У четвер 10 квітня 2025 року у Чернігові нарешті відбулася сесія чернігівської міськради. Ця сесія була позачерговою і компромісною. Адже в порядку денному розгляду сесії було лише чотири питання. І вірогідно вони було надто важливими і терміновими, що примусило зібратися у сесійній залі непримиримих політичних конкурентів.
На сесії зареєструвалось 29 депутатів, отже 44 позачергова сесія чернігівської міськради була повноважною. Головуючою пленарного засідання позачергової сесії депутати обрали депутатку від «Рідного дому» Регіну Гусак, яка її і відкривала.
На розгляд сесії винесли чотири питання. Перші три стосувалися чернігівської лікарні №2, а четверте – школи №19. За всі питання депутати проголосували без заперечень.
Що ж, власне, прийняли?
Перше питання стосувалося сімейних лікарів. Є рішення Кабінету міністрів про те, що у кластерних госпітальних лікарнях, якою є в тому числі і друга міська лікарня, з 1 липня 2025 року не може бути сімейних лікарів. Зараз в штаті лікарні близько 250 сімейних лікарів, подальша доля яких була у підвішеному стані. І цим рішенням міськради вирішує цю проблему – спеціально для сімейних лікарів місті створюються Центри первинної медико-соціальної допомоги.
- Якщо б міська рада не проголосувала сьогоднішнє рішення, з липня вони мали б звільнитися, і НСЗУ не платило б їм кошти. – коментує голова фракції «Рідний дім» міськради Олександр Ломако, – Теоретично ці лікарі б могли перейти в якусь іншу лікарню, але це дуже складний і незручний процес. І до того ж, в такому разі анулювалися б усі договори, які ці лікарі уклали з пацієнтами. Це близько 140 тисяч підписаних договорів. Зрозуміло, що це б призвело до колапсу системи сімейної медицини міста.
Як буде відбуватися сам процес переходу і лікарів, і пацієнтів до новоствореної медичної структури, пояснює Владислав Кухар, генеральний директор КНП «Чернігівська міська лікарня №2»:
- Це рішення дасть можливість згідно розпорядження НСЗУ створити Центри первинної медицини, де будуть працювати тільки сімейні лікарі, і весь процес пройде безболісно. Тобто, всі підписані декларації будуть переведені на нову юридичну особу. Лікарі і пацієнти взагалі не відчують якихось проблем, тому що прийом буде відбуватися в тих самих кабінетах, де сімейні лікарі працювали й досі. Це прийняте рішення значно спростить формування нових юридичних осіб.
Створення такої нової медичної структури для чернігівських сімейних лікарів потребує значного часу – близько 2-3 місяців, тому це питання було критичним по строках, щоб встигнути до 1 липня 2025 року.
Друге і третє питання більш технічні і стосуються іноземних інвестицій у проведення ремонту другої міської лікарні. Як розповів у своєму коментарі Олександр Ломако, уряд Індонезії надає державі кошти на відновлення медичних закладів. При цьому сама держава, а вірніше профільне міністерство, виступає замовником цих ремонтних робіт, тобто ці кошти не передаються безпосередньо місту, всі процеси контролюються державою. «Якби ми не прийняли цього рішення, то ми б ці гроші просто втратили, вони б перешли в іншу область», – додає Олександр Ломако.
- Ми передаємо Міністерству охорони здоровʼя функції замовника проведення проєктно-кошторисної документації (ПКД) і ремонтних робіт для другої міської лікарні. Мова йде про ремонт інфекційного корпусу, а також відділення операційного і відділення стерилізаційного. Загальна сума ремонтних робіт складає майже 240 мільйонів гривень. Тобто МОЗ розробить ПКД, визначить переможця по цьому замовленню, який і проведе роботи. Ми маємо отримати вже готовий повний капітальний ремонт цих приміщень, – пояснює суть прийнятого рішення гендиректор другої міської лікарні Владислав Кухар.
Четверте питання також є більш технічним, як і два попередні, та стосується майбутніх інвестицій, але вже у заклад освіти Чернігова. ПРООН (орган оперативної діяльності ООН) готовий виділити 90 млн гривень на відновлення і ремонт чернігівської школи №19, яка дуже постраждала від російських обстрілів.
- Проблема була в тому, що не має кому підписати договір на цю допомогу. В місті немає ні міського голови, ні секретаря, тому ми уповноважили Віктора Геращенка (заступника міського голови – ред.) і Олександра Макарова (в. о. начальника Управління капітального будівництва чернігівської міськради – ред.) підписувати від імені міськради ці договори, коли вони будуть погоджені. – пояснює Олександр Ломако.
Наостанок
Також на засіданні сесії виступила депутатка від «Європейської солідарності» Ірина Соломаха, яка закликала відкинути політичні чвари між депутатами та терміново зібратися і прийняти важливі рішення стосовно оборонних фортифікацій навколо Чернігова.
Нагадаємо, через політичну кризу і протистояння між командою Владислава Атрошенка – з одного боку і військовою адміністрацією разом із опозиційними депутатами – з іншої сторони, депутати вже тривалий час не можуть зібратися на сесії і розглянути багато необхідних місту питань. Фактично, остання сесія, на якій депутати змогли зібратися і розглянути всі питання по суті, відбулася ще у травні минулого року. Після цього було ще кілька депутатських зібрань, які, втім, так і не змогли дійти до предметного розгляду питань. Про причини такого протистояння ми вже писали раніше.
Остання повноважна сесія чернігівської міської ради відбулася 20 грудня 2024 року. На ній депутати своїм рішенням зняли з посади секретаря міськради і виконуючого обов’язки міського голови Олександра Ломака. Тоді ж мали обрати нового секретаря, але через демарш кількох депутатів, попередні домовленості були зірвані, а голосування – провалено.
З тих пір пройшло вже майже чотири місяці. За цей час було кілька оголошених спроб провести сесію, однак всі вони були безуспішні – не було необхідного кворуму. Депутати від «Рідного дому» на засідання ходять, наголошують на важливості розгляду накоплених питань, а також на дотриманні домовленостей і обранні нового секретаря міськради. Опозиційні ж депутати («Слуги народу», «Наш край», бувшої «ОПЗЖ» та група депутатів «Європейської солідарності», близької до Марини Семененко) засідання ігнорують. У своїх аргументах вони закликають прийняти оновлений регламент міськради, який дає більше повноважень військовій адміністрації, а також наполягають на знятті з посад кількох начальників управлінь та КП.
- У мене була чітка пропозиція до опозиційних депутатів. – каже Олександр Ломако – Беремо питання, до яких ні в кого немає заперечень чи зауважень, але які потрібні місту. Інші питання, по яким у депутатів є різні думки, викреслюємо, і виносимо на сесію тільки погоджені питання. Проводимо сесії і починаємо таким чином розблоковувати роботу міста.
Чи будуть депутати міськради збиратись і надалі задля прийняття важливих питань, покаже час. Але сьогоднішня сесія демонструє, що така схема може бути цілком робочою.
Чернігівська Медіа Група
Фото: Чернігівська міська рада