banner

Ігнор депутатів, виклики на допит і в ТЦК, вимоги відставки: у Чернігові зірвалася сесія міської ради

У вівторок, 19 листопада, мала відбутися 43-тя сесія Чернігівської міської ради VIII скликання, яка повинна була стати першим з березня 2023-го року, черговим засіданням чернігівських депутатів (всі інші сесії були позачерговими). Але у підсумку засідання не відбулося.

Про переповнену сесійну залу, але не зі сторони депутатів, про позицію політиків та про очевидну політичну кризу у місті читайте у нашому матеріалі.
 

«Аншлаг», але не там, де треба
 

Кворуму не знайшлося
Депутати не змогли зібрати кворум, світлина Сєргєя Карася

Спочатку трохи про минуле: чернігівські депутати не можуть зібрати кворум (а, щоб засідання було легітимним, необхідно щоб у залі зареєструвалися хоча б 22 обранці) аж з липня. Та і тоді засідання було завершене достроково через те, що частина депутатів  або пішли по власних справах, або просто витягнули картки для голосування.

Спроба зібрати депутатів у серпні була яскравою, адже там було і ТЦК, і заяви про тиск на міську владу з боку СБУ… Але виявилася не результативною: як тільки депутати знайшли 22-го колегу, сесію відкрили та прозвучали гімни України та Чернігова, депутата Віталія Гольця забрали представники ТЦК та СП, тож обранців стало 21, а тому продовжити засідання і прийняти хоча б одне рішення не вийшло.

Після серпня депутатів не збирали аж до другої половини листопада. Цього разу у порядок денний включили низку земельних питань, та питань передачі допомогу ЗСУ (що про необхідність прийняття цих рішень говорить керівництво міста ми згадаємо трохи нижче), а також звернення про підтримку Плану перемоги, котрий представив президент Володимир Зеленський.

І у залі засідань міської ради цього дня було незвичайно багатолюдно. Наприклад, на тих місцях, котрі зазвичай займають журналісти (офіційної ложи преси у залі немає, але представники медіа зазвичай сідають за місцями для депутатів), і де у звичайну сесію не тільки яблуку є де падати, а і навіть гарбуза можна лишити, цього разу місць не було узагалі. Не менший аншлаг спостерігався і в інших частинах зали. Крім однієї. Власно, тієї, де мали б сидіти народні обранці.

У запланований час засідання (о 10-й ранку) у залі сиділи 5 депутатів. З 10-хвилинним запізненням виконувач обов’язків міського голови Олександр Ломако зайняв своє місце та розпочав виступ, але не відкрив засідання. Як заявив очільник міста, на той час у залі були 19 членів «Рідного дому», а представники інших фракцій та груп – «Нашого краю», «Європейської солідарності», «Слуг народу» та обрані від забороненої ОПЗЖ (нині – позафракційні) депутати були відсутні.

Депутатів могло б бути не 19, а 21 (все-одне мало для сесії), втім, як розповів пан Ломако, обраного від ОПЗЖ Павла Вовка саме у час засідання викликали на допит (у 2023-му році на той час посадовцю «Чернінівводоканалу» оголошували про підозри), а Артем Тарасенко («Рідний дім»)  прийшов у міську раду, але не дійшов до засідання, бо його забрали до ТЦК та СП.
 

Допомога ЗСУ, приватизація для єВідновлення та відкликання депутатів
 

Олександр Ломако
Олександр Ломако під час брифінгу для преси, світлина Сєргєя Карася

Виступаючи перед журналістами, виконувач обов’язків міського голови Чернігова Олександр Ломако підкреслив, що ті питання, які мала розглянути сесія, виносилися для допомоги ЗСУ та городянам:

- Сесія мала розглянути надзвичайно важливі питання: це питання допомоги міста Збройним силам України – 14 військових частин, 38 мільйонів гривень. Дуже необхідні закупки були здійснені за кошти громади, за кошти платників податків – велика кількість дронів, системи РЕБ,  зарядні станції, генератори, Старлінки, багато іншого – приціли та тепловізори, – сказав Олександр Ломако.

