banner

Підлітковий алкоголізм: перші сигнали, ризики, та що робити батькам

«Сьогодні свято – трішки можна», «хай краще при мені, ніж десь за гаражами», «вмочи соску в алкоголь, краще спатиме» – подібні фрази досі можна почути від дорослих. Чим загрожує раннє знайомство з алкоголем, та чому підлітки так легко стають його заручниками – розповів чернігівський лікар-нарколог.

Понад 85% підлітків вже знайомі з алкоголем

Якщо вживання електронних цигарок, про наслідки якого ми розповідали раніше, стало викликом нашого часу, то проблема підліткового алкоголізму постала значно раніше. У 2021 році Український інститут соціальних досліджень провів опитування серед підлітків. За результатами, 85,7% дітей хоча б раз у житті вживали алкоголь, а 46,3% робили це більш ніж 10 разів.

За спостереженнями чернігівського лікаря-нарколога з 40-річним стажем Олександра Кобця, вік дітей, які починають вживати алкоголь, за останнє десятиліття значно знизився й становить наразі 10-11 років. Фахівцю навіть доводилося стикатися з випадками алкогольної залежності серед учнів початкових класів. Він згадує:

Олександр Кобець

Хлопчик віком 7-8 років, тато й мама п’ють, але в мами сестра не вживає. Вона й привела цього хлопчика до мене. Коли він був маленьким, батьки вмочали соску в пиво, щоб він спав. Потім, як дитина підросла, почали давати йому пиво. Тітка привела цю дитину, він був збуджений, гіперактивний, просив: «Дайте мені пива». У дитини вже була залежність, він відставав у розвитку, погано навчався, грубив, не міг довго сидіти, міг встати й піти з уроку, матюкався.

Дешевий алкоголь – дорогі наслідки

Раніше підлітки надавали перевагу пиву, а з появою слабоалкогольних напоїв із різними смаками почали частіше обирати саме їх. Доступний за ціною та нібито приємний на смак алкоголь веде до тяжких наслідків, особливо для юного організму.

Слабоалкогольні напої можуть бути приємними на смак, відчуватися як компот чи газована вода. Це роблять для того, щоб одразу не відчувався алкоголь, але вже за 3-5 хвилин з’являється стан сп’яніння. В таких напоях часто присутня гуарана – молодша сестра канабісу, вона й викликає залежність, – пояснює фахівець.

Алкоголь у юному віці завдає серйозного удару печінці, ниркам і підшлунковій залозі. Окрім цього, страждає шлунково-кишковий тракт, нервова система та навіть мозок. У підлітковому віці наслідками вживання спиртного можуть бути проблеми у школі та соціумі, погіршення здоров’я, небажана та незахищена статева активність, підвищення ризику суїцидів та вбивств, проблеми з пам’яттю, алкогольні отруєння тощо.

Іноді підлітки змішують алкоголь з енергетичними напоями. Олександр Кобець наголошує, що енергетики підвищують ризик інфаркту.

В енергетиках немає нічого натурального, а якщо і є, то лише кофеїн. До того ж, доза кофеїну порівняно з іншими напоями найвища. Якщо в чаї його 4%, у каві - до 16%, то в енергетиках сягає 80%. Кофеїн ніби й додає бадьорості, але він пускає серце в галоп, починається тахікардія. Якщо у звичайному стані частота серцебиття - 60-80 ударів за хвилину, то після енергетика – 120-180. Це може призвести до інфаркту. Зараз часто фіксують випадки інфаркту у молодому віці, навіть у 20-30-річних, а ще 20 років тому це було рідкістю.

Чому підлітки випивають?

В Україні продаж алкогольних напоїв особам до 18 років заборонений. А де ж тоді підлітки їх беруть? Хтось сподівається, що йому «пощастить», і продавець не запитає про вік, хтось додає собі кілька років на скриншоті з «Дії», а хтось просить дорослих купити заборонений напій.

Причин підліткового алкоголізму доволі багато. Серед основних – відсутність батьківського контролю, тепла та турботи, бажання здаватися дорослішими, вплив однолітків, задля подолання стресу та уникнення проблем, емоційна нестабільність, доступність спиртних напоїв, цікавість. До цього переліку Олександр Кобець додає надлишок вільного часу. Він говорить:

Якщо дитина завантажена, у неї є школа, заняття, якісь гуртки, то проблеми з алкоголем виникають значно рідше. А якщо в дитини багато вільного часу, вона шукає, чим себе зайняти.

Іноді й самі батьки дозволяють підлітку випити, переважно на свята. А дехто за порадами старшого покоління вже змалечку дає дітям відчути смак алкоголю, аби «краще спалося».

Гріх батькам таке робити, це безвідповідальність, це аморальне ставлення до своїх дітей, – наголошує лікар-нарколог. – Я розумію, коли дитині вже 20 років, чи на випускному вечорі дозволити келих шампанського. В інших випадках це означає, що батьки не бажають нічого хорошого своїм дітям.

Знайомство з алкоголем у ранньому віці може призвести до розвитку залежності. Чим раніше людина починає вживати спиртні напої, тим раніше формується залежність. Для цього достатньо випивати кілька разів на тиждень лише впродовж одного місяця

Що робити, якщо дитина п’є?

Якщо батьки приділяють увагу дитині, то зрозуміти, що вона вживає алкоголь, неважко. Зовнішні ознаки це – порушення координації рухів, вимови, запах алкоголю з рота, почервоніння обличчя, підліток стає більш балакучим або навпаки – замкнутим. Щодо ознак алкоголізму непрямих, то це різкі перепади настрою, агресія, зміна компанії, втрата інтересу до колишніх захоплень, пасивна поведінка, хуліганство тощо.

Олександр Кобець радить батькам, чиї діти почали вживати алкоголь, спочатку спробувати поговорити, пояснити наслідки. Якщо це не дає результату, варто звернутися до спеціаліста. Зазвичай профілактична робота з підлітками обмежується розмовами, та за потреби проводиться й медикаментозне лікування.

Як вберегти дитину від алкоголю? Найголовніше – бути уважними, турботливими батьками, показувати гарний приклад. Важливо знати, чим підліток займається у вільний час, з ким спілкується. І в жодному разі не пропонуйте дітям алкоголь навіть з нагоди свята.

Подобаються тексти на PECHERA.info? Долучайтеся до спільноти сайту!

приєднатись