Наукові роботи з кібербезпеки та біології, а також звання чемпіонки Європи з кіокушинкай карате (юніори) у чернігівки Дарії Любчикової з’явилися буквально в останні два роки навчання у школі. Але до таких вагомих досягнень дівчина спільно з тренерами та науковими керівниками йшла тривалий час. Над чим працює зараз та де бачить своє майбутнє, талановита чернігівка ділиться у розмові з журналістами PECHERA.info.
«ТАНЦІ НЕ ЗАЙШЛИ, А КАРАТЕ СПОДОБАЛОСЯ ОДРАЗУ»
Зовсім юну Дарію батьки повели на заняття танцями. Адже це одне з найпопулярніших занять для дівчаток і хлопців з раннього віку. Однак цей вид дозвілля не зацікавив майбутню чемпіонку. А от великий теніс - припав до душі, та, на жаль, секцію закрили.
У той час з’явилася місце в групу карате. Я пішла, і мені відразу дуже сподобалося. У 10 років побувала на своєму першому Чемпіонаті України, що проходив у Львові. Це емоції на все життя. Перші грандіозні змагання, – згадує дівчина.
До слова, кіокушинкай – один із найскладніших стилів карате, який ліг в основу повноконтактних напрямів єдиноборств.
Карате – це більше, ніж спорт. А тренер – більше ніж учитель, це наставник. Загалом у Чернігівській міській федерації кіокуншинкай карате я знайшла друзів і близьких по духу, переконаннях людей. Серед моїх колежанок чимало тих, хто має кілька різнобічних занять. До прикладу, цьогоріч одна з них вступила до консерваторії у Литві, – ділиться спортсменка.
Торік Дарія, виборовши всеукраїнське перше місце серед юніорок 2006-2007 рр.н. у ваговій категорії 55-60 кг, потрапила до національної збірної. А вже за місяць здобула титул чемпіонки Європи в місті Валенсія (Іспанія). Тоді у змаганнях взяли участь представниці 23 країн. Окрім Дарії, у складі збірної команди України змагалася ще й Єлизавета Чуйко (дорослі). Обох спортсменок тренує сенсей Юлія Кожинова. У виховані чемпіонів вона має близько 30 років досвіду.
«НАУКА – ЦЕ Ж ТАК ЦІКАВО»
За рік до першості з карате Дарія Любчикова здобула дипломи І ступеню на ІІ етапі Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН України у двох секціях – «Кібербезпека» та «Селекція та генетика».
Роботу з біології Дарія спільно з науковим керівником доопрацювала та представила у категорії «Наука» в GENIUS Olympiad Ukraine – першій у світі ліцензійній національній Олімпіаді Геніїв. У цьому змаганні дівчина взяла «срібло». Назва переможної роботи – «Вплив наночастинок на показники індукованих мутацій різних ліній Drosophila melanogaster».
І про наночастинки Дарія може розповідати годинами.
Біологія мене захопила відразу, як тільки така дисципліна з’явилася у 6 класі. Це ж наука «про себе». У Чернігівському ліцеї №12 було все необхідне, щоб розвиватися. Згодом почали співпрацювати з Інститутом сільськогосподарської мікробіології та агропромислового виробництва НААН України. Це дало багато можливостей у вивчені наночастинок, добутих різним шляхом, що вже є синтезом фізики та біології, – розповідає дівчина.
На Олімпіаду Геніїв Дарія не представляла роботу з кібербезпеки, адже експеримент в цій галузі потребував більше часу. Однак тема, яку досліджувала дівчина, дуже важлива зараз. Ще в 10 класі вона розробила програму для виявлення та фільтрації ворожих чат-ботів у Телеграмі.
У школі є сучасна технічна база для виконання такого завдання. Окрім того, є можливість співпрацювати з викладачами та студентами політехніки, – акцентує юна науковиця.
Наразі Дарія Любчикова – студентка першого курсу Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка. Та й тут дівчина вражає своїми захопленнями: навчається одночасно на двох факультетах, здобуває фах вчителя астрономії та фізики та освоює спеціальність «Фізична культура і спорт». Навчається за індивідуальним графіком.
«Розклад склався дуже зручно, і я встигаю відвідувати лекції на двох факультетах. Багато беру на самоопрацювання», – ділиться своїм секретом студентка. У майбутньому вона бачить себе вчителькою та тренеркою в одній із чернігівських шкіл.
Я люблю своє місто. Всю облогу з родиною ми були тут. Я тут вдома, тож поки не бачу себе деінде. Мої вчителі та тренери – дуже хороший приклад того, як треба любити свою справу, віддаватися їй сповна та отримувати від цього задоволення, – резюмує чемпіонка, патріотка і просто розумниця Дарія Любчикова.