banner

Виконком міськради Чернігова – що за орган, з кого складається, і для чого створений – пояснюємо

 

Виконком або виконавчий комітет Чернігівської міської ради. Гадаємо, ви не раз чули це словосполучення. Але для чого він створений і хто входить до складу виконкому? Як ми побачили з відгуків і коментарів чернігівців у соцмережах, далеко не всі містяни розуміють, як працює цей орган. А ми ж маємо бути свідомими та обізнаними громадянами, вірно? Тому журналісти Чернігівської Медіа Групи підготували матеріал-експлейнер, де у простій і зрозумілій формі пояснюють, що й  до чого.

Виконком – що це і з кого складається

виконком
Виконком міської ради, скріншот сайті міськради
 

Виконавчий комітет Чернігівської міської ради, як зрозуміло з назви, - це виконавчий орган, створений для розгляду та прийняття багатьох робочих операційних рішень. 

Номінально виконавчий комітет міськради у Чернігові налічує 10 людей, хоча насправді їх залишилося 8 (чому кількість важлива, пояснимо згодом). Їх обличчя можна побачити та коротку офіційну біографію прочитати на сайті міської ради у відповідному розділі

Наразі до складу виконкому входять заступники міського голови Вікторія Пекур, Віктор Геращенко, Сергій Фесенко та Олександр Атрощенко, начальниця фінансового управління міської ради Олена Лисенко, а також троє людей, які у міській раді не працюють: Віктор Іванченко (власник та до лютого 2024-го директор ТОВ «Поліський інжиніринг»), Вадим Антошин (колишній голова секретаріату регіонального відділення нині забороненої ОПЗЖ, а наразі – військовослужбовець) і керівник чернігівської філії «Укртелекому» Ілля Коптель.

Хто обирає й уповноважує членів виконкому 

Якщо по-простому, то їх призначили депутати міської ради, хоча пропозицію вносив міський голова (на той час – Владислав Атрошенко). А тому вони залежать від скликань міської ради: коли закінчиться каденція в депутатів, виконком теж має змінитися. Перший склад виконкому, котрий затвердила міська рада VIII скликання, був обраний 20 листопада 2020-го року (тобто на першій сесії міської ради, що відбулася після останніх місцевих виборів)

У цей перший склад виконкому увійшли 7 чоловіків і жінок. З нинішніх членів там не було Вікторії Пекур, Іллі Коптеля та Віктора Геращенка, зате були Владислав Атрошенко (тогочасний міський голова) та Олександр Ломако (тогочасний секретар міської ради). 

До повномасштабного вторгнення склад виконкому переважно розширювався. Останнім туди обрали Іллю Коптеля, а сам склад комітету розширили до 10 осіб. Сталося це на сесії, що відбулася 23 грудня 2021-го року. І що цікаво: призначення пана Коптеля тоді підтримало 30 депутатів. Зокрема, ті, кого наразі можна назвати політичними опонентами: серед інших за нього проголосували Віктор Бистров («Наш край»), Ігор Мандровний («Європейська солідарність») та Олександр Ломако («Рідний дім»). 

І, так, ледве не забули додати головне: членом виконкому не може бути діючий депутат міської ради. 

Які питання вирішує виконком

засідання
Під час засідання виконкому, світлина Сєргєя Карася
 

Та багато яких! Якщо відштовхуватися від Закону «Про місцеве самоврядування», виконком попередньо схвалює проєкти місцевих програм та міського бюджету, які потім остаточно затверджують депутати міськради на сесії. Також виконком координує діяльність відділів міської ради та комунальних підприємств, може змінити або скасувати акти підпорядкованих йому відділів та управлінь. 

Зокрема, серед практичних питань, які приймає виконком, можна згадати, що саме цей комітет затверджує рішення щодо виплат у рамках «єВідновлення» чи грошової допомоги від міської ради для тих, чиє житло було пошкоджене окупантами. І остаточне рішення про надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, теж приймає саме виконком. 

Тут, щоправда, є «але»: у чернігівських реаліях остаточні рішення щодо бюджету наразі затверджує не міська рада, а міська військова адміністрація. Втім, той же проєкт бюджету або бюджетний звіт все одно слухають на виконкомі. 