За його словами, частина бригад вже отримала допомогу за розпорядженням виконувача обов’язків міського голови, решта ж не готова прийняти цю допомогу без рішення депутатів:

- Три (з 14 військових частин для яких закуповувалася допомога, – прим.), які звернулися з проханням передати максимально швидко, вже отримали це обладнання моїм розпорядження. Але ж ці розпорядження також обов’язково мають бути затверджені на сесії міської ради. Сесія не відбувається, тож, відповідно, інші 11 військових частин відмовилися отримувати розпорядженням, тому що далі – це їх відповідальність. Якщо майно знищене, а сесія так і не проголосувала – вони мають повернути (отримане майно, – прим.) місту, а повернути – немає можливості. Тому 11 бригад сказали, що ми дуже потребуємо цього, але ми почекаємо на сесію. На жаль, через позицію депутатів, це обладнання не може бути передане сьогодні, – підкреслив Олександр Ломако.

Одним з питань, яке могли б прийняти депутати 19-го листопада, була приватизація земельних ділянок чернігівцями, чиє житло зруйнували російсько-білоруські окупанти. За словами очільника міста, зробити це було потрібно, щоб люди могли отримати виплати у рамках «єВідновлення».

Також в якості додаткового питання на сесію мало бути винесене Звернення до Кабінету міністрів та Верховної ради щодо зарплат освітян. Як розповів пан Ломако, це звернення ініціювала членкиня фракції «Європейська солідарність» Ірина Соломаха, яка у підсумку на сесію не прийшла.

У ході свого виступу пан Ломако закликав очільників партій, чиї представники не прийшли цього дня на засідання, застосувати імперативний мандат та відкликати цих представників:

- Я звертаюся до політичних сил – відкликати цих депутатів. Є процедура імперативного мандату. І хай зайдуть інші депутати, що будуть працювати на громаду, – сказав виконувач обов’язків міського голови.
 

«Наш край»: потрібна заміна виконувача обов’язків міського голови

Луценко
Олександр Луценко, світлина порталу «ЧеLine»

Ми зв’язалися з керівниками фракцій, які цього дня не прийшли на сесію.

Голова фракції «Наш край» Олександр Луценко у телефонному коментарі сказав наступне:

- На наш погляд, ця сесія є незаконною, бо попередня 42-га, позачергова (та, що збиралася у серпні, і яка закінчилася виведенням представниками ТЦК депутата Гольця, – прим.) не була закрита. 43-та відкрита паралельно з нею. Це може поставити під сумнів правомочність та легітимність цієї сесії і законність прийнятих рішень та законність дій депутатів, які будуть голосувати за ці рішення, – сказав Олександр Луценко.

Втім, якби цього разу вирішили зібрати не 43-тю, а завершити попередню 42-гу сесію, «Наш край», за словами пана Луценка, так само б не прийшов на засідання, бо ця фракція не бере участь у позачергових сесіях:

- Позачергові сесії – це маніпуляція, яка використовується для того, щоб певні питання вирішувалися швидко, позбавляючи депутатів можливості коректно їх опрацювати, вникнути у суть справи та зробити якісь зауваження, – сказав пан Луценко.

Тож виходить, що «Наш край» не готовий брати участь у 42-й сесії, бо вона позачергова, і в 43-й, бо, хоч вона і чергова, але не закрита попередня сесія. На  уточнення: що має статися, щоб ця фракція прийшла на засідання, пан Луценко заявив, що для цього потрібна зміна секретаря (тобто виконувача обов’язків міського голови):

- Якщо глобально, то має статися перезавантаження роботи міської ради: та людина, яка зараз є секретарем, вона, очевидно, не може впоратися з покладеними на нього завданням, коректно організувати робочий процес ради. Тому на сьогодні єдиним діючим рецептом, я вважаю, є зміна секретаря. Людина, яка буде обрана замість діючого секретаря, врахує всі недоліки, досвід роботи ради у цей складний період і зможе знайти певні важелі для виходу з цієї кризи, – зазначив очільник «Нашого краю».

