
Доходи і видатки держслужбовців, посадових і публічних осіб заслуговують на увагу громадськості, оскільки можуть містити корупційні ризики. Саме тому вони зобовʼязані декларувати свої доходи і витрати. Ми ж продовжуємо розповідати про статки топів Чернігова й області. Цей матеріал присвячений керівникам фракцій політичних партій у Чернігівській міській раді.
Через воєнний стан у місті продовжує свою роботу міська рада, обрана 2020-го року. Вона налічує чотири фракції, що об'єднують депутатів від різних політичних сил. Зокрема, це найчисельніша фракція партії «Рідний дім», а також фракції політичних сил «Слуга народу», «Європейська солідарність» і «Наш край».
Заступниця голови фракції Наталія Хольченкова: річний мільйонний дохід родини

Найчисельнішою фракцією у Чернігівській міській раді є «Рідний дім», що налічує 24 депутати, згідно з даними сайту міськради. Фракція повʼязана з однойменною політичною силою колишнього міського голови Чернігова Владислава Атрошенка. Керівник фракції – Олександр Ломако. Оскільки він виконував обовʼязки міського голови, і його декларацію за 2024 рік ми аналізували, то розглянемо публічні доходи та видатки заступниці керівника фракції Наталії Хольченкової. У Чернігівській міській раді вона має посаду начальниці відділу міжнародних відносин та інвестицій. Її декларація за минулий рік мало чим відрізняється від декларації за 2023 рік.
За 2024 рік Наталія Хольченкова задекларувала квартиру в Чернігові площею 94,9 м.кв, що належить їй. Нерухомість придбана в 2011 році за понад 540 тис.грн.
Ще в одній квартирі в Чернігові має частку чоловік пані Наталії - Володимир Хольченков. Зокрема, в квартирі площею 62,2 м.кв йому належить 25% права власності.
Також заступниця голови фракції «Рідний дім» має у власності автомобіль VOLKSWAGEN TOUAREG, 2008 року випуску. Авто, згідно з декларацією, придбано в 2016 році за 149 тис. грн.
У виконкомі Чернігівської міської ради Наталія Хольченкова заробила 590 тис. грн. Її чоловік, який обіймає посаду начальника управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення в Чернігівській міськраді, отримав за рік 405 тис. грн. Ще майже 77 тис. грн. вказані як заробітна плата в комунальному підприємстві «Центральний парк культури і відпочинку».
Наталія Хольченкова зберігає заощадження готівкою. Зокрема, вона задекларувала 9 тис. дол. США та 50 тис. грн. Згідно з декларацією, посадовиця є головою правління ГО «Спілка жінок м. Чернігова».
Олександр Луценко: мільйонні зарплати на двох підприємствах і майже чверть мільйона доларів готівкою

Політична партія «Наш край» в Україні заборонена влітку 2024 року. За даними СБУ, окремі екскерівники та функціонери цієї політсили причетні до проведення підривної діяльності проти України. В СБУ стверджують, що до співпраці з Росією причетні десятки представників регіональних осередків «Нашого краю». Більшість з них перебувають на тимчасово окупованих регіонах України, де займають різні «посади» в окупаційних органах РФ. У партії звинувачення назвали безпідставними та незаконними, оскільки не можна епізоди діяльності кількох депутатів видавати за систематичну антиконституційну діяльність політичної сили, йдеться на сайті політсили. Рішення Мін’юсту партія оскаржує в судах. Обрані депутати «Нашого краю» в місцевих радах продовжують свою роботу.
У Чернігівській міській фракція «Нашого краю» налічує четверо депутатів. Керівник фракції – Олександр Луценко. За 2024 рік він задекларував понад 2,35 млн грн заробітної плати. Порівняно з попередньою декларацією, його доходи скоротилися майже удвічі. У 2023 році його заробітні плати сягали 4 млн грн.
Торік у ТОВ «Укркорд» він заробив понад 1 млн 150 тис. грн., у цій компанії він є директором, згідно з даними Опендатабот, основний вид діяльності підприємства - виробництво штучних і синтетичних волокон. Ще 1,2 млн. грн. – заробітна плата у ТОВ «Монофіламент», отримана за сумісництвом. Підприємство теж займається виробництвом штучних і синтетичних волокон.
