Повномасштабна війна обʼєднала українське суспільство у боротьбі проти російського агресора. Діяльність волонтерів, донати для військових, благодійні заходи стали невідʼємною і важливою частиною сучасного життя українського суспільства.
Якщо за майже три роки великої війни волонтери говорять, що кожен збір закривається складніше і складніше, водночас є ті, хто підтримує українське військо постійно і продовжує це робити нині.
Ми зібрали коментарі чернігівських бізнесів по те, що їх мотивує, аби мотивувати інших. І розповісти про тих, хто продовжує не лише сплачувати податки, а й регулярно підтримувати військових. Насамперед, більшість допомагає тим, хто на фронті, не для піару, а з розумінням цієї необхідності, роблячи кроки для наближення нашої перемоги.
Деякі чернігівські підприємства навіть мають спеціальні бюджети на потреби військових. І дехто з підприємців відмовився від коментарів, оскільки для них більш цінною є не публічна розповідь, а вдячність від військових, отримана приватно.
Розповідаємо про тих, хто погодився на спілкування.
Сергій Берестовий: “Будемо допомагати, скільки потрібно”
Так говорить голова Асоціації роботодавців Чернігівщини, підприємець Сергій Берестовий. Початок війни його застав у Чернігові, пізніше він виїхав до Львова і разом із іншими підприємцями співпрацював із Єдиним волонтерським центром, направляючи в Чернігів буси з гуманітарною допомогою. До рідного міста пан Сергій повернувся на початку квітня 2022 року й одразу почав відновлювати роботу підприємства.
Один із бізнесів Сергія Берестового – цегельний завод №3, розташований у передмісті Чернігова - був повністю знищений російськими обстрілами. І нині відкритим залишається питання щодо його відновлення: неможливо відновити обʼєкт за будівельними нормами, яких вже більше не існує в державі. Та й кошти на відновлення з нуля потрібні чималі.
Однак підприємець і його компанія й надалі продовжують активно співпрацювати з різними фондами та організаціями: Єдиним Волонтерським центром, ГО «Сяйво Сіверщини», Фондом українського бізнесу.
«Крім цього, ми завжди допомагаємо підрозділам, де воюють наші співробітники чи діти співробітників. Допомагаємо запчастинами до техніки, купували комплектуючі для РЕБ, мавік, авто. Особливо, коли після обстрілів потрібна нова техніка чи ремонт існуючої», - розповідає Сергій Берестовий.
Серед пріоритетних для нього підрозділів – 1-ша танкова Сіверська бригада, чернігівська ТРО. З бійцями цих підрозділів прагнуть підтримувати звʼязок й оперативно закривати потреби.
«На підприємстві є щомісячний бюджет, який ми витрачаємо на військових і їхні запити. З часу повномасштабного вторгнення ми витратили на допомогу війську до 10 млн грн. У нас навіть є співробітник, який займається цими питаннями, адже промоніторити, замовити, оплатити, доставити – це все вимагає часу і зусиль», - зауважує підприємець.
Торік компанія Сергія Берестового закрила 10% суми, необхідної для закупівлі 119-тій окремій бригаді ТРО розвідувально-ударних комплексів зі 120-мм мінометами, перерахувавши 1 млн грн. Оснащення бригад територіальної оборони розвідувально-ударними комплексами з єдиною системою забезпечення засобами розвідки, вогневого ураження, зв‘язку та мобільності було проєктом благодійного фонду «Повернись живим».
Сергій Берестовий зазначає, що війна впливає на ведення бізнесу через різні чинники. Чи не головним є кадрове питання. У нього на підприємстві є бронювання для 50% працівників, однак якщо до війська заберуть головного технолога чи начальника відділу продажів, то підприємство опиниться на межі закриття.
«Технолога ми готували кілька років, а начальник відділу продажів знає іноземні мови, працює з клієнтами з Німеччини, Франції, Голландії та інших країн. Підготувати таких спеціалістів за кілька місяців не вийде», - пояснює чернігівський бізнесмен.
Підвищення податків теж, на його думку, вплине на допомогу військовим від бізнесу. «Якщо податки не заберуть увесь дохід, якщо залишатиметься прибуток, ми продовжуватимемо підтримувати українських військових», - наголошує Сергій Берестовий. Водночас від збільшення податків держава отримає більше коштів, які теж може спрямувати на забезпечення ЗСУ.
Підтримувати своїх прагне компанія Snovio
Компанія Snovio докладає зусиль, щоб підтримати своїх земляків-чернігівців, які боронять Україну в ЗСУ, а також кожного, хто цього потребує. Керівник компанії Snovio Олексій Кратко прагне, насамперед, допомагати тим військовослужбовцям, яких знає особисто. «Троє наших працівників пішли захищати країну в ЗСУ, але вони залишаються нашими співробітниками, і ми намагаємося їм допомагати в різній формі, у тому числі фінансово», - розповідає підприємець.
Крім цього, пан Олексій додає, що серед його сусідів теж є військові, тож допомагає і їм. 119-та бригада територіальної оборони укомплектована здебільшого чернігівцями, тому її підтримка - в пріоритеті. Олексій Кратко допомагав з придбанням автомобіля для бригади, дронів. Серед інших запитів, які він закривав, — передача ноутбуків, генераторів, засоби РЕБ тощо.
«Якщо немає нагальних потреб, допомагаємо Благодійному фонду «Захистимо Україну», який представляє чернігівський волонтер Олександр Ясенчук», - додає він.
Серед кроків, зроблених компанією, - це і придбання дронів, старлінків, ноутбуків для військового, передача 3-D принтера, на якому волонтери фонду можуть друкувати запчастини для дронів. Також компанія придбала портативну метеостанцію для чернігівських мінометників, які служать в бригаді «Помста». Адже під час стрільби мають значення швидкість і напрямок вітру, вологість повітря, температура. Метеостанція дозволяє вимірювати ці показники. І це лише частина прямої волонтерської допомоги.
