banner

Чернігівська міська рада: і досі без сесій, рішень і секретаря – що далі

У середу, 5 лютого, у Чернігові мало відбутися друге засідання 43-ої (позачергової) сесії VIII скликання, під час якого депутати могли б нарешті обрати секретаря міськради, котрий став би виконувачем обов’язків міського голови. Втім, більшість народних обранців проігнорували засідання, яке закрили, навіть не дійшовши до етапу виборів секретаря.

Що відбулося, як тепер буде функціонувати міськрада, хто та як скликатиме сесії – розбиралися наші журналісти.
 

Політична криза

кабінка
У холі міської ради 5 лютого стояла кабінка для голосування, втім, вона депутатам не знадобилася, світлина Сєргєя Карася
 

Коротко нагадаємо зміст попередніх «серій» чернігівського політичного серіалу: з лютого 2023-го року, після того як суд спочатку відсторонив, а потім звільнив обраного міського голову Владислава Атрошенка, виконувачем обов’язків міського голови став секретар міськради Олександр Ломако.

Фактично весь період керування містом паном Ломаком в міській раді тривав конфлікт з призначеною напочатку 2023-го року міською військовою адміністрацією на чолі з Дмитром Брижинським. Одним з головних етапів цього протистояння стало питання прийняття бюджетних рішень – після кількох судових процесів міська військова адміністрація отримала повноваження погоджувати всі бюджетні питання у Чернігові.
У той же час депутатам все складніше було «знайти» кворум (тобто одночасно зібрати у залі 22 народні обранці) - сесії то завершувалися достроково, бо хтось з депутатів вирішив вийти по своїм справам, а то не проводилися узагалі. Засідання у серпні та листопаді 2024-го року не були проведені саме через брак депутатів у залі (втім, там ще були історії з виводом депутатів представниками ТЦК та СП та заявами про політичний тиск — наші репортажі про зрив серпневого засідання можна почитати тут, а про листопадове — тут).
 

У листопаді 2024-го року черговий етап політичної кризи у місті виник через те, що очільник МВА не підписував зміни до бюджету, через що, як казали у міській раді, під загрозою опинилася низка питань, серед яких харчування дітей у дитсадках. У підсумку, на початку грудня Олександр Ломако підписав заяву про звільнення з посади секретаря міської ради. Сам посадовець пояснював це політичним тиском:
 

ЛОмако
Олександр Ломако, світлина Сєргєя Карася

— Чиновники з військових адміністрацій, за вказівкою Офісу, так і вчинили: взяли місто в заручники. Їх умова — Ломако має піти з обраної посади. Мені передали простими словами: якщо я цього не зроблю, вони занурять місто в хаос, зазначав Олександр Ломако.

Сесія, яка мала б затвердити відставку пана Ломаки, зібралася 20 грудня 2024-го. Очікувалося, що одразу після відставки, оберуть і нового секретаря, який стане виконувачем обов’язків міського голови. Вірніше, виконувачкою обов’язків, адже цю посаду мала зайняти депутатка від «Рідного дому» Наталія Хольченкова.

Однак політичної волі для зняття Олександра Ломаки вистачило, а ось для обрання йому заміни – ніт: у період між голосуванням за відставку пана Ломаки і голосуванням за обрання нового секретаря частина депутатів залишили сесійну залу, а з 23-х, що залишилися, «за» Наталію Хольченкову проголосували лише 19 (з мінімально необхідних 22).

У засіданні була оголошена перерва. Адже, як пояснювали журналістам, якби засідання було закрито, нову сесію, за відсутності міського голови та виконувача його обов’язків, скликати було б неможливо.
 

Сесій нема, секретаря нема, рішень і грошей нема

Брижинський та Геращенко
Очільник МВА Дмитро Брижинський (крайній праворуч) та заступник міського голови Віктор Геращенко, світлина Сєргєя Карася
 

Отже, після 20 грудня фактичним очільником міста став заступник міського голови Віктор Геращенко. Втім, його влада не є, скажімо так, повноцінною. Адже він відповідає тільки за виконавчу гілку міської ради і, так як не є депутатом, не може ані скликати сесії, ані приймати низку питань, які є у сфері повноважень депутатів.

Зокрема, 3 лютого 2025-го року,  відповідаючи на запитання журналістів після виконкому Віктор Геращенко заявив, що без швидкого відновлення сесії виконання міського бюджету може зупинитися, адже наразі лишаються незатвердженими міські програми, відповідно до яких мають виділятися гроші. Також серед «завислих» через політичну кризу питань чиновник називав будівництво водонапірної станції у районі «Хімволокно» за рахунок Німеччини (310 мільйонів гривень), будівництво станції аналізу води за рахунок ПРО ООН (10 мільйонів гривень) і 150 заяв з оформлення землі тими чернігівцями, чиє житло було пошкоджене російсько-білоруськими окупантами, і які, без «земельного» рішення депутатів, не можуть отримати компенсації у рамках «єВідновлення».