Дружина депутата Ольга Луценко займається підприємницькою діяльністю, однак її дохід у декларації не оприлюднений.
Керівник фракції «Нашого краю» у власності має квартиру 76 м.кв., набуту в 2019 році, вартістю 548 тис. грн., а також два паркомісця в підземному паркінгу - майже за 500 тис. грн. У декларацію депутата внесені два авта - SKODA KAROQ (2019 року випуску) за 995 тис. грн та PEUGEOT TRAVELLER (2023 року випуску) за майже 2 млн грн.
Депутат у своїй декларації зазначив, що зберігає готівкою 240 тис. дол. США та 15 тис. грн. На банківських рахунках - майже 20 тис. дол. США та понад 13 тис. грн.
Марина Семененко - нові елітні будинок у Чернігові та авто, колекція картин та ювелірні вироби
Депутатка Марина Семененко очолює фракцію «Європейська Солідарність» у міськраді. Фракція включає 4 депутати.

З нерухомості Марина Семененко задекларувала дві квартири в Чернігові 55,4 м.кв та 133,1 м. кв., за понад 260 тис. грн та майже 150 тис. грн, відповідно, дачні будинки 43,4 та 92,1 м. кв., земельну ділянку 8000 м. кв. за 110 тис. грн. Також вона є власницею нежитлового приміщення 156,1 м. кв. вартістю 1,65 млн грн на час набуття права власності в 2021 році. Ще має у власності житловий будинок площею 207 м.кв за понад 700 тис.грн, на час придбання в 2022 році, та земельну ділянку 618 м.кв у м. Виноградів Закарпатської області. Порівняно з попередньою декларацією, перелік нерухомості депутатки збільшився на будинок у Чернігові площею 481,2 м.кв за 7,8 млн грн. Згідно з декларацією, це власність Марини Семененко, у будинку проживає вся родина — чоловік, донька та син.
Керівниця фракції ЄС колекціонує картини сучасного українського мистецтва, у декларацію внесено 17 картин. Крім цього, вона задекларувала ювелірні вироби: кільце з діамантами, кільце з опалом і діамантами, набір з кільця та сережок з сапфірами, набір з кольє, кільця та сережок з перламутром та набір з кольє та сережок з рубінами. Ювелірні вироби, відповідно до роз'яснень НАЗК, потрібно декларувати, якщо їхня вартість перевищує 100 прожиткових мінімумів. Станом на 1 січня 2025 року це 302,8 тис. грн.
У декларації є два апарати: Icooner laser – для дермомасажу вартістю 310 тис. грн та I-Boost Booster – для фізичних тренувань за 320 тис. грн.
Марина Семененко володіє позашляховиком Land Rover, 2021 року випуску, за 2 млн грн. Її чоловікові належить Land Rover, 2021 року випуску, за 4 млн 450 тис. грн. Обидві автівки придбані в 2022 році. Ще один Land Rover, 2024 року випуску, чоловік придбав торік за понад 8 млн 890 тис. грн. Крім цього, Сергій Семененко задекларував судно SYLVAN, двигун MERCURY, причіп UMS без зазначення їхньої вартості.
Депутатка має корпоративні права в трьох компаніях, у тому числі - в Швейцарії. Їй належать 100% корпоративних прав ТОВ «Дайрін» та ТОВ «Кейрін», 75% — ТОВ «Будда дім» у Швейцарії. Вона є кінцевою бенефіціаркою цих підприємств. Чоловік депутатки володіє 100% ТОВ «Голівуд» і ТОВ «Чернігівторг», по 50% корпоративних прав йому належать у ТОВ «Смена» і ТОВ «КХП», 33,5% - у ТОВ «Фортеза».
За 2024 рік Марина Семененко задекларувала дивіденди в сумі понад 4 млн грн, доходи від підприємницької діяльності - 5,8 млн грн, банківські проценти - майже 740 тис. грн, заробітну плату в ТОВ «Кейрін» — 108 тис. грн та пенсію 35 тис. грн. Крім цього, депутатка отримала понад 550 тис. грн від відчуження нерухомого майна. У декларації за 2024 рік відсутня квартира в Славутичі, що була в попередній декларації.
Дохід Сергія Семененка за 2024 рік від підприємницької діяльності становить майже 5,7 млн грн, дивіденди від ТОВ «Смена» - майже 37 млн грн, від ТОВ «Чернігівторг» - 40 млн грн. Також чоловік за рік отримав майже 61 тис. грн пенсії.
