Кількість хворих непокоїть: у Чернігові частіше почали хапатися за животи

«Хвороба брудних рук» приносить неприємності не лише влітку, коли щось смачненьке хочеться з’їсти відразу з дерева, куща чи з прилавку на ринку. Особливо підступними рота та ентеровіруси стають в осінньо-зимовий період, у час коли симптоматика наближена до ГРВІ. Це на собі вже відчувають чернігівці.


Статистика спокійна, але вірус таки є

«Мала температуру до 38 ℃ та загальну слабкість. Майже не було апетиту, відтак і живіт болів. Думала, що щось сезонне підхопила. Згодом схожі симптоми з’явилися у сина-четвертокласника. Згодом він пережив увесь спектр неприємного: блювота, діарея, висока температура. Такий стан зберігався до 5 днів. Після того – ще ось тиждень відходимо», – розповідає Анжеліка Моїк.

Анжеліка Моїк

Юлія Халимон також каже, що значна частина однокласників її доньки наразі вдома зі схожою проблемою. Вона ж своїй доньці щоранку наголошує про правила гігієни, зокрема не пити воду з однієї пляшки з подружкою, чи з-під крану, та додала в рюкзачок школярці новий антисептик.

«Серед моїх дорослих пацієнтів клінічно картина схожа на спалах рота- та ентеровірусу, однак лабораторно випадки не підтверджені. Простіше кажучи, у пацієнтів з’являються певні симптоми, вони консультуються телефоном, не здають аналізи чи не проходять відповідне тестування, відтак проходять повз статистику, але не повз хворобу», – роз’яснює лікар загальної практики-сімейної медицини Тетяна Андрущенко.

Тетяна Андрущенко

Колегу підтримує й лікар-інфекціоніст, завідувачка інфекційним відділенням Чернігівської міської лікарні №2 Іванна Олексієнко:

«Наразі ситуація по місту щодо рота та ентеровірусів спокійна. Є випадки банальних кишкових інфекцій. Ідуть на спад бактеріально-харчові інфекції, для яких характерним є більше літній сезон. Однак, в осінньо-весняний період часто складніше ідентифікувати ентеровірус. На старті його симптоми схожі на ГРВІ. Часто пацієнт усвідомлює, що це не застуда, лише коли з’являється висип».

Іванна Олексієнко

З комбінованими скаргами – кашель, нежить та кишкові розлади – останнім часом частіше звертаються і до приватного педіатра Тетяни Рябченко.

Як повідомила генеральний директор Чернігівської обласної дитячої лікарні Тетяна Лебедєва, пацієнти з кишковими розладами, в тому числі вірусної етіології, – це третина пацієнтів інфекційного відділення. Інфекціоністи закладу встановлюють діагноз клінічно та на підстав проведення експрес-тестів.

Тетяна Лебедєва


Як його виявити та прогнати


У здорових дорослих ротавірусна інфекція може мати лише легкі прояви та симптоми або не мати їх взагалі. Проте для немовлят і дітей раннього віку це захворювання є небезпечним через ризик швидкого зневоднення внаслідок діареї і блювання.

Звернутися до лікаря варто, якщо ви або ваша дитина мають високу температуру – понад 39 ℃; часту та тривалу блювоту чи діарею; ознаки зневоднення (сухість слизових оболонок (у т.ч. в роті), плач без сліз, зменшення частоти сечовипускання).

Найбільш поширений метод діагностики ротавірусної інфекції — імуноферментний аналіз (ІФА). Для цього беруть зразок калу, бажано в гострій фазі – 3-5 день хвороби.

У складніших діагностичних випадках, зокрема при ентеровірусі, виконують полімеразну ланцюгову реакцію (ПЛР), електронну мікроскопію для візуалізації вірусних частинок. Усі ці дослідження можуть зробити у лабораторіях чернігівських лікарень.

Тетяна Рябченко

«Якщо дитина не відмовляється від пиття, не має сильної слабкості, в’ялості - це добрий знак. Дрібно відпоюємо протягом доби і цього, зазвичай достатньо. Якщо ж дитина відмовляється пити, або блює все, що дають, чи є безперервна діарея, то ситуація серйозна - варто звернутися до стаціонару для постанови крапельниці», – рекомендує Тетяна Рябченко.

Важливо доліковуватися до повного зникнення симптомів та уникати скупчення людей до цього моменту. Адже «поділитися» вірусом дуже легко. Як приклад, ситуація зі спалахом хвороби в одному із садочків обласного центру кілька років тому. Тоді занедужало одночасно 9 дітей, 6 перебували на стаціонарі.

Також лікарі зауважують, що рота та ентеровіруси, як і будь-які віруси, з часом можуть набувати нових ознак та проявів. Тож, якщо дискомфорт в животі не минає кілька днів, краще все ж відвідати медичний заклад.

Самі ж фахівці теж постійно підкріплюють свої знання, обмінюючись досвідом. До слова, цього місяця на базі Чернігівської обласної лікарні був проведений семінар для інфекціоністів (зокрема дитячих), лікарів загальної практики-сімейної медицини, терапевтів та педіатрів. Спікерка – доктор медичних наук, професор, Заслужений лікар України, завідувачка кафедри інфекційних хвороб Національного медичного університету ім. О. О. Богомольця Ольга Голубовська.

Щодо профілактики, то лікарі всі, як один, наголошують на дотриманні особистої гігієни. Не забувайте мити руки після відвідування туалету або після того, як поміняли дитині підгузник або допомогли їй скористатися туалетом. Стежте за якістю води.

На жаль, антисептики на основі спирту неефективні. Найефективнішим захистом від ротавірусу, як і будь-якого іншого, залишається вакцинація.

«Вакцинація від ротавірусної інфекції не належить до графіку обов’язкових. Однак, я завжди рекомендую батькам малюків все ж забезпечити дитині додатковий захист. Тим паче обидві з можливих вакцин є оральними. Тобто це просто крапельки, які варто дати дитині в одному випадку з 6 до 24 тижня в іншому до 32 тижнів. Більшість моїх декларантів це роблять», – підсумовує Тетяна Рябченко.