
Економічна ситуація, перехід на “дистанційку” ще з часів ковіду, спонукали чималу кількість чернігівців шукати додатковий підробіток. Та все ж мотивація мати кілька робіт чи проєктів одночасно у кожного своя. І це не завжди про бажання заробити якомога більше. Чернігівці діляться власними історіями мультизайнятості – про плюси і мінуси роботи на кількох місцях.
“Не можу воювати – зобов'язаний донатити ”
Чернігівець Андрій з 2022 року працює в ІТ-сфері.
“Коли почалось повномасштабне вторгнення я тільки “в'їхав” у свою роботу та колектив. Через війну, роботи стало значно менше. На жаль, я маю проблеми з опорно-руховим апаратом і доєднатися до війська фізично не можу. Однак, я дав собі слово: щомісяця мушу задонатити не менше 5 тисяч гривень”, – розповідає чоловік.
Мінімальний поріг допомоги армії, який поставив сам собі, чималий, тож Андрій почав активно шукати додаткову роботу. Влаштувався ще в одну американську ІТ- компанію.
“Плюс і мінус у цьому маю однакові – часовий пояс. Мої мітинги не співпадають по часу, інколи робочі години сходяться. Однак, часу на відпочинок теж фактично нема. За інших умов, я б уже відмовився від якогось з проєктів. Фізично це складно витягнути більше кількох місяців”, – зауважує ІТ-шник.
Чоловік каже, що серед колег чимало тих, хто працює на кілька проєктів. З його спостережень, найпоширеніша помилка в такому разі – приховувати від роботодавців сумісництво.
“Паралелити непомітно довго не вийде. Будете часто відпрошуватися до “лікаря” чи ще кудись, зіпсуєте репутацію та матимете погані рекомендації. І в результаті з одного проєкту точно буде неприємний зліт, – зауважує Андрій.
Чоловік радить наскільки можливо розводити роботу в часі: 5 годин на один проєкт, 5 – на інший. Так не буде втрат у якості і мозку легше переналаштовуватися. Та, звісно ж, дбати про себе: спорт, відпочинок з рідними, будь-яка активність.
Одна робота – для фінансової стабільності, інша – для ментальної
Тетяна Дюба уже тривалий час за основну діяльність має упаковку та підготовку для доставки корисної їжі. Компанія, у якій працює, закриває запити веганів, вегетаріанців, спортсменів, діабетиків, прихильників кето дієт тощо. Утім віднедавна Тетяна ще й власниться онлайн-магазину квітів.
Тетяна Дюба
“Наявність однієї роботи дає змогу мати фінансову стабільність, а іншої – мати ментальну стабільність і справжнє задоволення від того, що роблю. Це ніби дві сторони монети – одна за раціональне відповідає, а інша - за прагнення, перспективи на майбутнє та мрії.”
На щастя, за таких умов про вигорання мови нема. Адже перша робота – механічна, друга – творча. До появи флористики в житті Тетяни був час, коли набридла одноманітність фізичної праці; а квітами займається ще не так довго, щоб вичерпати натхнення.
Анастасія Ярмоленко
Анастасія Ярмоленко має досвід роботи одночасно у ІТ, комунікаціях, PR та журналістиці. Поєднувати це вдавалося завдяки вдалому тайммеджементу.
“Відпустки у мене не було з 2021 року. Спочатку я хотіла просто спробувати: от чи зможу. А потім, звісно, пішли і гроші”.
Зазначає, що не змушувала себе до якогось виду діяльності: є змога – робила.
Наразі вона виховує маленьку доньку, тож залишила собі лише ІТ.
Працюйте – закон не забороняє
Законодавство України не забороняє громадянам працювати на одній чи кількох роботах за сумісництвом на додачу до основної. Не заборонено паралельно вести власний бізнес. З початком повномасштабного вторгнення трудове законодавство стало ще більш гнучким.
Чітко виписаний список дозволеного є лише для державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування. Їм можна вести педагогічну, наукову, творчу діяльність та отримувати за це заробітну плату.
Дмитро Науменко
“Сумісництво можливе у вільний від основної роботи час, навіть, якщо це онлайн. Суміщати можна роботу зокрема й на одному підприємстві. Це може бути інша посада, з іншим функціоналом. Щодо тривалості робочого часу в українському законодавстві теж нема визначення. Однак, є Директива ЄС, яку Україна має брати за рекомендацію. Там визначено, що людина повинна мати безперервних 11 годин на добу для відпочинку. Відтак, на роботу виділено 13 годин. Зазвичай, повний робочий день за основним місцем роботи - 8 годин, тож для сумісництва є ще 5,” – роз'яснює юрист ГО “МАRT” Дмитро Науменко.
За час юридичної практики у Дмитра Науменка не було справ, що стосувалися конфліктів за основним місцем роботи та сумісництвом. Однак, фахівець зазначає, що з наразі досить клопітким є регулювання трудової діяльності внутрішньо переміщених осіб. Особливо, якщо мова йде про тимчасово окуповані території.
“Громадянин, який наразі перебуває на підконтрольній території, може влаштуватися на роботу за сумісництвом на повний робочий день, однак за місцем основної роботи він має бути або в простої, або у відпустці без збереження заробітної плати. Врегулювання останнього потребує зусиль та часу ”, – резюмує юрист.