Заборонити їсти сніг та купити крем для лап: готуємо домашніх улюбленців до зими

Стовпчики термометрів повільно опускаються. За кілька тижнів зима. А чи готові до неї ваші чотирилапі? Аби дізнатися як правильно доглядати за нашими «хвостиками» взимку, журналісти нашої редакції поспілкувалися з ветеринарним лікарем зооцентру «Кіт і Пес» Анатолієм Генджало. 
 


 

— У людей від холоду тріскається шкіра на руках. А чи страждають взимку подушечки лап собак та котів і як із цим боротися?

— У котів вкрай рідко спостерігаю будь-які травматизації подушечок. Після зимової прогулянки їм достатньо просто помити лапки. А от собакам рекомендую не лише взимку, але і в літню спеку змащувати подушечки спеціальними лосьйонами. Хоча б за 15 хвилин до прогулянки. Якщо собачка живе у вольєрі, змащувати подушечки лап треба тричі на день. Влітку це убезпечить від опіків, а взимку не дозволить реагентам чи солі, які є в снігу, просочитися крізь тріщини.

— А якщо собака часто облизує лапи? Чи безпечні такі засоби для шлунку?

— Як правило, вони виготовлені на основі воску і не шкідливі, навіть якщо улюбленець захоче лизнути лапку. 

— У взутті їм пересуватися не дуже зручно. Як ще можна вберегти лапки?

— Шерсть між подушечками треба підстригати. Там можуть утворюватися ковтунці від снігу, замерзати і травмувати подушечки при ходьбі. Менше шерсті — менше ймовірності зібрати вологи й створити сприятливі умови для розвитку бактерій.
 


 

— Купуючи новий пуховик собі, чи має мені докучати совість, що мій собака без куртки? Наскільки чотирилапим необхідний одяг взимку?

— Шерсть у тварин чудово справляється з терморегуляцією. Але якщо на ній є ковтунці чи вона щільно збилася — ця функція перестає виконуватися. Чотирилапих треба вичесувати. Тому, грумінг взимку дуже важливий. За линьку не переживайте, вона сезонна, через перепади температури. У собак з густою шерстю взимку можуть розвиватися екземи. Вони побігали по вулиці, набрали вологи, вдома лягли під теплу батарею й бактерії почали розмножуватися. З’являються почервоніння. За цим треба стежити і одразу звертатися до ветлікаря. Якщо ж мова йде про короткошерстих або гладкошерстих чи лисих —  їм обов’язково потрібен теплий одяг для вулиці. Але справді теплий, а не просто красивий комбінезончик.

— А шапки для вух обов’язкові?

— У шапочках великого сенсу немає. Це, радше, аксессуар. За годину вигулу з вушками нічого не станеться. Але всі довговухі породи собак схильні до хронічних отитів. Повітря до вух не потрапляє, порожнина не підсушується, там збирається волога. Один раз на тиждень або два я рекомендую застосовувати лосьйони. Якщо чотирилапого турбує отит — він або нахиляє вушко, або лізе до нього лапою. Коли торкнутися — може підскиглювати. Симптоми, як правило, одразу помітні. 
 


 

— Чим треба годувати домашніх улюбленців взимку?

— Зимовий раціон особливо не відрізняється від будь-якої іншої пори року. Якщо це, наприклад, шпіц, якого стали рідше вигулювати у холодну пору і він більше проводить часу на дивані — можливо, порції їжі доведеться зменшити. Він не витрачає багато енергії і лише набиратиме вагу. А якщо це великі породи активних собак — годувати їх треба більшими порціями, бо вони не бояться прогулянок у холод і витрачають на них багато енергії та тепла. 

— Вони дуже люблять їсти сніг і гризти кригу. Дозволяти чи заборонити?

— Сніг їсти можна, але стежити, щоб він не був брудним або з реагентами чи сіллю. Гризти кригу — теж, але це більш небезпечно, і вона може травмувати слизову або зуби.
 


 

— Під час війни тварини, як і люди, переживають багато стресу. Як зарадити і полегшити їхні тривоги?

— Я б рекомендував усім тваринкам приймати заспокійливі препарати. Спершу, звісно, треба проконсультуватися з ветлікарем. У період повітряних тривог та вибухів у чотирилапих може бути ускладнене дихання, синюшність слизових, втрата свідомості і навіть епілепсії. А стреси критично впливають на серцево-судинну систему. 
 


 

— Яка зимова температура є небезпечною для життя та здоров’я собаки, який живе у вуличному воль’єрі?

— Коли стовпчик термометра опустився нижче 20-ти градусів морозу — собаку треба забирати до будинку. Навіть коли мова про хаскі, вівчарок, алабаїв. Бо вони звикли вже до наших умов, і така температура може викликати у них обмороження. 

— Які симптоми обмороження у собак та котів?

— Симптоми такі: кволість, піджимаються під себе, трусяться, з'являється синюшність шкіри та слизових оболонок. Їх треба вести одразу в тепле місце і зігріти, дати теплої води. Але не треба обкладати грілками і електронними приладами, щоб не було опіків. А потім треба показати ветлікарю. 

— Чого робити взимку не рекомендуєте?

— Породам, які схильні до проблем з опорно-руховою системою: дисплазія, артрити, артрози, слабкі зв’язки чи вже були розриви та операції — не рекомендую гуляти надворі в ожеледь. Можуть бути і вивихи, і травми.