banner

Як не захворіти на кір? Що варто знати про цю інфекцію 

Війна завжди несе загрозу життю та здоров’ю людей, причому йдеться не тільки про руйнування, обстріли, мінну небезпеку, а й про ймовірне поширення інфекційних хвороб і ускладнення доступу до медичної допомоги. Серед інфекцій, що можуть спричинити епідемію, – кір.  

На Чернігівщині на кір наприкінці червня захворів житель Носівки 2006 року народження. Про це повідомив директор Чернігівського обласного центру контролю та профілактики хвороб Олександр Чепурний на офіційній сторінці закладу у Facebook. За його словами, в Україні все частіше реєструють випадки кору – однієї з найзаразніших інфекцій у світі. 

Як повідомляє Національний портал з імунізації, за перші три місяці 2025 року в Україні зафіксовано 472 випадки кору, в тому числі - два смертельні. Цьогоріч кількість випадків захворювання перевищила показники 2024 року, коли в Україні зафіксували 433 випадки кору.

Кір дуже небезпечний, може призвести до пневмонії, вушної інфекції, запалення мозку, інших серйозних ускладнень, а також до інвалідності і навіть смерті. Вірус кору атакує та вбиває клітини набутого імунітету, що відповідають за захист проти інших хвороб, тобто залишає людину беззахисною перед тими інфекціями, на які вона вже хворіла та проти яких вакцинувалася. Спробуємо розібратися, кому загрожує кір, та як вберегтися від хвороби.


Навіщо хворіти, якщо можна не хворіти? 

Хвороба супроводжувалася сильним нездужанням і високою температурою. Так про історією захворювання на кір свого чоловіка розповідає чернігівка Тетяна. Чоловікові був 31 рік, але в родині тільки-но зʼявилася дитина, тож це було значним ризиком і для немовляти. 

«Все почалося з загального нездужання, якому спочатку не надавали особливого значення. Потім чоловік приїхав з роботи пізно ввечері та поскаржився, що дуже погано почувається та має високу температуру. Я подивилися на нього, а він – весь у цяточку. Одразу подумала, що це кір», - ділиться пані Тетяна. Вона написала сімейній лікарці, та порадила викликати «швидку». 

Чоловіка госпіталізували просто серед ночі, тиждень чи 10 днів він перебував у інфекційному відділенні. У лікарні діагноз підтвердили. Стан був більш-менш стабільний, але його дуже турбувала висока температура та загальне нездужання.

Усіх контактних осіб родина попередила про можливе інфікування та попросила проконсультуватися з сімейним лікарем щодо постконтактних дій.

«Але це був тільки початок наших переживань, адже на той час нашій доньці був лише місяць. А дітей вперше планово вакцинують тільки в рік. Я відразу здала аналіз на антитіла, щоб визначити, чи маю захист від кору, і чи теоретично має дитина захист теж. Аналіз виявився негативним, тобто ми з дитиною могли також захворіти. Це були важкі 3 тижні хвилювань – саме такий інкубаційний період у цієї хвороби», - говорить чернігівка. 

Пані Тетяна з донькою зовсім не виходили на вулицю, кілька тижнів «прогулянки» з малечею відбувалися на балконі. Повністю обмежили особисте спілкування, аби нікого не заразити. «Ми пережили дуже важкий період як морально, так і фізично, бо я з немовлятком опинилася на певний час сам-на-сам, без сторонньої допомоги, хоч ми і були постійно на зв'язку. Досі пам'ятаю, як залишала бабусь на голосному зв'язку, щоб розмовляли з дитиною, поки я швидко схожу в душ», - пригадує жінка.

Розпізнати кір у чоловіка їй допомогли курси з підготовки до пологів, догляду за дитиною і по дитячих хворобах, тому вона вважає доцільним вкладати в це час і ресурсів, оскільки навчання додало знання, навички, зменшило тривожність.

Вони з чоловіком були щеплені в дитинстві, але КПК – це жива вакцина, що потребує дуже правильної техніки введення, температури зберігання. «Чи було це все дотримано в нашому дитинстві, ніхто не скаже», - зауважує пані Тетяна. 

Того ж року вони «оновили свою вірусну базу» - зробили з чоловіком і КПК, і АДП-м (вакцина для профілактики дифтерії і правцю. - Авт). «Тепер щороку всією родиною вакцинуємося від грипу. А дитина має усі обов'язкові та необов'язкові щеплення для її віку. Якщо до хвороби чоловіка я була просто не проти щеплень, то після стала амбасадором вакцинації. Бо навіть «легкі» дитячі хвороби, що насправді не такі й легкі, можуть призвести до тяжких наслідків. Навіщо, хворіти, якщо можна не хворіти?» - наголошує вона. 