Хто головний у виконкомі

виконком
До 20 грудня 2024-го року головував на виконкомі виконувач обов'язків міського голови Олександр Ломако, світлина Сєргєя Карася
 

Оце цікаве питання. Бо згідно з регламентом виконавчого комітету, очолює його міський голова. Він же має проводити виконкоми. У разі дострокового припинення повноважень міського голови проведення виконкомів покладається на секретаря міської ради. 

Якщо міський голова не може проводити виконкоми, цей обов’язок покладають на секретаря чи першого заступника міського голови. А у разі їх відсутності – засідання має проводити заступник міського голови – керуючий справами виконкому. 

Втім, міського голови у Чернігові немає з 2023-го року, а з грудня 2024-го немає і секретаря міської ради, який виконував обов’язки міського голови. Першого заступника міського голови у Чернігові не було і до початку повномасштабного вторгнення. 

Заступником міського голови – керуючим справами виконкому є Сергій Фесенко. Втім з кінця грудня минулого року, після того, як депутати проголосували за відставку Олександра Ломака з посади виконувача обов'язків міського голови, а нового в.о. не обрали, виконкоми проводить інший заступник міського голови – Віктор Геращенко, якого депутати наділили функціями виконавчої влади міста. Хоча і Сергій Фесенко присутній також, якщо не на всіх, то на більшості виконкомів.
 

Скільки треба голосів для ухвалення рішень

Питання кворуму важливе, передусім, для депутатів міської ради, які у 2025-му році змогли лише один раз успішно зібратися. Втім, аби приймати легітимні рішення, виконком також має збирати кворум. 

Рішення виконкому мають ухвалювати більшістю голосів. І тут є нюанс. Адже рішення про склад виконавчого комітету узгоджує міська рада. І, наприклад, після складання повноважень Олександром Ломаком склад виконкому не зменшувався. Тож номінально, скоріше за все, у виконкомі досі 10 членів (разом з міським головою та секретарем міської ради, яких у Чернігові наразі немає), але, фактично, «живих» залишилося тільки 8. 

Тож, аби рішення було законним, треба, щоб за нього проголосували, щонайменше, 6 членів виконкому, з яких лише 5 є діючими працівниками міської ради (чотири заступника міського голови та начальниця фінансового управління). Отже, крім чиновників, завжди «за» повинен голосувати хоча б один з тих, хто у міській раді не працює. 

Щоправда, варто зауважити: зазвичай, всі рішення виконком приймає одноголосно. І проблем з кворумом наразі не виникає.
 

Як часто збирається виконком

Ну, тут знову є «де-юре» та «де-факто». Якщо вірити регламенту виконкому, планові засідання комітету проходять раз на місяць (в третій четвер місяця), а порядок денний цього засідання має бути відомий за 10 робочих днів до початку засідання. 

Але насправді засідання відбуваються набагато частіше: наприклад, у 2024-му році виконком збирався не 12 (якби справді було раз на місяць), а 79 разів. Тобто в середньому  проходило не менше 6 засідань виконкому на місяць. А щоб і порядок денний був оголошений за 10 робочих днів… такого автор цього тексту і не згадає. 

Втім, у тому ж регламенті міститься розпливчасте формулювання: «Позапланові засідання Виконавчого комітету проводяться в міру необхідності». Наприклад, 21 квітня у міської влади виникла необхідність, і вони провели виконком з одним питанням у порядку денному. До слова, на момент написання цього матеріалу у 2025-му році виконавчий комітет засідав вже 14 разів.
Порядок денний позапланового засідання має бути оприлюднений на сайті міської ради принаймні за день до самого засідання. Але на ділі дуже часто цієї норми не дотримуються.
 

Чи отримують зарплату члени виконкому 

гроші
Члени виконкому не гребуть гроші лопатою, зображення згенероване ChatGPT
 

Ну, і про те, що цікавить геть усіх. Про гроші. Тут на деяких читачів чекає розчарування (хоча наші постійній читачі про це знають): члени виконкому не отримають зарплату за свою діяльність (як і депутати міської ради, до слова). Тож гроші лопатою вони, звісно, можуть гребти, але на своїй основній роботі. Формально участь у виконкомі – це скоріше громадське безоплатне навантаження, аніж оплачувана робота.