Snov.io як платформа для автоматизації продажів та охоплення послугами цільових аудиторій належить до спільноти Чернігівського ІТ-кластеру.
За словами Олексія Кратка, війна вплинула та продовжує впливати на українські ІТ-компанії. Насамперед, ті, хто працює з інших країн, де немає війни, перебувають у менш стресових умовах, що відповідно позначається на ментальному здоровʼї та працездатності. Крім цього, багато українських сервісних ІТ-компаній з 2023 року почали втрачати контракти, в тому числі і через вимкнення електрики.
«Клієнти почали вбачати загрози і скорочували співпрацю. Ми продуктова компанія, на нас це не позначилося, але нам важче конкурувати з компаніями, перед якими не стоять виклики, які маємо ми сьогодні в Україні», - пояснює СЕО Snovio. І попри це компанія постійно допомагає військовим.
«Моя мотивація — це свідоме, майже інстинктивне, відчуття відповідальності перед ЗСУ і допомога державі, незважаючи на будь-які обставини», - говорить Олексій Кратко.
Тепловізори, дрони, бронежилети передала військовим компанія COLLAR
Компанія COLLAR із Чернігова – український виробник товарів для тварин, що пройшла шлях від виготовлення виробів кількома майстрами вдома до створення сучасного виробництва зі світовим ім’ям та команди у понад 500 осіб. До війни підприємство експортувало свою продукцію до 78 країн світу. Під час облоги Чернігова виробництво серйозно постраждало, було частково релоковано, а після деокупації області відновило свою роботу. За даними компанії, 5% працівників приєдналися до Збройних Сил України.
«Наша компанія активно підтримує колег, які долучились до лав ЗСУ та закриває їхні запити», - повідомила пресслужба компанії COLLAR.
У 2024 році команда підприємства закрила такі запити: п’ять тепловізорів Cyclops, три безпілотники Mavik 3 PRO, два fpv-дрони, один комплекс РЕБ-систем, шість тактичних аптечок, десять м'яких нош тактичних медичних, два балістичні шоломи, два бронежилети та 1000 пар сухих самонагрівних грілок, а також допомагали з ремонтом авто для військових.
«Ми розуміємо важливість підтримки військових, долучаємось до волонтерських ініціатив і робимо свій внесок у майбутню перемогу України», - пояснюють у компанію власну мотивацію.
Діяльність щодо підтримки військовослужбовців є системною. Так, у 2023 році компанія вирішила відмовитися від новорічних подарунків клієнтам і замість цього купили дві автівки Nissan для ДСНС Чернігова, що потрібні для розмінування.
Наступного року компанія COLLAR планує також опікуватися безпритульними тваринами, підтримувати започатковані соціальні та волонтерські ініціативи, наголошувати на важливості відповідального та гуманного ставлення до тварин, допомагати колегам-військовим та ЗСУ. У такий спосіб втілюючи свою місію — робити щасливими людей і тварин навіть під час війни.
Чернігівський ІТ-кластер підтримує військових і громади області
Чернігівський ІТ-кластер заснований у жовтні 2017 року. На сьогодні він об’єднує 9 компаній Чернігова, що працюють у різних напрямах: створення e-commerce моделей; автоматизація бізнес-процесів; розробка сайтів, продуктів та рішень для бізнесу тощо.
Кластер удосконалює умови для розвитку та промоції ІТ-галузі в регіоні через підвищення рівня та якості профільної освіти, популяризує Чернігів як комфортну локацію для ІТ-бізнесу, а також об’єднує відповідні компанії зі спільними цінностями.
З початком повномасштабного вторгнення чернігівська ІТ-спільнота підтримує як військових, так і місцеві громади. Чимало ініціатив реалізовано спільно з партнерами. Спільно з Асоціацією «ІТ Ukraine» та Чернігівською обласною військовою адміністрацією було забезпечено 7 громад нашого регіону Інтернет-зв’язком через пристрої Starlink. Відповідні комплекти спрямували туди, де ситуація з ним була найпроблемнішою.
«Ми також передали декілька комплектів систем супутникового інтернету волонтерам БФ «Іскра Добра», ГО «Активне суспільство України», щоб вони мали змогу приймати заявки на допомогу від усіх, хто потребує цього та продовжували забезпечувати Чернігів і область усім необхідним», - розповіли в Чернігівському ІТ-кластері.
Також забезпечили 5-й окремий полк зв’язку необхідним для роботи обладнанням. Долучилися спільнотою до збору від ГО «Українська призма» на придбання мобільного антидронового комплексу EDM4S для чернігівських прикордонників.
Закупили теплий одяг для наших захисників за донати, здійснені під час проведення освітніх івентів. Разом з ГО «Агенція міських ініціатив» і в партнерстві з БФ «КОЛО» та спільнотою «Лоти Проти» провели благодійний аукціон, де зібрали кошти на квадрокоптери для ОК «Північ».
Зібрали близько сотні вживаних гаджетів з українських та європейських міст у різному технічному стані. Спільно з НУ «Чернігівська політехніка» полагодили та передали 50+ ноутбуків нашим військовим. До речі, зараз триває збір від Чернігівського ІТ-кластера та його партнерів БФ «Співдружність-22» і НУ «Чернігівська політехніка» вживаної техніки для війська. Детальніше про збір можна дізнатися за посиланням>>>
Війна продовжується. І підтримка військових, без перебільшення, в цих умовах є обовʼязком кожного, хто не на фронті. Від нашої єдності і наших спільних зусиль залежить, чи матимемо взагалі майбутнє життя в Україні, і яким воно буде.