Щодо неможливості передачі обладнання, закупленого міською радою для ЗСУ, без рішення депутатів, голова фракції «Наш край» наполягає, що передача мала б відбутися розпорядженням виконувача обов’язків міського голови:

- Стосовно передачі обладнання: позиція така, що це давно можна було б зробити розпорядженням, підписаним діючим секретарем. Це якісь саботаж, якісь політичні амбіції. Стосовно того, що певні частини не можуть якось процедурно прийняти це обладнання – я про це сьогодні почув вперше, і поки не можу це прокоментувати, бо позиція ще не сформована, – додав керівник фракції.
 

«Європейська солідарність»: сесія незаконна, Ломако себе дискредитував

Марина Семененко
Марина Семененко (у центрі), світлина Юрія Козлова

Очільниця фракції «Європейська солідарність» Марина Семененко (більш відома читачам під попереднім прізвищем Рейко) надала коментар письмово і просила процитувати свої слова без скорочень.

Депутатка також вважає цю сесію незаконною, та каже про дискредитацію виконувача обов’язків міського голови:

- Ця 43-тя сесія незаконна. Адже згідно українського законодавства Ломако мав скликати 42-гу сесію, в якій була оголошена перерва. В чому проблема? В тому, що пан Олександр шукав шляхи убезпечити себе від звільнення з займаної посади. Адже якщо б прийшли депутати і висловили йому недовіру – у нього був би маневр. І тоді він уже б через суд відміняв рішення цієї незаконної сесії. Секретар Чернігівської міської ради та в. о. міського голови Ломако дискредитував себе як лідер. Він не може спілкуватись з депутатами, тільки пише чорнуху про них на своїх телеграм каналах-помийках та на брудному «чернігівському кісєлі». Це трохи не те, чим має займатись мер, – зазначила Марина Семененко.

Що ж до передачі обладнання до ЗСУ, пані Семененко також переконана, що це потрібно було зробити розпорядженням виконувача обов’язків міського голови. При цьому вона визнає, що, по-менш постфактум, розпорядження мала б затвердити сесія, тому депутатка готова підтримати це рішення навіть у разі відставки пана Ломаки з займаної посади:

- Щодо передачі допомоги військовим – це чергова брехня та маніпуляція. Я дивилась, як передають допомогу інші міста, і це ж треба, Житомир і Ніжин можуть передавати куплене майно розпорядженням мера. А Чернігів ні. Згідно спеціального закону «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану», в ст. 6 п. 3 та 4 сказано, що у разі неможливості прийняття місцевою радою рішення про передачу комунального майна у державну власність таке рішення приймається сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті, районної, обласної ради або секретарем, заступником голови відповідної ради з наступним його затвердженням відповідною радою згідно із законом. Тобто, навіть Вікторія Пекур, заступник Ломаки, може передати це майно військовим. Для військових тут точно ніякої загрози немає. Ломако боїться за свою свободу, адже в разі незатвердження сесією передачі майна, питання можуть бути до нього. Бо вийшло б, що він наче самовільно передав. Тому людина, яка спеціалізується на маніпуляціях та чорному піарі, боїться за своє майбутнє. Не треба боятись, пане Олександре. Люди своїм життям ризикують на війні – зрозумій це! Зі своєї сторони можу запевнити, що наша фракція проголосує за затвердження розпоряджень Ломаки про передачу майна ЗСУ будь-коли, навіть, коли він уже не буде секретарем.
 

