banner

Без керманича: чи може міськрада працювати без секретаря та коли оберуть нового

Останній місяць 2024-го року був бурхливим у політичному житті Чернігова. Адже саме у грудні вперше з липня 2024-го року змогли провести сесію міської ради, на якій депутати зняли з посади секретаря та виконувача обов’язків Чернігівського міського голови Олександра Ломака, але не змогли обрати йому заміну.

В тому, що відбувається в міській раді, та чи відчують городяни відсутність як діючого мера, так і виконувача обов’язків міського голови, – розбиралися наші журналісти.

Більшість, але вже не «моно»

Депутати
Більшість у раді зберігає «Рідний дім», але ця більшість вже не «моно», світлина Сєргєя Карася

Нагадаємо, що після виборів 2020 року у Чернігівській міській раді сформувалася своя «монобільшість», адже 26 з 42 депутатських крісел зайняли представники партії «Рідний дім» (неофіційним лідером якої називають Владислава Атрошенка,  – прим.), в яких був ще й «бонусний» 27-й голос міського голови.

Втім, як відомо, чернігівського міського голову Владислава Атрошенка спочатку на рік відсторонили від посади, а згодом і звільнили. А чотири депутати від «Рідного дому» (Роман Старіков, Андрій Дериземля, Віталій Хрустицький і Віталій Гриць) наразі у ЗСУ (хоча Старіков і Гриць іноді з’являються на сесіях).

Ще двоє депутатів «Рідного дому» – Сергій Кирієнко та Вікторія Лазоренко — склали повноваження ще у лютому 2024-го, але Територіальна виборча комісія з того ж лютого не може зібрати кворум, аби завести на звільнені місця наступних у списку кандидатів – Аллу Ващенко та Олександра Литвина. Враховуючи, що в обласній і районній радах рокіровки депутатів під час повномасштабного вторгнення вже відбувалися, бездіяльність міської ТВК може бути частиною «великої політичної гри» опонентів партії «Рідний дім».

Отже, з 27 голосів наразі в «Рідного дому» лишається тільки 20 (або 21, якщо приїдуть пан Гриць або пан Старіков). До того ж, навіть ці 20 чи 21 депутата зібрати вдається не завжди. Наприклад, під час грудневої сесії депутат-боксер Дмитро Митрофанов був у Саудівській Аравії, допомагаючи Олександру Усику підготуватися до титульного бою. А для кворуму (щоб приймати легітимні рішення) потрібні хоча би 22 депутати.

Однак і опозиція, навіть за умови об’єднання, не може приймати ті самі легітимні рішення, адже в опозиційних депутатів (а це нині позафракційні колишні члени ОПЗЖ, фракції «Наш край», «Європейська солідарність» та «Слуга народу») було всього 16 крісел. «Було», бо наразі їх 14, адже обраний від забороненої ОПЗЖ Павло Гармаш склав мандат ще у 2023-му році (на його місце точно ніхто не зайде до наступних виборів). І через неспроможність ТВК зібрати кворум «Слуги народу» не можуть заповнити порожнє крісло своїм кандидатом, а крісло це стало вакантним після складання повноважень Юрієм Тарасовцем.

Саме тому опонентам «команди Атрошенка» було важливо, щоб Олександр Ломако добровільно склав повноваження, і за це проголосували б і депутати «Рідного дому». А для «Рідного дому» було принциповим, щоб опозиція дала голоси за нового секретаря. Втім на грудневій сесії вдалося зробити перше (зняти Ломака), але виникли проблеми з другим: хоча за висування Наталії Хольченкової на посаду секретаря міської ради підписалися 25 депутатів, реально «дожили» до голосування лише 23, а проголосували «за» 19 (з мінімально необхідних 22). Тому Чернігів вступає у 2025-й рік і без міського голови, і без виконувача його обов’язків. Хоча формальний очільник міста є – це заступник міського голови Віктор Геращенко.

