banner

Чернігівське пиво, частина 2: історія пивоваріння в місті у новітню добу

З настанням по-справжньому теплих днів виникає бажання споживати щось освіжаюче. Багато хто вибирає келих холодного пінного напою – пива. Достеменно невідомо, коли і хто вигадав цей хмільний напій. Вважається, що його винайшли випадково, коли залишені без нагляду зерна забродили. Цікаво, що пиво згадується на клинописних табличках шумерів у давній Месопотамії, його варили у Вавилоні (але вже з солоду) та в Єгипті. Ми вже розповідали, коли саме чернігівці почали споживати цей напій, хто виробляв пиво у ХІХ і на початку ХХ століття в Чернігові. Сьогодні продовжимо цю тему. Про пивні заводи в Чернігові та традиції споживання за радянських часів нам розкаже історик і краєзнавець Данило Рига.                      

 Влада нова, а пиво «старе»

Отже, під час Першої світової війни пивоваріння в російській імперії було під забороною. Відомо, що на момент встановлення радянської влади у Чернігові було чотири пивоварні заводи (Орловського, Фінкельберга, Вондрака та Хавіна).

З проголошенням та встановленням радянської влади у Чернігові (в листопаді 1919 р.) в нашому місті пройшла націоналізація підприємств, зокрема, й заводів з виробництва пива. Приміщення та обладнання перейшли до державної власності, у підпорядкування Раднаргоспу. Але з початком НЕПу (так званої нової економічної політики більшовиків) підприємці взяли в оренду пивзавод Орловського по вул. Старокиївська (нині вул. Київська) та пивзавод Фінкельберга по вул. Мстиславській. Тож подальша історія пивоваріння безпосередньо була пов’язана вже з новим соціалістичним ладом.

З 1927 р. по вул. Мстиславській почало свою діяльність Бровспиртоб’єднання, що об’єднало діючі у місті ґуральні та броварні. Придбати їх продукцію можна було в кооперативних магазинах Чернігова та приватних лавках. Одне відро бочкового пива наприкінці 1920-х р. можна було придбати за 3,6 руб.

Цікаво, що постановою Президії ВЦВК від 19 жовтня 1936 р. був утворений Народний комісаріат харчової промисловості РРФСР, до складу якого входило Головне управління пиво-безалкогольної та дріжджової промисловості. У 1938 р. почали діяти нові стандарти для виробництва пива. Так, популярний сорт пива «Жигулівське» мав містити не менше 2,8 % спирту. А далі розпочалася Друга Світова війна і було, як-то кажуть, не до пива. Війна призвела до значного скорочення кількості підприємств цієї галузі в країні та обсягів виробництва, але багато заводів відновлювали діяльність практично одразу після її завершення.

Бочка з написом «ПИВО» – у кожному мікрорайоні

Важко уявити міський краєвид нашого міста у 1960-80-х рр. без бочки з написом «ПИВО»на вулицях. Історія не зберегла прізвище людини, яка вигадала використати не дуже поширену молочну бочку-причіп на колесах для продажу квасу та пива. Виробництво такої бочки АЦПТ-0,9 запустили в 1957 р., але «перепрофілювання» сталося вже через декілька років.

Хоча конструкцію «агрегату» особливо не змінювали, замість «Молоко» почали писати «Пиво». Причіп АЦПТ-0,9 був зручнішим та місткішим. Якщо стаціонарні бочки з пивом розраховані на 100 або 200 літрів, то цей – одразу на 900. Місткість можна було легко поміняти або наповнити заново. Новинка, як-то кажуть, прижилася – і вже за короткий період наше місто стало неможливо уявити без жовтої вуличної бочки. Сталося це завдяки зацікавленості як покупців, а й продавців. Так бочку можна було поставити в будь-якому мікрорайоні Чернігова, і, як стверджують старожили, у нових спальних районах їх завжди не вистачало.