«Слуга народу»: не готові приходити на сесію до зміни секретаря

Черненок
Максим Черненок, світлина Юрія Козлова

Очільник фракції «Слуг народу» Максим Черненок, у цілому, повторив позицію своїх колег. Він зауважив, що «слуги» не брали участь не тільки у сесії, а і у засіданнях депутатських комісій та наголосив на тому, що за діючого виконувача обов’язків міського голови та, відповідно, секретаря міської ради, представники цієї фракції не планують відвідувати сесії:

- Секретар міської ради не має можливості налагодити взаємодію між всіма фракціями. Намагається одноосібно приймати якісь рішення, а потім їх у будь-який спосіб «протягнути» через міську раду. Тобто взагалі відсутність компромісу з будь-яких питань – це методи роботи секретаря, його нездатність організувати роботу ради, – сказав Максим Черненок.

За словами очільника фракції, «Слуги народу» бачать вирішення політичної кризи у заміні секретаря міської ради, причому згодні буквально на будь-якого представника більшості, тобто «Рідного дому»:

- Ми згодні щоб це був будь-який інший представник найбільшої фракції «Рідний дім», але людина, яка має певні моральні цінності, кому б більше довіряли депутати, який би зміг зміцніти взаємодію.

Щодо неприйнятих рішень, якими мали здійснити передачу допомоги ЗСУ, тут пан Черненок теж вважає, що це обладнання мало бути передане одноосібним розпорядженням виконувача обов’язків міського голови:

- На сьогодні він (Олександр Ломако, – прим.) може спокійно передати це своїм розпорядженням. І це буде у законний спосіб. Він намагається цю тему розкручувати у своїх якихось політичних цілях. Людина займається не управлінням міста, а лише політикою. Мені складно уявити, як ми можемо з таким секретарем пережити зиму, –  зауважив очільник «Слуг народу».
 

Віталій Голець: про відсутність було відомо завчасно
 

Віталій Голець
Віталій Голець, світлина пресслужби Чернігівської міської ради

Від колишньої фракції ОПЗЖ наразі у міській раді залишилися 3 депутати, всі троє наразі – позафракційні, тобто не залежать один від одного. Як ми зазначали вище, за словами Олександра Ломаки, Павла Вовка у цей день викликали на допит, інший депутат – Віктор Сехін давно не відвідує засідання та ще навесні подавав заяву про складання повноважень (депутати за неї не проголосували, отже номінально пан Сехін лишається у депутатському корпусі).

Що ж стосується третього – Віталія Гольця, то він наголосив, що на його думку сесії мають збиратися в останній четвер місяця, а також розповів нашому журналісту, що заздалегідь попереджав керівництво міста про неможливість своєї участі у сесії:

- Я неодноразово протягом понад 4 років звертався до керівництва міської ради з проханням проводити сесії міської ради відповідно до ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», регламенту Чернігівської міської ради та плану роботи Чернігівської міської ради (на жаль, такий документ не був прийнятий на цей рік, всупереч регламенту), а саме в останній четвер кожного місяця!  Керівництво ЧМР скликає сесії, коли йому заманеться, то не проводять 3-4 місяці, то по 2 сесії на місяць. Я депутат на громадських засадах, був запрошений на наукову конференцію в УДУ ім. М. Драгоманова, також у мене були лекції (основне місце роботи депутата – НУ «Чернігівський колегіум», – прим.). Я завчасно попередив секретаря міської ради і керівництво ЧМР, що не зможу бути на сесії з поважних причин, – розповів Віталій Голець.
 

