«Слуги народу» – останніми роками це словосполучення набуло нового значення й асоціюється з партією Президента України Володимира Зеленського. Втім, слугами народу можна назвати чиновників і посадовців, які керують життям України та, зокрема, Чернігівської області. Адже всі вони отримують зарплату з бюджету, що формується, у тому числі, завдяки нашим податкам. Тож мають робити наше життя більш комфортним та безпечним (наскільки це можливо у наш час, звісно).
І ось про цей фінансовий аспект – зарплати керівників міста та області – ми і розповімо у нашому матеріалі. Досліджували період 2023-2024 років, адже про зарплати посадовців у попередні роки можна почитати в нашому попередньому матеріалі на цю тему.
Обласна рада

Чернігівська обласна рада – важливий владний орган. У 2024-му році депутати облради збиралися на сесії 5 разів, у 2023-му – чотири.
Але крім депутатів, які, до слова, зарплату не отримують, в облради є керівництво – це головиня, її перша заступниця та заступник, а також керівник і заступник керівника апарату, котрі працюють на постійній основі та отримують за свою роботу гроші.
Посадовці обласної ради, крім основної зарплати, також щомісяця отримували премії. У 2023-му році у трьох керівників ради – Олени Дмитренко, Ніни Лемеш та Дмитра Блауша – вони щомісяця складали 90% окладу. А набагато менш відомі публічно керуюча справами виконавчого апарату ради Тетяна Гліб та її заступниця Олена Зубок більшу частину 2023-го отримували 100% премії. Два місяці взагалі стали для них рекордними: у жовтні чиновниці отримали 120% премії (16,2 тисячі гривень для пані Гліб та 10,3 тисячі для пані Зубок), у грудні – 224% (30,2 тисячі та 22,8 тисяч відповідно). Крім того, у серпні та листопаді кожен з керівників отримав по дві премії (одна – до Дня Незалежності, інша – до Дня місцевого самоврядування) розміром 100% окладу.
А ось з травня 2024-го року розмір премій керівництва облради зменшився. Якщо у перші чотири місяці вони продовжували отримувати премії на тому ж рівні, що і у 2023-му (90 та 100% окладу), то у травні розмір виплат впав одразу до 10% (наприклад, Тетяна Гліб у травні отримала 1035 гривень 35 копійок). До кінця року розмір виплат так і не повернувся на попередній рівень: посадовці отримували від 20 до 50% премії.
Тут слід зауважити, що в органах місцевого самоврядування великі додаткові премії це не обовʼязково якась «зрада-зрада». Зарплати чиновників привʼязані до так званих посадових окладів, які встановлюються Кабміном для всієї країни. Ці оклади доволі низькі, і для того, щоб вийти на більш-менш «ринкові» зарплати чиновники і використовують цю систему додаткових премій. Більш детально про це ми писали в останньому розділі цієї статті про оклади, надбавки та що не так із хайпом про великі премії і зарплати чиновників.
Саме в травні 2024-го Кабмін збільшив посадовцям оклади. Підвищення вийшло суттєвим. Наприклад, у Дмитра Блауша зарплата збільшилася одразу на 8,5 тисяч на місяць – з 15 тисяч 125 гривень до 23 тисяч 654 гривень.
Також керівники облради отримували інші виплати, серед яких - допомога на оздоровлення (голова облради пані Дмитренко у 2023-му році отримала на це майже 60,5 тисяч, а у 2024-му трохи менше – 60,2 тисячі) та відпускні.
Тут варто зауважити: ми звикли до того, що відпустка береться один чи максимум два рази на рік (відповідно, один чи два рази на рік виплачуються відпускні), але в обласній раді інша практика. Як можна зрозуміти з сум відпускних, керівники ради беруть не повну відпустку, а по кілька днів кілька разів на рік.
Так, у 2024-му році найменшу суму та найменшу кількість разів отримував Дмитро Блауш: у травні, червні, вересні та жовтні йому виплачували незначні кошти – від 1450 до 2952 гривень (з чого можна зробити висновок, що відпустки були короткочасними). Олена Дмитренко за 12 місяців 2024-го року не отримувала відпускні лише 4 (у березні, червні, вересні та грудні). Відповідно, за інші 8 місяців керівниці інституції нараховували відпускні розміром від 7,7 тисяч гривень до 10,2 тисяч.
Щодо середнього рівня місячних зарплат, то варто зауважити, що Олена Зубок, котра, нагадаємо, є заступницею керуючої справами виконавчого апарату ради, у 2024-му отримувала 48 тисяч 530 гривень 81 копійку (це так званими «брудними», тобто до вирахування податків), що на 1,1 тисячу більше, ніж середня зарплата її керівниці пані Гліб, і на 200 гривень більше, ніж отримував за місяць заступник голови облради Дмитро Блауш. Олені Дмитренко у середньому у 2024-му році нараховували 69 тисяч гривень на місяць, її першій заступниці Ніні Лемеш – 65 тисяч.