«Прохолода», «Колос», «Янтар» – найбільш відомі пивні бари

Окрім можливості купувати пиво з бочки прямо на вулицях міста, чернігівці мали змогу відвідувати заклади харчування та окремо збудовані пивні бари.  Серед тодішніх пивних барів варто згадати такі популярні серед чернігівських відвідувачів, як-от: «Прохолода», пивний зал «Колос», бар «Янтар».

«Прохолода» відкрилася у 1975 р. за адресою проспект Жовтневої Революції, 106 (зараз це проспект Перемоги). В 1982 р., келих пива коштував тут 35 коп., а з самого відкриття - 26 коп. Водночас у вуличних пивних «бочках» та у підвалі навпроти «Прогресу» пиво коштувало всього 22 коп.

Пивний зал «Колос» знаходився на тодішній вул. 50 років ВЛКСМ, 13 (зараз це вул. Козацька). Цікаво, що тоді існувала легенда, що нібито з самого пивзаводу прокладена труба, по якій пиво йшде до цього закладу.

В іншій частині міста користувався популярністю пивбар «Янтар» на вул.Космонавтів, 9. Серед кафе, які тоді функціонували, можна згадати «Грот» на вул. Гагарина 2а (зараз це вул.Тероборони) на Подусівці, «Гранат» на тодішній вул. Рокосовського, 35 (зараз це проспект Л.Лук’яненко), «Десна» на вул. Леніна, 20 (зараз Пр.Миру), «Встреча» на вул.Щорса 37а. (зараз це вул. І.Мазепи). «Бутербродна» на вул. Одинцова, 9 (зараз вул. Захисників України). Заклад харчування «Українські вареники» був на тодішній вул. Леніна, 54 (зараз Пр. Миру). Свіже холодне пиво місцевого пивкомбінату «Десна» продавали і у ресторанах «Дружба», «Градецький», «Україна» на вул. Леніна (зараз Пр. Миру).

І знову чеські технології на службі галузі

Зважаючи на потреби споживачів, у 1976 р. був збудований Чернігівський пивкомбінат «Десна», кажуть, що з використанням чеських технологій. Його продукцію продавали на території Чернігівщини, а також у сусідніх Київській і Сумській  областях. Головне пивне підприємство Чернігова з початком процесу роздержавлення було спочатку орендоване, а згодом приватизоване. На початку 1990-х років пивкомбінат розпочав співпрацю з бельгійською пивоварною корпорацією Interbrew, яка викупила акції та нарощувала свою частку власності у підприємстві.

Уже в 1996 р. дочірня щодо Interbrew нідерландська компанія Interbrew Holding B.V. сконцентрувала контрольний пакет акцій броварні. У 2006 р. пройшла реорганізація компанії «САН Інтербрю Україна» (тодішня назва «САН ІнБев Україна») у відкрите акціонерне товариство, на баланс якого і перейшли активи броварень, якими вона володіла.

«Bierwelle» – перша приватна броварня Чернігова

У серпні 2012 р. розпочалась нова сторінка в історії місцевого пивоваріння: з’явився приватний бренд Bierwelle, що виробляв унікальне крафтове пиво різних сортів. У мирний час цей завод варив до 6,2 млн л пива на рік. На підприємстві проводили екскурсії, був літній майданчик, де можна було дегустувати пиво, замовити їжу.  Однак, почалась війна...     

З початком повномасштабної війни у лютому-березні 2022 р. Чернігівський пивкомбінат і завод Bierwelle, були суттєво пошкоджені під час обстрілів Чернігова російськими військами.  Найбільше тоді постраждали житлові квартали в східній частині міста, і завод Bierwelle  опинився на лінії оборони. Підприємство було зруйноване, на його територію прилетіли 24 міни та чотири снаряди. За словами власника  заводу, вилілося десь 450000 літрів хмільного напою. Але на сьогодні це підприємство відновилося і знову виробляє свою продукцію.

Чернігівська броварня «AB InBev Efes Україна» також відбудувала виробничі приміщення та обладнання й нині випускає різноманітні сорти пива під торговельною маркою «Чернігівське». Отже, пивна історія міста триває...