Ще однією проблемою, як виявилося, є виділення грошей з міського бюджету на підтримку ЗСУ: кошти на закупівлі для захисників України також мають затверджувати депутати, адже, у разі, якщо гроші виділить заступник міського голови, і це рішення не затвердить міська рада, до цього заступника можуть прийти правоохоронці з кримінальним провадженням:
 

Соломаха
Ірина Соломаха, світлина з соцмереж

— Для мене незрозуміла ситуація зі Збройними силами України. На сьогодні у нас вже з грудня, я знаю, трошки більше 40 заявок від частин збройних сил України (щодо надання допомоги ЗСУ від міської ради, — прим.). Кошти у міській раді є, але на себе боїться брати відповідальність заступник, який виконує обов’язки – з передачі цих коштів чи закупівлі (товарів для ЗСУ, — прим.), або ж голова військової адміністрації. Те, що ми більше місяця не задовольняємо заявки військових – найбільша криза, яку ми маємо вирішити, — розповіла журналістам депутатка міськради від «Європейської солідарності» Ірина Соломаха. — В мене, як депутатки, яка безпосередньо спілкується з військовими, одне з головних питань: Чому депутати виставляють в себе на сторінках: «збираю кошти, як волонтер, на те, на те»? – якщо є великі сумі коштів (мається на увазі, у міському бюджеті, — прим.) і є запити від частин, які не задовольняються…

У контексті виниклих питань варто згадати і ще одне: 4 лютого очільник МВА Дмитро Брижинський в себе у соцмережах написав, що надіслав пропозиції зі зміну регламенту міської ради. Ці зміни (їх текст не був оприлюднений) пан Брижинський обґрунтував необхідністю «забезпечення нормального функціонування міста в умовах воєнного стану та відновлення конструктивної співпраці депутатів з керівництвом міської ради і керівництва міської ради з військовою адміністрацією».
 

Були без голови, тепер без головуючої

порожнеча
Після закриття сесії, Регіна Гусак звільнила крісло головуючої, світлина Сєргєя Карася


4 лютого головуюча на попередньому незакритому засіданні Регіна Гусак (депутатка від «Рідного дому») оголосила про те, що сесія буде продовжена о 9-й ранку 5 лютого. Була надія, що депутати після 1,5 місячної перерви знайшли консенсус та нарешті оберуть нового виконувача обов’язків міського голови та приймуть необхідні для функціонування міста програми.

Втім, не так сталося як гадалося. Того ж дня у коментарі «Суспільному» пані Гусак заявила, що консенсусу щодо обрання нового секретаря (який би і став в.о. міського голови) немає, і що 5-го лютого вона, у будь-якому випадку планує закрити сесію, навіть якщо не буде кворуму.

А ось цього разу вже, власне, сталося саме так як прогнозувала депутатка.
Хоча засідання планували відновити о 9-00, навіть о 9-05 у залі засідань було рівно 0 (нуль) депутатів.

депутати
За 5 хвилин після призначеного часу поновлення сесії у залі не було жодного депутата, світлина Сєргєя Карася

І хоча за кілька хвилин народні обранці почали заходити до зали, їхня кількість навіть візуально була далекою від необхідної (а мінімально необхідно для того, аби міська рада приймала рішення, голосування 22 народних обранців). Більш того, якщо зазвичай заповненою є інша половина зали, де сидять керівники комунальних підприємств та різноманітних підрозділів міської ради, то цього разу і чиновників у залі майже не було. Що могло свідчити про те, що ніхто і не розраховував на відновлення сесії.

Всього в сесійній залі були присутні 13 депутатів: 12 з «Рідного дому» і 1 (Ірина Соломаха) від «Європейської солідарності». Отже, у повному складі були відсутні «Слуги народу», «Наш край» (депутатом від цієї фракції, зокрема, є перший заступник начальника міської військової адміністрації Віктор Бистров) та обрані від забороненої ОПЗЖ (наразі – позафракційні) депутати, а також 3 народні обранці від «Європейської солідарності».

Втім, і номінально правляча фракція «Рідний дім» була у далеко не повному складі.  Зокрема, на засідання не прийшов жодний голова жодної фракції, включно і з Олександром Ломаком, котрий, після свого звільнення з посади секретаря, очолив у міській раді фракцію «Рідний дім».

Буквально за хвилину після появи депутатів у залі, Регіна Гусак оголосила про закриття засідання. Депутати прослухали гімни України та Чернігова та почали розходитися.
 

Сесія закінчена, да буде сесія!

гімн
Депутати під час виконання українського славня, світлина Сєргєя Карася


Нагадаємо, оголошення перерви, замість закриття засідання, у грудні 2024-го аргументували тим, що через відсутність міського голови та секретаря міської ради, нову сесію не буде кому скликати.

Саме тому закриття засідання без виборів нового секретаря виглядало вкрай нелогічним. Тим більше, що навіть повноваження Регіни Гусак, як головуючої на сесії, були припинені з закінченням тієї самої сесії, бо обрали її головуючою (тобто тією людиною, яка ставить питання на голосування та веде засідання) на одній конкретній сесії, отже, закривши цю сесію, Регіна Гусак самостійно  склала свої повноваження.