Легко передається і не має специфічного лікування 

Опинитися посеред спалаху без імунітету до цієї хвороби – страшно та ризиковано. «Специфічного лікування для кору немає, є тільки симптоматичне», – розповідає завідувачка інфекційного відділення Чернігівської міської лікарні № 2 Іванна Олексієнко. За її словами, єдиний захист від хвороби – щеплення. 


Іванна Олексієнко. Фото: Ірини Синельник

«У старшому віці кір, що вважається дитячою хворобою, переноситься важче. Тому батькам варто вакцинувати дітей і взагалі уникнути хвороби або, якщо вона трапиться, то матиме легкий перебіг та не потребуватиме госпіталізації. Батьки, котрі відмовляються від вакцинації, наражають своїх дітей на тяжкий перебіг захворювання та серйозні ускладнення», – пояснює лікарка. 

У маленьких дітей кір протікає особливо складно, недаремно цю хворобу в середні віки називали «дитячою чумою». Кір може мати серйозні довгострокові наслідки як для дорослих, так і для дітей, закінчитися навіть смертю. За даними Центрів контролю та профілактики захворювань США, з 1000 людей, які заразилися кором, 1 помирає, 1 хворіє на енцефаліт, а 50 отримують тяжкі ускладнення. 

Пані Іванна також підкреслює, що кір дуже легко передається від людини до людини, адже поширюється повітряно-крапельним шляхом. Аб захворіти, достатньо поговорити чи деякий час посидіти поруч з хворою людиною. Хоча іноді можна отримати інфекцію, якщо навіть побути в кімнаті, з якої нещодавно вийшла хвора людина, адже вірус циркулює в приміщенні та залишається на поверхнях ще близько двох годин після того, як там побув хворий.

Симптоми захворювання проявляються за 7-14 днів після контакту з вірусом. Важливо знати також, що хворий уже заразний за 2-3 дні до появи перших симптомів захворювання, весь період катаральних проявів і перші 4 дні з початку висипів. На жаль, найчастіше тільки хвороба спонукає людей переоцінити власне ставлення до вакцинації. 


Вакцинація = захист від хвороби 

Зараз в Україні зростає захворюваність на кір. Головна причина — низьке охоплення щепленнями проти кору дітей у попередні роки.

Загалом, за даними Європейського Бюро ВООЗ, у 2024 році в Європейському регіоні зафіксовано 127 350 випадків захворювання. Це вдвічі більше, ніж у 2023 році. Також це найвищий в Європі показник захворюваності за останні 25 років. Понад 40% хворих – діти віком до 5 років, кожен другий хворий потребував госпіталізації. За попередніми даними відомо про 38 смертей внаслідок кору.

Лікарі наголошують, що зазвичай для захисту від кору потрібні дві дози вакцини КПК, що містить живі, але ослаблені віруси кору, паротиту та краснухи. За календарем щеплень їх вводять дітям у 12 місяців та 6 років. Дітям, яких не вакцинували вчасно, вводять дві дози вакцини з інтервалом мінімум у 28 днів.

Дорослим теж потрібен захист від кору. Тим, хто не був вакцинований у дитинстві, не хворів на кір або не має записів про вакцинацію, варто отримати принаймні одну, а краще дві дози вакцини КПК.

Вакцинація дітей від кору гарантована державою, діти можуть щепитися від цієї інфекції безоплатно до 18 років. Дорослі можуть отримати щеплення КПК за власний кошт. Якщо був контакт із хворим на кір, але людина не знає, вакцинована вона чи ні, потрібно зробити екстрену вакцинацію. Причому в перші 72 години після контакту – чим швидше, тим краще, тоді ефективність протидії вакцини хворобі сягає 95%. 

Щеплення КПК також надає захист проти краснухи та паротиту, але лише за умови отримання двох доз вакцини. Тому через місяць після екстреного щеплення варто отримати другу дозу вакцини КПК.

У випадку контакту з хворим на кір дитина може отримати «нульову» дозу вакцини починаючи з 6 місяців. Однак цю дозу не зараховують, і далі дитину вакцинують згідно з Національним календарем щеплень. Якщо контакт з хворим відбувся після отримання дитиною першої дози, але раніше 6 років, в такому випадку можна ввести другу дозу вакцини раніше, і ця доза буде зарахована. 

Війна створює ще більш сприятливі умови для поширення інфекцій, тому дуже важливо захистити від них своїх дітей і захиститися самим. Через це лікарі рекомендують перевірити, чи ви маєте всі необхідні щеплення за Національним календарем і надолужити пропущені.