
Американці шукають яйця. Внаслідок спалаху пташиного грипу в США ціни на цей продукт досягли рекордних позначок. Адміністрація Трампа навіть просила яйця в інших країн. Як проходить “яєчна криза” в США, та чи могла би Чернігівщина допомогти розв’язати проблему – розповідаємо далі.
У США внаслідок поширення пташиного грипу виникла “яєчна криза”. Масове розповсюдження захворювання на курячих фермах триває з початку 2024 року. Однак хворіли не лише птахи, а й люди. Станом на січень цього року, з початку минулого року в США зафіксували 66 випадків захворювання на пташиний грип серед людей. Кілька місяців тому хвороба забрала життя 65-річного чоловіка.
Бійки в супермаркетах та «яєчна мафія»
Через спалахи пташиного грипу в США в перші тижні 2025 року знищили 21 млн курей-несучок. Це призвело до різкого зростання цін на яйця, в лютому вони піднялися на 59%. Вартість десятка сягнула із близько 3,4 долара до 8, а подекуди ціна перевищила 10 доларів.
Через “яєчну кризу” американці розпочали активно розкуповувати дефіцитний продукт. Ажіотаж сягнув такого рівня, що в одному з магазинів покупці ледь не влаштували бійку за «трофей». А в місті Грінкасл, штат Пенсільванія, невідомі зловмисники викрали 100 тис. яєць. Товар вкрали з вантажівки, яка стояла біля заводу виробника «Pete & Gerry's Organics». Можливо, це новий вид організованої злочинності – «яєчна мафія»?
Ферма із Пенсильванії «FarmerJawn» 21 березня роздала 100 упаковок безкоштовних яєць жителям Нью-Йорку. Люди годинами стояли в черзі, аби отримати десяток. За словами очевидців, черга розтягнулася на цілий квартал. Однак за 10 хвилин все роздали, і багато хто залишився без яєць.

Я почула в новинах, що вони роздаватимуть близько 1500 яєць або щось подібне. Я прийшла, бо мені потрібні були яйця, стою в черзі й нічого не бачу. Вони кажуть, що яйця закінчилися, – сказала Джеклін Теджава, учасниця події.
Окрім фермерів, церкви та благодійні організації влаштовували роздачу яєць у Нью-Йорку, Лас-Вегасі, Чикаго, Філадельфії та окрузі Річленд (Південна Кароліна).
Європа тримає яйця при собі
Міністерство сільського господарства США взялося за яйця та 26 лютого оголосило про виділення мільярда доларів на заходи, спрямовані на боротьбу з “яєчною кризою”. З них половина суми виділена на заходи із запобігання інфікуванню птахів, 400 млн доларів – компенсацію фермерам, а решта 100 млн доларів – на дослідження вакцини від пташиного грипу.
Водночас міністерка аграрної політики Трампа Брук Роллінз запропонувала доволі специфічний спосіб боротьби з дефіцитом яєць. Вона порадила жителям США вирощувати курей вдома.
У березні американцям довелося просити яйця в європейських країн, зокрема, Данії. Нагадаємо, цій країні належить Гренландія, яку президент США Дональд Трамп погрожує анексувати. Проте деякі країни відмовилися, адже самим європейцям також бракує яєць для допомогти.
Чи здатна Україна надати “яйця допомоги” США?
Можливо, Україна та, зокрема, Чернігівщина, могла би стати рятівником і запропонувати американцям яйця місцевого виробника? Поки на іншому континенті намагалися знайти вихід з “яєчної кризи”, в нашій області торік виробили 259,4 млн яєць. За інформацією директора департаменту агропромислового розвитку Чернігівської ОДА Олега Крапивного, на території регіону функціонує близько десяти птахофабрик різної потужності. Найбільшими виробниками яєць є ТОВ «ТД «Ратібор», ТОВ «МК-Добробут» та ТОВ «ППК «Поліські курчата».
Варто зауважити, що в Чернігівській області впродовж минулого року та за три місяці 2025-го не фіксували спалахів пташиного грипу. В регіоні проводяться заходи для профілактики згаданого захворювання.

З метою моніторингу грипу птиці проводиться відбір проб від птиці, що утримується в господарствах різної форми власності. У 2024 році від свійської птиці відібрали для дослідження 2913 проб біологічного матеріалу, – проінформував Олег Крапивний.
При виявленні захворювання на птахофабриці зазвичай вводять карантин на 21 день. Його знімають, якщо підприємство знищило всіх курей, які перебували в інфікованій зоні, та виконало комплекс ветеринарно-санітарних заходів і лабораторно-діагностичних тестів на грип птиці.
Наразі Україна не експортує яйця до США. Однак аналітик Українського клубу аграрного бізнесу Максим Гопко зауважує, що українські яйця могли би частково закрити цей дефіцит.
За січень в Україні було вироблено 784 млн штук, що на 0,3% більше, ніж за аналогічний період минулого року. 64% яєць виробляється на підприємствах, решта 36% - у господарствах населення. На щастя, нам не загрожує подібний дефіцит, адже з настанням тепла пропозиція в Україні збільшується, що й вплине позитивно на ціну для споживачів, – підкреслив аналітик.
За даними Державної служби статистики, в січні 2025 року Україна відправила на експорт майже вдвічі більше яєць, аніж за цей період у 2024-му. Найбільше товару поїхало до Хорватії, Італії та Польщі. У Спілці птахівників України зазначили:
Українські виробники яєць зацікавлені в експорті своєї продукції до США, однак на сьогодні не узгоджені умови доступу до американського ринку, зокрема, щодо оцінки системи державного контролю за експортом продукції птахівництва з України та не погоджені форми міжнародних ветеринарних сертифікатів на експорт продукції.
В США ціни на яйця падають, а в Україні – зростають
Останнім часом “яєчний шторм” у США почав вщухати – ціни поступово знизилися. В п’ятницю десяток коштував 3,91 долара, за останні тижні гуртові ціни обвалилися на 54%. Причиною називають відсутність спалахів пташиного грипу впродовж березня та поступове відновлення поголів’я. Також американцям вдалося знайти яйця за кордоном – вони імпортують товар з Кореї та Туреччини. Проте економісти вважають, що падіння цін пов’язане з початком розслідувань за фактом завищення вартості виробниками.
Поки в США вирували “яєчні пристрасті”, в Україні також спостерігалися періодичні стрибки цін на яйця. Напередодні новорічних свят у Чернігові вартість десятка сягала 110 грн. За інформацією департаменту агропромислового розвитку Чернігівської ОДА, 20 березня середня ціна курячого яйця була 5,7 грн. Однак наразі в Україні спостерігається подорожчання продукту, в середньому до 7,3 грн.за штуку.

Експерти вважають, що напередодні Великодня ціни на яйця зростуть орієнтовно на 10%. Заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук зазначає:
Втім, є й хороші новини: з настанням тепла ціни можуть знизитися. Тож українцям, на відміну від американців, сподіваємося, не загрожують “яєчні баталії” в супермаркетах.Перед Великоднем, вірогідно, ми бачитимемо подорожчання в межах 10%, оскільки буде підвищений попит. Зараз, коли закінчується старий урожай і ще відсутній новий, ціни на зернову групу не опускаються, а це теж - один із факторів, що впливає на вартість яєць.