Втім, за час, що пройшов між різними частинами сесії, позиція народних обранців змінилася кардинально. Тепер вони переконують, що нову сесію можуть скликати, якщо зібрати 15 підписів депутатів:
 

Хольченкова
Головиня комісії з питань регламенту, законності, прав і свобод громадян та запобігання корупції міської ради Наталія Хольченкова, світлина пресслужби Чернігівської міської ради

— За поданням 15 депутатів може бути скликана, згідно регламенту, згідно Закону «Про місцеве самоврядування», сесія. Депутати мають таке право.

Від імені фракції «Рідний дім» звертаємося до Чернігівської міської ради з пропозицією скликання чергової, 44-ої сесії міської ради. Та пропозицією внести на розгляд міської ради перелік питань, які стосуються життєдіяльності міста: затвердження програм, земельні питання, які накопичилися у великій кількості, та низки інших питань, необхідних для того, щоб місто функціонувало у нормальному режимі. Деякі сфери (функціонування міста, — прим.) опинилися у критичній ситуації і таким чином ми, як депутати фракції «Рідний дім», бачимо можливість надати місту нормально функціонувати у ситуації, що сталося, — зазначила головиня комісії з питань регламенту, законності, прав і свобод громадян та запобігання корупції Наталія Хольченкова, підкресливши, що підписи 15 депутатів, які ініціюють нову сесію, вже зібрані.

Щодо змін до регламенту, що пропонує Дмитро Брижинський, пані Хольченкова зазначила, що отримала їх лише напередодні та ще  не вивчила ці пропозиції.
 

Чи буде обраний виконувач обов’язків міського голови

депутати
З цим немає певності. Наталія Хольченкова, яку ще 20 грудня мали обрати виконувачкою обов’язків міського голови, нестачу голосів у свою підтримку оцінила так:

— Це вибір депутатів. Не можу його коментувати.

Також народна обраниця заявила, що не може коментувати і ситуацію з обранням нового секретаря міськради, який став би в. о. міського голови:

—  Питання відкрите, кандидатури обговорюються. Тому що нормально функціонувати Чернігівська міська рада, у ситуації, коли відсутній міський голова і секретар, не може повноцінно. Це питання дуже нагальне, бажано обрати секретаря якомога скоріше, тому що питань, які стосуються життєдіяльності міста, які розглядає сесія міської ради, досить багато, — розповіла пані Хольченкова.

Її колега по фракції, голова партії «Рідний дім» Олександр Шевчук (не плутаємо партію і фракцію, фракцію «Рідного дому» у міській раді очолює Олександр Ломако, а ось загальноукраїнську партію «Рідний дім» – Олександр Шевчук) закликав колег відкинути політичні амбіції та наголосив, що питання обрання нового виконувача обов’язків міського голови є питанням національної безпеки України:
 

Шевчук
Олександр Шевчук, світлина Сєргєя Карася

— Потрібна воля депутатів. Потрібна синергія і розуміння важливості того, що питання обрання секретаря міської ради не просто питання виживання, а питання національної безпеки. Місто знаходиться на прикордонні. І якщо такі події відбуваються у нашому місті, треба відкинути політичні амбіції та зробити все задля того, щоб громада відчула, що у місті є влада, вона функціонує і місто розвивається в умовах воєнного стану. Ми чекаємо розуміння від інших фракцій того, що тільки в об’єднанні всього депутатського корпусу можна вирішити це питання. Все у руках депутатів, — зазначив Олександр Шевчук, підкресливши, що «Рідний дім» продовжує бачити своєю кандидатурою на посаду в.о. міського голови Наталію Хольченкову.

Ірина Соломаха, котра була єдиною присутньою у залі депутаткою не від «Рідного дому», розповіла журналістам, що її фракція – «Європейська солідарність» схиляється до того, аби на голосування винесли не одну, а хоча б дві кандидатури на посаду в.о. міського голови:

— Ми за те, щоб були висунуті 2-3-4, демократично, кандидатури – не на сесію, а для обговорення. На сесію, мабуть, дві. І логіка в авторитеті людини. За 3 роки війни (повномасштабного вторгнення, — прим.) ми бачимо хто дієвий, хто готовий на себе брати відповідальність, хто за громаду. На жаль, нема толерантності і нема поваги: знову з’явилися політичні інтереси і неповага до демократії у нашому місті, — заявила Ірина Соломаха.

Отже, схоже, що наступна «серія» політичного серіалу у Чернігові розпочнеться вже незабаром. Судячи з анонсу, у ній представники МВА спробують продавити більш зручний для себе регламент міської ради, також продовжиться і битва за крісло виконувача обов’язків міського голови. А, якщо пощастить, паралельно депутати все ж приймуть необхідні програми та затвердять рішення, які спростять життя чернігівцям. Чи цікавий вам такий серіал – пишіть у коментарях в наших соцмережах.