banner

Реальна загроза для підлітків: що приховують «безпечні» електронні цигарки

Попри гучні обіцянки виробників, електронні цигарки – це аж ніяк не безпечна альтернатива класичному палінню. Втім, для багатьох українських підлітків вони вже стали невід’ємною частиною повсякденного життя. Чим небезпечні сучасні ґаджети для куріння, та як вберегти своїх дітей, розповів чернігівський лікар-нарколог.

Безпечна альтернатива чи рекламний трюк?

У травні 2025 року Міністерство охорони здоров’я України повідомило, що кожен п’ятий підліток вживає електронні сигарети. Часто діти, а подекуди й батьки вважають сучасні пристрої «безпечною» альтернативою тютюну. Проте насправді електронки несуть велику загрозу. Чернігівський лікар-нарколог з 40-річним стажем Олександр Кобець пояснює:

Олександр Кобець

Спрацювала реклама. Попри те, що до звичайних цигарок додавали різні нововведення, рівень вживання тютюну знизився. Людям запропонували нібито абсолютно «нешкідливі» цигарки. Тобто ви можете отримати ефект куріння, обирати різні смаки, ніби менший вміст нікотину, ніж у звичайних цигарках. Але в сумішах для електронних цигарок містяться не менш шкідливі речовини.

“Електронки” бувають одноразові та багаторазові. Склад рідини може відрізнятися, зазвичай вона містить пропіленгліколь («підсилювач» смаку), гліцерин (для утворення пари) та дистильовану воду. Також суміш для електронних цигарок може містити нікотин, барвники та ароматизатори, більшість із яких при вдиханні є небезпечними для людини.

Деякі виробники пропонують покупцям безнікотинові “електронки”. Та чи справді вони безпечні?

Це лише рекламний трюк. Якщо немає нікотину, отже, є якісь інші речовини. Навіть коли людина дихає лише CO (чадний газ), все одно з перших порцій з’являються симптоми: нудота, запаморочення, підвищене слиновиділення, розширюються судини, людина відчуває хибний стан розслаблення, – розповідає Олександр Кобець.

Діти починають палити з  5-6 класу

Якщо досвідчені курці залишаються вірними класичним цигаркам, то молодь, яка ще не відчуває великого потягу до тютюну, надає перевагу сучасним електронним ґаджетам. На жаль, електронні цигарки доволі популярні серед підлітків. За словами лікаря-нарколога, вже з 5-6 класу діти починають палити.

В Україні з 2022 на законодавчому рівні електронні цигарки прирівняли до тютюнових виробів. Придбати їх можуть лише особи, яким виповнилося 18 років. Та це, на жаль, лише формальність. Як показало свіже журналістське розслідування «УНІАН», підлітки без перешкод можуть придбати “електронки” навіть у столичних ТРЦ. Проте не всім дітям «щастить», частенько їм доводиться просити дорослих допомогти - купити електронні цигарки.

Підлітки можуть почати палити “електронки” з різних причин: під впливом реклами, через бажання здаватися більш дорослим, з цікавості, від стресу, наслідуючи лідера.

Це залежить від соціуму, – пояснює лікар-нарколог. – З’являється лідер, у хлопчиків зазвичай це фізично розвинений юнак, який може і заступитися за когось, і по голові надавати. Він вживає, і спрацьовує “стадне почуття”. Спочатку пробують палити з цікавості, потім через те, що хочуть бути схожими на лідера, тягнуться до нього.

Звісно, якщо лідер підліткової компанії не палить, ризик того, що дитина з такого кола спілкування приєднається до шкідливої звички, значно менший.

Ще один важливий чинник, на думку фахівця, – кількість часу, коли дитина залишається без нагляду. До повномасштабного вторгнення діти навіть під час дистанційного навчання не залишалися наодинці, але з 2022 року в багатьох родинах змінилася ситуація.

Наразі в нас тимчасово неповні сім’ї. Тато служить, мама працює, ще й дитина на дистанційному навчанні. В такому випадку діти залишаються без нагляду, мама приходить з роботи й майже нічого не знає про дитину. А якщо діти ходять до школи, вони там під наглядом, вдома є увага батьків, то проблеми з палінням виникають значно рідше.

Наслідки “безпечного” паління

Вживання електронних цигарок, особливо у підлітковому віці, несе серйозні наслідки для здоров’я. Наприклад, гліцерин розкладається на шкідливі елементи, які шкодять альвеолам легень, в результаті чого в організм надходить менше кисню. Олександр Кобець пояснює:

При вживанні різних сумішей для паління, зокрема, тютюну, в першу чергу, страждають судини. Зменшується просвіт судин, вони стають грубішими, відповідно, кількість крові, що проходить через ці судини й живить наш мозок, менша. Через це людина починає повільніше мислити.

Попри гучні заяви виробників про безпечність “електронок”, вони підвищують ризик серцево-судинних хвороб, раку, вражають легені, ротову порожнину, порушують розумову діяльність. Також деякі ароматизатори, що додають у суміші для куріння, можуть сприяти розвитку пухлин.

Один з найважчих наслідків вживання електронних сигарет - формування залежності.

В сумішах для електронних пристроїв є речовини, що також формують залежність. Фірми, які їх виготовляють, замовчують наявність таких речовин. Одноразове паління, може, й не матиме таких наслідків, але якщо підліток починає часто палити, з’являється залежність, – пояснює фахівець.

Окрім цього, “електронки” можуть викликати психологічну залежність. Це коли підліток палить від стресу, від нудьги, щоб влитися в компанію однолітків. 

Як вберегти дітей від “електронок”?

При палінні електронних цигарок запах швидко зникає, тож спіймати підлітка на гарячому не так уже й легко. Якщо батьки все-таки викрили дитину, фахівець радить, у першу чергу, поговорити з нею, в жодному разі не вдаватися до жорстких методів покарання.

Потрібно донести до свідомості дитини, чому це погано. З першого разу може не вийти, доведеться проводити більше бесід. Якщо це не допомагає – звертайтеся до фахівця. На жаль, ми так влаштовані, що поради близьких сприймаємо скептично, а якщо це скаже лікар чи психолог, то інформація залишиться в голові.

А як чернігівські мами вирішують проблему з "електронками", та чи доводилося їм знаходити пристрої для куріння у своїх дітей? Ми запитали в одній зі спільнот міста у Facebook, і ось що нам відповіли:

Існують різні методи лікування залежності від паління, в першу чергу, це бесіди з пацієнтом. Як зазначає Олександр Кобець, йому доводилося працювати з підлітками, все обмежувалося консультаціями. Це підтверджує, що проблему часто можна вирішити через діалог. Наостанок фахівець радить батькам:

Перш за все, треба бути не тільки батьками, а й справжнім другом своїй дитині, має бути сформована довіра. Якщо виникла проблема з палінням, спробуйте поговорити самостійно, а якщо це не дало результату – краще звертатися напряму до лікаря.