костел у місті Пезаро


Оксана Позняк, Польща

- Україна та Польща мають багато спільного у святкуванні Різдва. І так, як і в нас дотримання традицій у великих містах відрізняється від менших населених пунктів. Ми живемо у невеликому місті – Щецин. Колядувати з хати в хату не ходять, однак щось схоже на колядки все ж співають за столом або, приходячи до родичів у гості. З відмінного – ялинку прикрашають не лише іграшками, а й горіхами та яблуками. Сама ж ялинка не десь в куточку, а біля святкового стола. Якщо в Україні мають скуштувати першою кутю (до речі, тут її теж готують), то в Польщі розділяють між всіма облаток – традиційний прісний хліб, як на мене дуже схожий на вафлю. Якщо у нас після Святої вечері залишають їжу та ложки для предків, які вже померли, то тут залишають пусте місце за столом під час трапези.

Щодо Нового року (День Святого Сильвестра), то це вже більш світське свято. Якщо на Різдво всі вдома, то цього дня переповнені ресторани.

Ярмарка в Польщі


Софія Скрипник, Австрія

- Готуватися до Різдва починають ще з кінця листопада. Атмосферу створюють завдяки ярмаркам. Важлива частина різдвяної традиції – Адвент. Кожна неділя до Різдва щось символізує. У сам Святвечір родина прикрашає ялинку, на столі з обов’язкового – карп, гусак, печиво у формі півмісяця. Куті чи чогось подібного нема. З незвичного: є фестиваль Крампуса – демонічної істоти. Своєрідний антипод Святому Миколаю. Миколай приходить до чемних, Крампус – до неслухів.

Святкування Нового року наче трохи в тіні Різдва. Так, є феєрверки, застілля, але без фанатизму.

Крампус в Австрії


Наталя Куц, Німеччина

- Святвечір 24 грудня, 26 – ще святковий вихідний, але на вулицях міста вже не знайдеш глінтвейну та ковбасок, які масово продаються майже з кінця листопада. На столі на Різдво має обов’язково бути запечена птиця та святковий пиріг – штолен. Велику увагу німці приділяють декору: ялинки, різдвяні вінки, оздоба стола. Щонеділі Адвенту запалють свічку. Тож на святковому столі обов’язково є 4 свічки.

Щиро німці цікавляться українськими традиціями. До прикладу, у Мюнстері до місцевої української спільноти послухати української колядки та посмакувати куті зібралося чимало місцевих.

Щодо Нового року – то це масове використання різноманітної піротехніки. До слова, ялинку до цього часу можуть вже й прибрати. Адже подарунки під нею знаходять на Різдво.

Українці в Мюнстері
Глядачі в Мюнстері

* * *

У кожній з країн вірять у світле диво Різдва. У жодній – на Новий рік не знайдеш «Шуби» чи «Олівьє». Хоча скрізь підіймають бокали з ігристим і загадують бажання за секунди до початку нового відліку часу. Бажання українок – одне на всіх: Перемога і скоріше додому.