Чим більше їх, тим вразливіша людина: як родимка може стати злоякісною меланомою

Кожна людина має родимки – утворення на шкірі, які з’являються протягом життя. Вони мають коричневий колір, переважно круглу форму, та різний розмір. Однак іноді ці маленькі плями можуть нести велику загрозу. Як розпізнати небезпеку, та коли варто видаляти утворення на шкірі, розповів завідувач відділенням пухлин голови та шиї  Чернігівського медичного центру сучасної онкології Олександр Колотило.

Пігментні утворення, на які в народі кажуть родимки, лікарі називають невус. Вони можуть бути з народження, чи з’являтися протягом всього життя. Родимки відрізняються за кольором, від світло-коричневого до темного, та розміром, і можуть виникати навіть через засмагання. Такі пігментні невуси – це доброякісна патологія, на фоні якої може з’явитися меланома, що підлягає лікуванню.

  • Пігментне утворення – це скупчення меланоцитів, клітин, які виділяють пігмент меланін. Він нам потрібен для того, щоб захищати шкіру від сонячних опіків. Якщо постійно стимулювати виділення цього меланіну, то він починає накопичуватися під шкірою у вигляді пігментних утворень. Сонячні промені не лише позитивно впливає на шкіру, від великих доз ультрафіолету меланоцити починають перероджуватися в меланому, що є злоякісною патологією – пояснює Олександр Колотило.

Запідозрити небезпечне утворення можна навіть при візуальному огляді. Насторожити має асиметрія, зміна кольору, країв та діаметру. Запам’ятати ці симптоми  допомагає правило ABCDE, за яким A – це асиметрія (asymmetry), B – бордюр, або край (border), C – колір (color), D – діаметр (diameter), E – еволюція, розвиток (evolving). Невус, який має перераховані ознаки, може виявитися злоякісною меланомою, яку необхідно видаляти.  

Окрім візуального огляду, проводиться дерматоскопія та гістологічні дослідження видаленого новоутворення. Лікар говорить:

  • Коли є нерівність країв, асиметрія та чорне забарвлення, такий невус підлягає видаленню з обов’язковим гістологічним дослідженням. Фахівці радять не спостерігати за такими невусами, а обов’язково їх видаляти. Але іноді люди приходять вже не зі зміненими невусами, а саме з меланомою, а це вже дуже серйозне і агресивне злоякісне утворення.

Не завжди досвідчені лікарі можуть легко визначити візуально, чи є пігментне утворення на шкірі меланомою. Диференціювати меланому і пігментний невус може лише морфолог, котрий дослідить видалене новоутворення під мікроскопом.

  • Буває так, що пацієнт звертається до лікаря загальної мережі, який не має певного досвіду в діагностиці меланоми. Він може не відрізнити звичайного невуса від меланоми, і порадити пацієнту динамічне спостереження. Але якщо у лікаря є хоча б якийсь сумнів, що дана пухлина може бути меланомою,  то обов’язково такі утворення треба видаляти, з проведенням морфологічного дослідження, – говорить Олександр Колотило.

Якщо вчасно запідозрити та видалити меланому, то це продовжить тривалість життя людини, і покращить прогноз захворювання. Адже це злоякісне утворення швидко метастазує майже в усі органи та лімфатичні вузли. Олександр Колотило наголошує, що локалізація меланоми на шкірі також може впливати на прогнози, і чим ближче меланома до голови, тим вони гірші.

Вона може бути й маленька, – зазначає лікар, –  але меланома має ще глибину інвазії. Тобто ззовні вона виглядає як пігментна цяточка, але може проростати в товщу шкіри, і давати метастази, які розповсюджуються по лімфатичним та кровоносним судинам.

Зі слів завідувача відділення пухлин голови та шиї, згідно медичних гарантій лікування у Чернігівському медичному центрі сучасної онкології безкоштовне.

Тривалість лікування залежить від етапу, на якому пацієнт звертається до лікаря, та наявності злоякісного утворення. Зазвичай невус локалізуються на шкірі, тож уражену ділянку видаляють, накладають шви, і людина спокійно може йти додому. Але якщо морфолог встановлює, що утворення є злоякісним, пацієнту необхідно пройти комплексне лікування.

У місті, окрім Чернігівського медичного центру сучасної онкології, є й інші клініки, що також займаються видалення невусів. Олександр Колотило говорить, що він проти видалення родимок задля краси.

  • Як я вже казав, у людини з’являються пігментні утворення протягом життя. Тобто ми видалили одну –  з'явилася нова, ми видали другу – з'явилася інша. То який в цьому сенс? Якщо це звичайний пігментний невус, його не потрібно видаляти, просто людині треба пояснити, що на фоні цього невуса може утворюватись меланома, але за певних умов.

Злоякісне утворення здатне виникати не лише внаслідок дії ультрафіолету, а й від пошкодження родимки. Наприклад, якщо людина постійно носить якусь прикрасу, і вона травмує невус, то його бажано видалити, аби не спровокувати розвиток меланоми. 

Чи змінилася статистика з утворення меланом у Чернігові? Олександр Колотило говорить, що порівняно з роками до повномасштабного вторгнення випадків захворювання на меланому поменшало. Частково це пов’язано з тим, що більшість людей почали менше відпочивати на сонячних курортах, і відповідно менше засмагати.

Ризик розвитку меланоми у людини збільшується зі зростанням кількості родимок на шкірі (від 10). Обов’язково оглядайте свої невуси, аби уникнути злоякісних утворень. Якщо бачите візуальні зміни, про які ми писали вище, негайно звертайтеся до фахівців, які зможуть вчасно та правильно встановити діагноз, й убезпечити від тяжких наслідків.