
«Якщо ви не оновите дані — ваша декларація з сімейним лікарем анулюється», «Дітей до 14 років обов'язково треба верифікувати за допомогою картки платника податків», «Пацієнт зі статусом “неуспішна верифікація” не зможе отримати медичну допомогу». Ви точно читали ці та подібні заголовки в інтернеті, чули їх від знайомих або й лікарів. Але всі ці твердження — маніпуляція і вигадка! Тож, ми поспілкувалися з НСЗУ та чернігівськими лікарями, аби розібратися що робити пацієнтам та чому інформпростір засмічують ці міфи. Розповідаємо.
Минулого місяця деякі медіа почали активно поширювати таку інформацію: “До 1 березня 2025-го людям потрібно оновити свої декларації із сімейними лікарями та педіатрами. Якщо цього не зробити, то вони втратять доступ до медичних послуг, гарантованих державою, окрім екстреної меддопомоги”.
Про те, що треба прийти з документами, говорили своїм пацієнтам і лікарі. Мовляв, треба верифікувати дані в електронній системі охорони здоровʼя.
Навіщо?
Щоб інформація про пацієнта була актуальною. Бо ж медичному закладу, який підписав договір з НСЗУ, декларації оплачуються. Але за ті, які містять невірні дані пацієнтів, коштів ніхто не отримає.
Кого торкнеться оновлення даних?
Тих, хто змінив документи або номер телефону. Тих, хто уклав декларацію 2018 року. Тих, хто три роки не відвідував лікаря. Або ж тих, чия інформація у медичній системі не збігається з державними реєстрами.
Усе так. Але пацієнту не треба звертатися з цими даними до лікаря. Процес верифікації автоматичний і не потребує присутності людини. Для того, щоб в електронній системі охорони здоровʼя дані пацієнтів були актуальними — вони підтверджуються Державним реєстром фізичних осіб. Усе це здійснюється електронно і на постійній основі.
Що це за статуси “успішна” або “неуспішна” верифікація і на що вони впливають?
Під час того як лікар перевіряє дані — кожен із пацієнтів отримує статус. Їх три:
- “успішна верифікація” — якщо всі дані коректні та актуальні;
- “потребує верифікації” — якщо дані ще не встигли перевірити;
- “неуспішна верифікація” – якщо є розбіжності з даними державних реєстрів.
В останньому випадку лікар має звернутися до пацієнта і уточнити дані. Але це не означає, що декларація такого пацієнта анульовується або те, що йому не надаватимуть медичну допомогу безоплатно.
«Таких пацієнтів менше 3%, які отримали статус "неверифіковано". Коли пацієнт прийде до лікаря — то лікар має звіритися з даними, які внесені в декларацію. Або й не чекати візиту пацієнта, а зателефонувати і уточнити необхідні дані. Наприклад, могло бути внесено некоректно дату народження і при синхронізації з реєстром дані не підтвердилися, тому пацієнт отримав статус “неверифіковано”», — пояснює керівник пресслужби НСЗУ Віталій Андронік.
Пацієнти до 14 років обов’язково мають пред’явити номер картки платника податків?
Це питання здійняло неабиякий “кіпіш” у медичних закладах Чернігова та обурило не лише лікарів, але й батьків. Адже йшлося про те, що до кожної декларації з дитиною необхідно додати її реєстраційний номер облікової картки платників податків. Тобто, вони мали з батьками отримати його у податковій і принести або надіслати своєму педіатру.
Однак, згідно з постановою КМУ від 24 грудня 2024 р. № 1503 дані неповнолітніх пацієнтів із статусом “успішна верифікація” повинні містити ідентифікаційний номер, але лише у разі його наявності.
Про те, що для верифікації даних дітей до 14 років достатньо Свідоцтва про народження йдеться і в роз’ясненні від НСЗУ на офіційній Facebook-сторінці установи. Там нагадали, що підтвердженню підлягають лише:
• ПІБ;
• дата народження;
• за наявності, реєстраційний номер облікової картки платника;
• серія і номер документа, що посвідчує особу.
Для чого треба ця верифікація?
«Це важливо для лікарів, а не для пацієнтів. Якщо декларації міститимуть неверифіковані дані — НСЗУ їх не оплатить. Але таких декларацій у місті нині не дуже багато», — говорить гендиректор Чернігівської міської лікарні №2 Владислав Кухар.
Тобто, питання в грошах. Але є нюанс. На офіційній Facebook-сторінці НСЗУ йдеться, що декларації дітей, які не пройшли верифікацію до 1 березня, будуть повністю оплачені. А от з 1 липня 2025 року до ставки, яку отримував лікар-ФОП чи медзаклад за обслуговування дітей, які не мають статусу “успішна верифікація”, застосовуватимуть нульовий коефіцієнт. Тобто, не доплачуватимуть.
У коментарях аншлаг. А лікарям невтямки, чому з липня вони мають безкоштовно лікувати пацієнтів, у яких з тих чи інших причин не збігаються дані в реєстрах.
Що робити, якщо пацієнту з неуспішно верифікованою декларацією відмовляють у медичній допомозі?
У таких випадках необхідно звертатися до НСЗУ:
- Залишити скаргу через електронну форму на їхньому сайті НСЗУ в розділі «Громадянам».
- Зателефонувати до контакт-центру 16-77. Оператор гарячої лінії зафіксує скаргу та допоможе оформити звернення.
- Надіслати офіційний лист на електронну пошту: info@nszu.gov.ua.
- Надіслати лист на поштову адресу НСЗУ: проспект Степана Бандери, 19, м. Київ, 04073.
- Написати звернення на особистому прийомі громадян.