Чим заступник відрізняється від виконувача обов’язків міського голови

Геращенко та Брижинський
Віктор Геращенко (третій ліворуч) наразі є фактичним очільником Чернігова, світлина Сєргєя Карася

Після того, як провалилися вибори нового секретаря міської ради, депутати, хоч і не з першого разу (як то було – читайте у нашому репортажі) уповноважили заступника міського голови Віктора Геращенка виконувати певні функції.

– Рішенням Чернігівської міської ради Віктор Геращенко уповноважений на виконання адміністративно-управлінських, організаційно-розпорядчих функцій та інших функцій з питань поточної діяльності виконавчих органів Чернігівської міської ради, а також він продовжує виконувати обов’язки згідно з розподілом функціональних повноважень керівництва Чернігівської міської ради та її виконавчого комітету. Це дозволяє забезпечувати безперервність роботи виконавчих органів міської ради, а також вирішувати поточні господарські питання, важливі для функціонування Чернігівської міської територіальної громади, — таку відверто не надто зрозумілу відповідь на наше прохання пояснити повноваження пана Геращенко надали у пресслужбі міської ради.

Сам Віктор Геращенко пояснює свої повноваження так:

– Я – це гілка виконавчої влади. Я виконую те, що приймають на сесії. Сказали щось побудувати – продивилися, побудували. Ми, як виконавчий орган, виконуємо те, що прийнято депутатами. Мене уповноважили лише тимчасово: є виконавчий комітет, треба, щоб у кінці року пройшла зарплата, щоб все не зупинилося, працювало. У чому різниця (між заступником міського голови та виконувачем обов’язків міського голови, — прим.): є сесія, є міська рада і є виконавчий комітет. Програми, земельні питання – або оренда, або ще щось – все це розглядається на сесії. Тому сесія повинна бути і секретар – також.

Простіше кажучи, Віктор Геращенко може робити майже все, що стосується виконавчої гілки чернігівської влади. Зокрема, головувати на виконкомах (після грудневої сесії вже відбулися два засідання виконавчого комітету під головування Віктора Геращенка). Але пан Геращенко не є депутатом (а секретарем міської ради та відповідно виконувачем обов’язків міського голови може бути виключно депутат). Тому він не може ані скликати нові сесії, ані головувати на них.

І саме тому груднева сесія офіційно не закрита (у ній оголошено перерву), а місту потрібний новий секретар, який забезпечить роботу міської ради (і як об’єднання депутатів, і як виконавчого органу).

Чому зірвалися домовленості та коли виправлять ситуацію

перемовини
Під час грудневої сесії депутати кілька разів йшли на перерву, аби влаштувати перемовини, однак так і не змогли обрати нового секретаря, світлина Сєргєя Карася

Щоб зрозуміти, чому зірвалися домовленості про обрання пані Хольченкової, коли буде відновлена сесія та відбудуться вибори нового секретаря, ми звернулися до представників усіх фракції, представлених у міській раді.

 

«Наш край»

Бистров
Член фракції «Наш край» Віктор Бистров, світлина порталу «ЧеLine»


Віктор Бистров з «Нашого краю» також є першим заступником очільника міської військової адміністрації. Втім він підкреслив, що коментар нашому виданню дає виключно як депутат міської ради. Пан Бистров підтвердив, що був серед 25 депутатів, які висунули пані Хольченкову на посаду секретаря міськради.

– Домовленості були, а зірвалися, на мою думку, тому що не було достатньої комунікації та обговорення з депутатами, фракціями, як керівників «Рідного дому», так і кандидатів на посаду секретаря, – каже Віктор Бистров.

Щодо кандидатури нового секретаря, то він підкреслює, що секретарем може стати будь-хто з депутатів міської ради (окрім депутатів, обраних від колишньої ОПЗЖ), оскільки, перш за все, це політична посада.