Обласна військова адміністрація

За 2023-й рік оклад голови ОВА підвищувався Кабінетом міністрів 6 разів – з 74,1 тисячі гривень на місяць у квітні 2023-го до 94,3 тисяч у жовтні 2024-го року. Ще одне підвищення – до 98,8 тисяч – відбулося вже у січні 2025-го року. Зарплати першого заступника та інших заступників голови ОВА підвищували меншу кількість разів, але суттєво: з 16,1 тисячі гривень (18,1 тисяча для першого заступника) у квітні 2023-го до 32,3 тисяч у січні 2024-го (36,2 тисячі у місяць для першого заступника). «Гола» зарплата керівника апарату ОВА також зросла з 12,9 тисяч у 2023-му до 25,8 тисяч на місяць у 2024-му.
Втім, керівництво області, крім окладу, отримує низку надбавок та інших виплат. За інформацією, яку нам надали в ОВА у відповідь на наш запит, загалом таких «додаткових» виплат у 2023-му році могло бути 11, а у 2024-му – вже 13. Але не у всіх посадовців і не постійно.
Приміром, керівниця апарату ОВА Наталія Мужикова, крім окладу, у 2023-му році отримувала чотири «додаткові» виплати на місяць: надбавки за ранг, інтенсивність праці, роботу в умовах режимних обмежень та за вислугу років. Цікаво, що більшість інших керівників, як правило, мають менше надбавок, але «компенсують» це (у випадку з головою ОВА значно) більшим окладом.
Зокрема, жоден інший керівник Чернігівської ОВА, крім пані Мужикової, не має надбавки за ранг. А очільник ОВА В’ячеслав Чаус отримував лише одну надбавку: за роботу в умовах режимних обмежень. Хоча доволі часто начальнику ОВА виплачували ще гроші на відрядження: наприклад, у 2024-му році керівник регіону сумарно отримав 130 тисяч 986 гривень 9 копійок в якості оплати за робочі відрядження.
Наприкінці 2024-го року, у грудні, майже всі керівники обласної військової адміністрації, крім, власне, В’ячеслава Чауса, отримали ще одну суттєву виплату – матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань. Найменшу таку виплату отримала вже згадувана Наталія Мужикова – 44,4 тисячі гривень. Найбільшу - заступник начальника ОВА Іван Ващенко – 82,3 тисячі.
У підсумку найбільше з керівників ОВА у 2024-му році заробив В’ячеслав Чаус – 1 мільйон 197 тисяч за рік (близько 99,7 тисяч щомісяця), найменше отримала Наталія Мужикова – 650,2 тисячі за рік (у середньому 54,2 тисячі на місяць). Нагадаємо, тут ми наводимо суми виплат ДО відрахування податків. Тобто чистими на руки у 2024 році вони отримували на 19,5% (18% – податок на доходи і 1,5% – військовий збір станом до грудня 2024 року) менше, ніж тут зазначено.
Міська військова адміністрація

МВА – найбільш нова інституція з тих, про кого йдеться у цьому матеріалі. З’явилася вона лише у лютому 2023-го, коли за кілька днів після судового відсторонення міського голови Владислава Атрошенка, Президент Зеленський вирішив, що Чернігову потрібна міська військова адміністрація.
Головним обличчям МВА є її керівник - почесний громадянин Чернігова Дмитро Брижинський. У 2023-му році пан Брижинський отримував премію на постійній основі. Більшу частину часу вона була фіксованою – 6,4 тисячі на місяць (виключенням став лише жовтень 2023-го, коли премія склала 10,2 тисячі). А ось з травня до жовтня 2024-го премії голові МВА не виплачували. За інших шість місяців минулого року його винагороджували різними сумами – від 5,5 тисяч у квітні до 9 тисяч у листопаді. Зауважимо, що премії пан Брижинський виписує не сам собі – «бонус» до зарплати чиновника ввстановлює своїм розпорядженням очільник ОВА В’ячеслав Чаус.
При цьому, як нам повідомили у самій військовій адміністрації, за два роки існування інституції її керівник пан Брижинський не отримував ані відпускних, ані оздоровчих.
У 2023-му очільник МВА у середньому мав 33,7 тисяч на місяць «чистими» (тобто після вирахування податків). У 2024-му році зарплата Дмитра Брижинського трохи зросла – у середньому керівник міської військової адміністрації отримував вже 40 тисяч 201 гривню 35 копійок на місяць.
До речі, премії з травня до жовтня минулого року не отримував не тільки сам Дмитро Брижинський, а також і його заступники Віктор Бистров, Дмитро Усенко та Олексій Мисенко.
Втім, на відміну від свого керівника, заступники у 2024-му отримували відпускні та оздоровчі. Так, перший заступник начальника МВА Віктор Бистров у серпні-вересні 2024-го отримав 31,5 тисячу таких виплат. Олексію Мисенку за час його роботи заступником начальника МВА (з вересня 2023-го) відпускні та оздоровчі виплачувалися 5 разів: у грудні 2023-го (24,3 тисячі гривень), а також у квітні, серпні, вересні та грудні 2024-го (сумарно – 52,7 тисячі гривень). Дмитро Усенко, котрий отримує зарплату заступника начальника МВА з травня 2024-го (до цього очолював відділ цивільного захисту МВА, втім, інформацію про його заробіток за той період у пресслужбі МВА нам не надали), відпускні та оздоровчі отримував у липні, жовтні, листопаді та грудні, сумарно – 45,9 тисяч гривень.