Марина Семененко в своїй декларації вказала, що має 75 тис. дол. США і 5 млн грн готівкою. Також вона зберігає в українських банках понад 8 млн грн і 28 тис. дол. США.
Сергій Семененко має рахунки у банку в Угорщині, де зберігає 222,5 тис. дол. США і 265 тис. євро. У різних українських банках він має вклади на 17,6 млн грн. Понад 760 тис. євро чоловік тримає готівкою.
У декларації депутатки відображені фінансові зобовʼязання у сумі 4 млн грн як формування статутного капіталу ТОВ «Дайрін». Таку ж суму задекларував і Сергій Семененко як формування статутного капіталу ТОВ «Голівуд».
Марина Семененко єдина з керівників фракцій за 2024 рік задекларувала благодійну допомогу в сумі 220 тис. грн, хоча це утричі менше, ніж вона декларувала за 2023 рік.
Максим Черненок: нерухомість - у Чернігові та Харкові, банківські рахунки - в Україні та Португалії

Керівник фракції «Слуга народу» в Чернігівській міськраді Максим Черненок задекларував житловий будинок площею понад 350 м.кв та вартістю майже 2 млн грн у Чернігові, де мешкає його родина - дружина, син і донька. Також він має квартиру в Чернігові площею 68,4 м.кв за 342 тис. грн на час набуття права власності в 2017 році. Торік депутат придбав ще одну квартиру площею 77,4 м.кв за понад 800 тис. грн.
Дружина Марина задекларувала будинок (48,5 м.кв), дві квартири по 62 м.кв вартістю майже 1,5 млн грн на 2012 рік та земельну ділянку (813 м.кв) у Харкові. У Чернігові жінка має земельну ділянку 927 м.кв. за 184 тис. грн, квартиру 47,9 м. кв за 477 тис. грн, придбану під час війни. Також у її власності - садовий (дачний) будинок 29,3 м.кв за понад 243 тис. грн станом на 2019 рік.
Прикметно, що родина депутата за підсумком 2024 року, як і в попередній декларації, не має транспортних засобів.
Марина Черненок володіє 100% корпоративних прав ТОВ Фінансова компанія «Регіон капітал» та ТОВ «Селянська інноваційна холдінгова компанія «Сінком-Холдінг», 33,3% має у ТОВ «Юма Силікат». У цих компаніях дружина депутата є кінцевою бенефіцеаркою.
Максим Черненок вказав за 2024 року основними доходами вказав заробітну плату в НУ «Чернігівська політехніка» в сумі 186 тис. грн, зарплату за сумісництвом у ТОВ «Альянс міжрегіонального співробітництва» та ТОВ «Домен-буд» - майже 180 тис. грн та 56 тис. грн, відповідно. А також 1,7 млн грн процентів від «Укргазбанку» і 32 тис. грн від банку «Південний».
За 2024 рік депутат задекларував 2,5 млн грн як внески до кредитних спілок та інших небанківських установ, йдеться про ТОВ ФК «Регіон капітал». Кошти, позичені третім особам, у тому числі надана поворотна фінансова допомога – майже 35,3 млн грн. Йдеться про ТОВ «Альянс міжрегіонального співробітництва», де він працює за сумісництвом директором.
Готівкою Максим Черненок зберігає 160 тис. дол. США. Має кілька рахунків у різних банках, де загалом, згідно з декларацією, понад 800 тис. грн. Марина Черненок має рахунок у португальському Міленіум банку в сумі 25 тис. євро.
Марина Черненок має позику від батька Петра Черненка 600 тис. грн, датовану 2023 роком. У Валентини Черненок - в сумі 1,4 млн грн, що датовано 2020 роком. Дружина депутата «позичила» в свекра 900 тис. грн у 2021 році. Ще 4 млн. грн Марина Черненок позичила в Ірини Кравченко. На кінець звітного періоду розмірі зобовʼязань були без змін.
У декларації Максима Черненка вказані правочини з нерухомим майном - дарування та оформлення права власності.
Згідно з декларацією, депутат міськради Максим Черненок входить до складу керівних органів «Союзу ветеранів Чернігівського вищого військового авіаційного училища льотчиків».