Віктор Бистров вважає, що Чернігів може повноцінно функціонувати без секретаря міської ради, а більшість городян не помітять відсутності керівника міста:

– Секретар міської ради – це більше політична посада, яка, перш за все, повинна забезпечити нормальну та ефективну комунікацію з депутатами міської ради. Під час воєнного стану політика повинна відходити на задній план і не заважати як місту, так і державі.

 

«Європейська солідарність»

Семененко
Марина Семененко та більшість депутатів «Європейської солідарності» брали участь у голосуванні за звільнення Олександра Ломака, але проігнорували голосування за нового секретаря, світлина Сєргєя Карася 


Хоча на грудневій сесії фракція «ЄС» у міській раді була у повному складі, до голосування за обрання нового секретаря «дожила» лише одна представниця цієї політсили – Ірина Соломаха.

Головиня фракції – Марина Семененко (більше відома за попереднім прізвищем Рейко) не тільки не брала участі в голосуванні, а й опублікувала у своїх соцмережах перелік з 18 вимог та закликала до «політики компромісів».

У коментарі нашим журналістам пані Марина прямо не відповіла, чи була вона серед 25 депутатів, які висунули кандидатуру Наталії Хольченкової на посаду секретаря. Але депутатка зазначає: домовленостей з «Європейською солідарністю» не було, хоча вони не проти кандидатури пані Хольченкової. Втім, проголосують лише після розгляду їх вимог, а саме:

– Звільнення начальника управління ЖКГ Ярослава Куца, начальника управління архітектури Калюжного, начальника управління земельних ресурсів, управління освіти, управління культури, а також звільнення начальників комунальних підприємств міста – «Зеленбуда», «Паркування і ринок», «Шкільне», «Міськсвітло», «Новозаводське», «Чернігівводоканал», «Будинок книги», ліквідацію КП «Новий Чернігів», «Будінвест» та «Муніципальної варти». Означені персони, в більшості, є фігурантами кримінальних справ та журналістських розслідувань, а КП, які пропонують ліквідувати, є тягарем для бюджету, що не несуть ніякого сенсу для існування міста.

Депутатка обіцяє, що народні обранці обов’язково зберуться в січні. І вважає, що в необранні нового секретаря міської ради та, відповідно, виконувача обов’язків міського голови, немає нічого страшного.

– Головне, що мають розуміти чернігівці в кінці року (з пані Семененко ми розмовляли в останні дні 2024-го, — прим.): ситуація в міській раді контрольована, всі служби працюють. Щодо функціональних обовʼязків, то зараз виконує обовʼязки міського голови Віктор Геращенко. В тому, що не обрали Наталію Хольченкову, немає нічого страшного.
 

«Слуга народу»

Черненок
Представники «Слуг народу» готові голосувати за будь-якого депутата від  «Рідного дому», крім Олександра Ломака, світлина Юрія Козлова


Очільник «Слуги народу» у міській раді Максим Черненок прогнозує, що на продовження грудневої сесії депутати мають зібратися до середини січня 2025-го. Щодо того, чому не вдалося обрати нового секретаря з першої спроби, політик вважає так:

– Я вважаю, що було недостатньо часу для належної підготовки, для належної консультації з фракціями. В самої Наталії не було можливості поспілкуватися з депутатами, пояснити, як вона бачить взаємодію між різними фракціями, взаємодію між депутатським корпусом, військовою адміністрацією. Це певний фактор часу.

Щодо кандидатури нового секретаря, то «Слуги народу» готові підтримувати будь-кого з членів «Рідного дому» (крім Олександра Ломака).

– Ми готові підтримати будь-яку кандидатуру, яку запропонують депутати з найбільшої фракції «Рідний дім». Адже вважаємо, що мають проходити пленарні засідання, бо питання тільки накопичуються, – зауважує Максим Черненок.

При цьому у «Слугах народу» також упевнені, що жодних проблем для звичайних городян нинішня відсутність виконувача обов’язків міського голови створити не повинна.