Чернігівська міська рада

Нагадаємо, що з лютого 2023-го і до 20 грудня 2024-го року обов’язки міського голови Чернігова виконував Олександр Ломако – на той час секретар міської ради. І відповідальність посади позначилася на його доходах. Якщо у 2022-му році (коли пан Ломако був «просто» секретарем міськради), як ми вже розповідали, він поступався за рівнем доходів одразу двом заступникам міського голови – Віктору Геращенку та Олександру Атрощенку, то у 2024-му році ситуація змінилася.
Доходи в. о. міського голови (у середньому, 70,5 тисяч гривень «чистими» у 2024-му) значно випередили розмір оплати праці заступників міського голови. У керуючого справами Сергія Фесенка – 48,3 тисячі на місяць, у Вікторії Пекур в середньому виходила 45,1 тисяча на місяць «на руки», в Олександра Атрощенка – 51,1 тисяча, у Віктора Геращенка – 65,1 тисяча.
Втім, варто зауважити, хоча Олександр Ломако і не допрацював кілька днів 2024-го року, його сукупна зарплата за минулий рік могла істотно збільшитися за рахунок виплати так званих «розрахункових» при звільненні.
Також зазначимо, що крім окладу та надбавок, керівники міста отримували премії, відпускні та допомогу на оздоровлення. До того ж, досить часто начальники управлінь в якості премії отримували більше, ніж заступники міського голови. Наприклад, заступник міського голови Сергій Фесенко у 2024-му році отримав 119 тисяч 855 гривень 22 копійки в якості премій, відпускних та допомоги на оздоровлення. Це у середньому близько 10 тисяч гривень на місяць «брудними». І це найменший показник не тільки серед інших заступників міського голови, а й у порівнянні з керівниками деяких міських управлінь.
Так очільник управління ЖКГ Ярослав Куц, котрий у 2024-му році певний час був відсторонений від виконання своїх обов’язків судом, все одно у 2024-му отримав премій на більшу суму – 183,8 тисяч (у середньому – 15,3 тисячі на місяць «брудними»), а очільнику міського управління освіти Василю Білогурі нарахували 365,7 тисяч у якості тих самих премій, відпускних і допомоги на оздоровлення (30,5 тисяч на місяць).
І, до слова, ви, шановні читачі, питали нас, чи отримують зарплату з міського бюджету члени виконавчого комітету, які у самій міській раді не працюють. Таких у виконкомі троє: Ілля Коптель (керівник чернігівської філії «Укртелекому»), Віктор Іванченко (власник та до лютого 2024-го директор ТОВ «Поліський інжиніринг») і колишній кандидат на посаду міського голови від нині забороненої ОПЗЖ, а наразі військовослужбовець Вадим Антошин. Жоден з них зарплату за свою роботу у виконавчому комітеті не отримує.
— Повідомляємо, що виконавчим комітетом Чернігівської міської ради будь-які виплати членам виконкому Іллі Коптелю, Віктору Іванченку та Вадиму Антошину за період II-IV квартали 2023 року, 2024 рік та початок 2025 року не здійснювались, — зазначила у відповіді нашому виданню заступниця міського голови Чернігова Вікторія Пекур.
І тут варто зазначити, що у 2024-му році виконком міської ради провів 79 засідань, а у 2023-му – 73.
Що ж маємо?
За даними порталу «Work.ua», у березні 2025-го середня зарплата у Чернігові складає 19 тисяч гривень, а у січні 2024-го вона дорівнювала 15 тисячам гривень. Мінімальна ж зарплата в Україні наразі дорівнює 8 тисячам гривень, з якої після вирахування податків на руки людина отримує 6 160 гривень «чистими».
І якщо відштовхуватися від цих показників, зарплати, про які йдеться у цьому матеріалі, можуть здаватися пристойними, а іноді чималими. Втім, варто зауважити кілька факторів. По-перше, мова йде про керівників міста та області, тобто про людей, від яких залежить функціонування регіону, по-суті - топ-менеджерів.
По-друге, все пізнається у порівнянні. Так у квітні 2024-го року портал «NashaPolsha» повідомляв, що у Польщі мери міст та голови гмін отримують «брудними» (до вирахування податків) від 16 тисяч 33 злотих (біля 173 тисяч гривень) до 20 тисяч 41 злотого (біля 216 тисяч гривень) на місяць. І якщо відштовхуватися від цих цифр, зарплати керівників Чернігівщини можуть здаватися цілком помірними.
Втім, висновки можете робити самостійно. Єдине, про що попросимо, – поділіться цими висновками у коментарях до цього матеріалу.
І не забувайте: немає якихось інших державних чи бюджетних грошей. Є тільки гроші платників податків, тобто наші з вами, з яких і отримує зарплату весь державний апарат.