Супергерої FAST: як малята вчаться розпізнавати інсульт і рятувати життя

Врятувати одну людину — значить врятувати цілий світ. Особливого значення ця фраза набуває, коли йдеться про когось близького й рідного. Для більшості дітей дідусі й бабусі — найрідніші й найдорожчі люди в світі. Тому вміти піклуватися про них змалечку — важливо, а знати, як врятувати їм життя — безцінно.

Інсульт — друга з основних причин смерті в світі. Щорічно від нього помирає близько 5,7 млн людей. І хоча інсульти останнім часом “помолодшали”, здебільшого вони забирають життя людей поважного віку, в середньому це 70 років.

Міжнародний проєкт Супергерої FAST, до якого долучена й Чернігівщина, створений Факультетом освітньої та соціальної політики Університету Македонії, щоб діти віком від 5 до 9 вміли розпізнати ознаки інсульту у своїх бабусь та дідусів й знали, як діяти в такій ситуації. Бо своєчасна медична допомога при інсульті рятує життя й мінімізує наслідки для здоров'я.

Чи під силу малечі опанувати такі навички та як доєднатися до Супергероїв FAST нам розповіла амбасадорка проєкту в Чернігівській області, Богдана Короваєва.

Пані Богдана має медичну та педагогічну освіти. Вона пропрацювала 13 років медичною сестрою у реанімаційному відділенні Чернігівського обласного онкологічного диспансеру. З 16 років, після закінчення курсів, практикує масаж, а з 2003 року й викладає його, приділяючи велику увагу реабілітаційним технікам, в тому числі постінсультному відновленню. Також має освіту вчителя хімії і біології й з 2009 року працює педагогом в комунальному закладі.

"Коли я дізналась про програму Супергерої FAST, то не змогла пройти повз. У ній для дітей молодшого шкільного віку доступно подається інформація про інсульт та його наслідки. Такий вік обрано не даремно. Діти від 5 до 9 років проводять багато часу з бабусями та дідусями, дуже близькі з ними емоційно. А ще вони відкриті до всього нового й охоче діляться знаннями з друзями. Тож ми навчаємо дітей, як помітити перші ознаки недуги, та пояснюємо, куди телефонувати, щоб приїхали лікарі. На сьогодні я вже провела заняття з дітьми в Кувечицькій гімназії Чернігівської області. Малеча в захваті від занять».

Програма, що нині проводиться у більш ніж 20 країнах, є інтерактивною. У ній є і персонажі-супергерої , і яскраві мультики, і конкурси з іграми — все, щоб зачепити дитячу увагу. Навчальні матеріали розроблено таким чином, щоб можна було вчитися як вдома з батьками, так і у школі. Для того, щоб опанувати увесь необхідний матеріал, отримати сертифікат та стати Супергероєм, слід пройти блок з 5 занять.

 

Чому саме FAST?

Це проста абревіатура мнемотичного тесту, доступна до запам'ятовування навіть маленьким діткам. Тест допомагає виявити неочевидні симптоми інсульту, і розшифровується його абревіатура наступним чином:

  • F (face) – "обличчя"; пацієнта просять усміхнутися та показати язика. Якщо у людини спостерігається при цьому відхилення язика вліво або вправо, обличчя стає асиметричним або ж стає очевидним параліч його м'язів з одного боку — це ознаки інсульту.
  • A (arm) – "рука"; пацієнта просять підняти обидві руки перед собою. Якщо це немождиво виконати, або ж одна рука вища за іншу чи відхиляється, – це інсульт.
  • S (speech) – "мова"; якщо у людини інсульт, вона не зможе відповісти на задане їй просте питання, мова буде плутаною та невиразною.
  • T (time) – "час". Оскільки лік при інсульті йде буквально на хвилини, ця літера означає, що треба терміново викликати “швидку”ю.

Програма, Супергерої FAST, схвалена Всесвітньою організацією інсульту, є безкоштовною. Долучитися до неї може кожна родина або школа, яка забажає. Все дуже просто: треба тільки зареєструватися на сайті. Після цього вам буде надано доступ до всіх наявних навчальних матеріалів. Трохи сумлінного навчання - і почесне звання Супергероя FAST вже у ваших дітей або учнів. А кожен такий супергерой — це потенційно врятований дідусь або бабуся й багато спільних радісних днів попереду.

Будьте здорові та бережіть своїх рідних!