– Вважаю, що жодних ризиків немає. Тим більше, що на заступника міського голови Віктора Геращенка було покладено, фактично, усі організаційно-розпорядчі повноваження з правом підпису. Він – досвідчений управлінець, фахівець у галузі паливно-енергетичного комплексу. Ця людина зможе забезпечити функціонування комунальних підприємств і всього міста, – переконаний Максим Черненок. –  Хоча краще, щоб був обраний секретар міської ради, адже багато питань, наприклад, земельних, відносяться до компетенції ради. Для сталого функціонування міста бажано, щоб функціонувала Чернігівська міська рада.

«Рідний дім»

Шевчук
У «Рідному домі» прогнозують, що вибори нового секретаря можуть розтягнутися на місяць-два, світлина з соцмереж 
 

Олександр Ломако, якого, після складання ним повноважень виконувача обов’язків міського голови, представили як очільника фракції «Рідний дім», наразі утримався від коментарів. Тож  за позицією фракції ми звернулися до іншого депутата від «Рідного дому», очільника партії «Рідний дім» (цікавий нюанс: хоча «Рідний дім» асоціюють з Владиславом Атрошенком, пан Атрошенко ніколи не очолював цю партію) Олександра Шевчука, який також є начальником управління культури та туризму міської ради.

Зрив обрання пані Хольченкової секретаркою міськради, Олександр Шевчук коментує наступним чином:

– На мій погляд, дуже багато чинників, які технічно впливали на організацію цього рішення. Можливо, не всі чинники спрацювали. Попередня домовленість була. А хто і яким чином її порушив – було видно візуально на сесії, коли певні депутати покинули залу. Це говорить про те, що вони своїми діями порушили певні домовленості, — каже Олександр Шевчук, вочевидь натякуючи на частину депутатів від «ЄС», «Нашого краю» та екс-ОПЗЖ, які були напочатку сесії, але не брали участі у голосуванні за нового секретаря.

Пан Шевчук не настільки позитивний, як його колеги, і вважає, що чекати на відновлення сесії, можливо, доведеться не до середини січня, а протягом 1-2 місяців. Адже, якщо за цей час не обрати секретаря та, як наслідок, виконувача обов’язків міського голови, це стане проблемою, котру можуть відчути городяни:

– Особливо на початку року є дуже багато питань, за які потрібно голосувати (на сесії міської ради, — прим.), від яких залежить життєдіяльність міста. З іншого боку повинен бути секретар – людина, яка уособлює собою певну владу у місті та рухає ці процеси. На мій погляд, це (обрання нового секретаря, — прим.) має відбутися протягом місяця, максимум двох. Якщо буде більше – це матиме негативний результат для життєдіяльності та функціонування нашого міста, всієї інфраструктури і не тільки. Ми маємо знайти баланс і напочатку року зрушити питання (обрання нового секретаря, — прим.), — зазначає політик.

За його словами, наразі конкретної дати, коли може бути продовжена сесія – немає. Вочевидь, дата може бути призначена після того як сторонам вдасться передомовитися та зібрати  достатню кількість голосів за обрання нового секретаря.

Що ж до того хто ним може стати, представник «Рідного дому» прогнозує, що обрати знову спробують Наталію Хольченкову:

— Попередні домовленості були, і їх ніхто не скасовував. Тож передомовлятися (щодо нової кандидатури на посаду секретаря, — прим.) – не думаю, що це буде набагато простіше. Тому, гадаю, найбільш короткий шлях – йти по тому шляху, який вже був обраний представниками різних фракції нашого депутатського корпусу. Потрібно просто прибрати технічні моменти, які не спрацювали на останній сесії,  і реалізувати попередні домовленості, — переконаний пан Шевчук.


крісло міського голови лишається порожнім

Отже, у Новий рік Чернігів увійшов і без міського голови, і без виконувача його обов’язків. А це значить, що вже на початку року питання обрання нового секретаря знов постане на порядок денний.

Хто із діючих депутатів, на Вашу думку, гідний того, щоб стати новим виконувачем обов’язків міського голови – пишіть у коментарях.