Позиція Олександра Ломаки щодо законності сесії

ЛОмако
Виконувач обов'язків міського голови переконаний, що скликання сесії було цілком законним, світлина Сєргєя Карася

Під час свого преспідходу Олександр Ломако торкнувся питання роботи територіальної виборчої комісії: нагадаємо, міська ТВК з лютого не може зібрати кворум та затвердити трьох нових депутатів, замість тих, що вже склали повноваження. І, як бачимо, відсутність цих трьох депутатів прямо впливає на кворум вже у міській раді. Прокоментував він і нібито незаконність листопадової сесії, через незакриту серпневу:

- Я вчора розіслав депутатам детальне обґрунтування цього питання. Є приклади інших міст Україні, і Верховної ради – теж, коли при скликанні однієї сесії з одним порядком денним, скликається інша з іншим порядком денним. Це жодним законом не заборонено. Є позиція юридичного відділу, і міської ради. Я консультувався з цього питання і з Асоціацією міст Україні, і з юристами інших місцевих рад кількох обласних центрів. Пленарних засідань одночасно може бути кілька, – заявив пан Ломако.

Щодо незадоволення ним деякими депутатами, очільник міста сказав, що готовий внести проєкт про заміну секретаря:

- Я не маю всім подобатися. Але це не причина для депутатів не приходити на сесію і не голосувати за допомогу ЗСУ. Якщо комусь не подобається якась посадова особа, наприклад, я – внесіть проєкт рішення. Якщо буде внесений проєкт рішення про зміну секретаря міської ради – я його поставлю на голосування. Депутати мають таке право і хай вони визначаються.
 

Криза. Слово політичного оглядача

Рись
Олександр Рись, світлина з відкритих джерел

Суди (ви ж читали наш репортаж про те як міські рада та військова адміністрація за бюджет судяться?), перетягування повноважень між міською радою та МВА, ігнорування сесій тощо – все це, здається, є ознаками політичної кризи. І, на думку політичних оглядачів, у першу чергу, грає ця криза не на користь мешканцям міста:

- Опозиційні сили прагнуть довести неспроможність міської ради, щоб посилити повноваження військової адміністрації або переобрати нового, «компромісного», секретаря міської ради. Проте для передачі повноважень від міської ради до військової адміністрації потрібне рішення Верховної ради, де більшість за це питання зібрати не виходить. Нового секретаря переобрати, без депутатів «Рідного дому», також неможливо на даний момент. Опозиція намагалась домовитись з депутатами команди Атрошенка, проте на даний момент ми бачимо, що достатньої кількості «перебіжчиків» не знайшлося. В то й же час Олександр Ломако використовує ситуацію на свою користь медійно. Він акцентує увагу на важливих для міста і ЗСУ питаннях сесії і відсутності на сесії депутатів від «Слуг народу», «ЄС» і «Нашого краю». Такий от політичний цугцванг в якому від кожного ходу політичного протистояння програють, в першу чергу, Чернігів і його мешканці, – говорить політичний оглядач, керівник Чернігівського політклубу Олександр Рись.

Як розповідає оглядач, недієздатною міську раду може визнати Верховна рада. Втім, там на це навряд чи підуть, зокрема, з огляду на думку іноземних партнерів:

- Визнання міської ради недієздатною і передачу її повноважень військовій адміністрації має затверджувати Верховна рада України. Там це рішення не дуже підтримують, бо воно загрожує репутаційними втратами через тиск на місцеве самоврядування, що може не сподобатись іноземним партнерам і формувати імідж Зеленського, як диктатора, – переконаний Олександр Рись.

Щодо можливих сценаріїв розвитку і подолання цієї кризи, пан Рись називає два шляхи: домовленість між опозицією та частиною депутатів «Рідного дому» та формування нової більшості у міській раді, або ж силовий тиск на Олександра Ломаку та колишнього міського голову Олександра Атрошенка з відкриттям нових кримінальних проваджень.

Втім, на думку оглядача, хоча переговори щодо першого варіанту тривають постійно, наразі керівникам «Рідного дому» вдається тримати єдність в рядах більшості своїх депутатів. А щодо другого варіанту оглядач зазначає: «Чи є справи, які б однозначно дозволяли засудити Ломака і Атрошенка? Сумнівно».

А що думаєте ви про політичний серіал у Чернігові? Ділиться думкою у коментарях.