banner

Виставка, присвячена майстру Олександру Шльончику та Наті Жижченко (Onuka), відкрилася у Чернігові

У Чернігівському історичному музеї відкрилася  виставка «Іменем любові». Вона присвячена зв’язку поколінь на прикладі відомого чернігівського майстра народних інструментів Олександра Шльончика та його онуки Нати Жижченко (гурт Onuka). На експозиції представлені музичні інструменти, костюми та інші знакові речі цих двох відомих особистостей.

Олександр Шльончик (1921-2008 рр.) був відомим майстром народних інструментів. Протягом понад 30 років він працював на Чернігівській музичній фабриці. За роки свого життя майстер напрацював унікальні технології створення найрізноманітніших музичних інструментів. До нього звертались музиканти зі всього колишнього СРСР, в тому числі гурт «Пєсняри».

«Іменем любові» – таку назву має назву книга Станіслава Реп’яха, присвячена майстрові. З самого дитинства він виховував свою онуку у любові до музики та народних інструментів. З юного віку Ната Жижченко виступала разом з оркестром, граючи на сопілці, яку зробив дідусь. Зараз вона думає над тим, як відродити цю спадщину з виробництва народних інструментів:

– Коли йде мова про дідуся, то я чомусь постійно розгублююся. Але скажу, що круто мати такого дідуся, це факт. Для мене, продовження його справи – це не тільки грати на його інструментах, але й продовжити виробництво його інструментів, тому що всі креслення залишилися мені.

На честь дідуся Ната згодом назвала і свій гурт «Оnuka». У своїй творчості гурт поєднує сучасні ритми, та автентичні народні інструменти. Проведення виставки – ініціатива історичного музею, яку підтримала Ната Жижченко. На виставці представлені народні інструменти руки майстра Олександра Шльончика. А також інструменти, костюми, нагороди, фотографії та інші знакові речі від гурту «Оnuka». Ната Жижченко зауважує, що зробити виставку у такому форматі було для неї певним новим, цікавим досвідом:

— Це досить незвичайний для мене запит. Зробити виставку про дідуся — річ відома, адже таких виставок за моє життя та дитинство було багато. А от зробити її, як планомірне продовження в мені — це вже було цікаво й амбітно. При цьому я зрозуміла, що це може стати своєрідним ключиком для молоді: через популярних героїв масової культури, зокрема й мене, відкрити це ще більше. Мені здається, що моя музика тонко балансує між електронікою й автентичністю, і ця виставка теж дуже добре передає цей баланс. Вона водночас автентична, традиційна, етнічна — і водночас дуже тягла, жива. Я відчуваю, що цей ген тяглості закарбований у виставці. Приходьте, відчуйте, подивіться, познайомтеся. Величезна радість — мати змогу у воєнний час займатися мистецтвом і продовжувати українськість.

Друга назва виставки: «Нетлінний український ген». Всі бажаючі можуть відвідати її в приміщенні чернігівського історичного музею. 28 квітня 2025 року виповнюється 104 роки з Дня народження Олександра Шльончика.
 

 фото №1
 фото №2
 фото №3
 фото №4
 фото №5
 фото №6
 фото №7
 фото №8
 фото №9
 фото №10
 фото №11
 фото №12
 фото №13
 фото №14
 фото №15
 фото №16
 фото №17
 фото №18
 фото №19
 фото №20
 фото №21
 фото №22
 фото №23
 фото №24
 фото №25
 фото №26
 фото №27
 фото №28


Чернігівська Медіа Група
Автор фото: Ірен Бринза