Ґреґор Розумовский – нащадок Гетьмана Кирила Розумовського у сьомому поколінні. Він живе у Відні та має графський титул. Ґреґор є відомим в Австрії істориком, політичним, громадським та культурним діячем. Нещодавно Ґреґор відвідав Чернігів і поділився своїми враженнями та планами.
- Моя родина походить з цієї місцевості України. Я завжди відчуваю зв'язок. Це відбувається якось магічно, я не можу це класифікувати, але це магія!
Під час відбудови палацу у Батурині Ґреґор подарував музею реліквії з родинної колекції зокрема оригінал універсалу1763 року Гетьмана Кирила Розумовського. Наразі одним з напрямків роботи Ґреґора Розумовського в Європі – протидія російській пропаганді.
- Ми зробили велику помилку з самого початку, дуже велику помилку, – каже Ґреґор Розумовський. – Ми намагаємось спростовувати фейкову інформацію. Я маю на увазі, як тільки брехня приходить з росії у телеграм чи інстаграм або тік-ток, ми намагаємось довести, що це неправда. Так не працює! Стільки багато жахливих речей відбувається в росії, і ми це не доносимо правильно. Наприклад, відомий факт про українських дітей, яких викрав російських уряд. Це велика справа! Це було б цікаво знати всім європейцям, але це не доноситься до них. Але це має бути конкретно на повістці дня!
Ґреґор Розумовський розповів, що зараз разом з командою готує новий великий проєкт, в якому будуть поєднані і культура, і музика, і економіка.
- Це все буде разом. І це все буде спрямовано на просування України. Ми хочемо показати, наскільки Україна – європейська країна, і наскільки вона пов’язана з центральною та західною Європою. Щоб люди розуміли, що Україна – це не якась частка росії, це частина Європи.
Ґреґор і дружина Наталія Розумовська відвідали історичні пам’ятки Чернігова: Вал, Антонієви печери та Іллінську церкву. Особливе враження на подружжя справили Антонієви печери.
- Тут дуже незвично – каже Ґреґор. – Це надзвичайно вражає. Тут дуже особлива атмосфера. І також тут дуже красиво. Ти бачиш всі ці елементи «бароко», це якось божевільно навіть, неочікувано! Але я б хотів побачити, як це виглядає без електричного світла. Це було б цікаво.
У печерах Ґреґор співав, щоб відчути акустику та блукав тунелями без світла з ліхтарем у руці.
- Я знав, що Чернігів – це особливе місто, з іншою атмосферою. Це місто, в якому життя більше, ніж у Києві. Чернігів це якесь дуже справжнє місто, місто для людей. Воно дуже гарне. Ми побували у Антонієвих печерах. Я досі вражений, і я буду зберігати це враження, цей досвід і ці емоції ще роками. Це таке унікальне місце. Особливе.
Також родина Розумвських відвідала Козелець. Тут розташована садиба під назвою «Покорщина», що належала матері Кирила Розумовського. За легендою там у 1744 році таємно обвінчались старший брат Кирила Олексій та імператриця Єлизавета. Зараз садиба у занедбаному стані.
- Мій добрий друг Акім Галімов (український режисер та відеоблогер – Ред.), – розповідає Ґреґор, ми з ним їздили до Покорщини 5-6 разів. Вперше я побував тут у 1991-му році! Я наразі не беру фінансової участі у проєкті «Покорщина», але я роблю все можливе, щоб знайти потенційних спонсорів. Я вважаю, що цей проєкт є дуже важливим, ми маємо відбудовувати всі ці пам’ятки. Я розумію, що зараз це звучить дуже дорого, це скоріше на майбутнє. Але це важливо для айдентики України. Нам це потрібно. Люди мають усвідомлювати, звідки вони пішли! Я завжди кажу, коли ти не знаєш своє походження, ти не знаєш, куди йти!
* * *
Кирило Розумовський був гетьманом війська запорізького з 1750 по 1764 роки. Народився у 1728 році у селі Лемеші на Чернігівщині. Старший брат Кирила, Олексій Розумовський, у 1731 році завдяки своєму неординарному голосу, потрапив до придворної капели в Петербурзі й невдовзі став фаворитом цариці Єлизавети.
Олексій Розумовський у 1742 році забрав свого брата Кирила з Лемешів до Петербургу. Кирило навчався за кордоном, мав великі успіхи і вже у віці 16 років отримав графський титул, а згодом у 18 очолив Петербурзьку Академію наук.
Єлизавета відновила гетьманщину і 31 липня 1750 року Кирило Розумовський отримав грамоту про відновлення гетьманської резиденції в Батурині.