banner

Мирні переговори і “Російська рулетка” — про що пишуть росіяни, обстрілюючи українські міста 

У березні російська пропаганда всіляко жонглювала новинами про перемовини з США, і для цього навіть дістала “із шафи” колишнього нардепа-втікача Олега Царьова, щоб той видав світові свій прогноз. Головний меседж цих новин — відсутність самостійності України в перемовинах, підвищення авторитету диктатора путіна.   


Бомблять і дивляться телевізор

4 квітня російський Іскандер-М вдарив по центру житлового мікрорайону в Кривому Розі. Ракета поцілила у дитячий майданчик. Атака забрала життя 20 людей, девять із них - діти, 80  отримали поранення. Верховний комісар ООн із прав людини Фолькер Тюрк заявив, що це наймасштабніша атака за кількістю загиблих дітей внаслідок одного удару з лютого 2022 року. В обласних центрах України оголошено траур. А от російська преса про вбитих дітей навіть не згадала. У день удару пропагандиська “Лента. ру” написала про нібито подробиці удару по Кривому Рогу, у ній журналісти пишуть, що армія росії вдарила по іноземним найманцям, ну це традиційна історія для них. У статті вказують, що зустріч начебто іноземних військових відбувалась у ресторані. Туди і потрапила, за версію росіян, ракета. Вони повідомили, що знищили живу силу та техніку. А ні слова за цивільних жертв, тим паче про дітей. 

Вже наступного дня пропагандисти випускають у світ версію про фейкові смерті дітей. Як завжди використовують історію про неможливість і гуманність російської армії бити по цивільним, вони пишуть, що Україна навмисно заявляє про жертв, хоча за версію росіян було вбито іноземних військових. Доречі, вони навіть цифри оголосили : 85 військовослужбовців та 20 атвомобілів. От така паралельна реальність у країни кривих дзеркал. 

Попри жорстоку реальність, російські сайти продовжують промивати мізки своєму населенню дезінформацією, і на жаль, цифри споживання пропагандиського продукту не падають. 

В опублікованому самими ж росіянами опитуванні, яке вони провели у березні, йдеться, що рівень уваги до війни в Україні залишається стабільним. Близько 53% росіян уважно стежать за подіями, ще 35% — з меншою увагою, а 12% — не цікавляться. Це означає, що тема війни залишається значущою. Телебачення — головне джерело інформації для прихильників війни: 72% тих, хто дивиться ТБ кілька разів на день, уважно стежать за війною. Це підтверджує сильний вплив державної пропаганди через телебачення. Прихильники путіна та війни слідкують уважніше. Ті, хто підтримує путіна (54%) та військові дії рф (59%), частіше слідкують за новинами. Загалом, 70% тих, хто вважає, що слід продовжувати війну, уважно стежать за подіями.


Імітація дипломатії 

Після стількох років ігнорування російські дипломати не можуть повірити, що з ними ведуть діалог. Якщо чесно, я теж не можу в це повірити. Але тут ми аналізуємо пресу, тож у березні представниця російського МІДу Захарова не раз виходила з роз'ясненнями і заявами, чому росіяни таки пішли на перемовини з США. Як пояснила Захарова, роблять вони це тому, що українська влада не веде перемовин із росією, і це єдиний варіант врегулювання. Отакі вони “голуби миру” за її  словами. 

Здавалося б, у кремлі хочуть переговорів: за словами прес-секретаря путіна, він готовий до політичного вирішення конфлікту. Ба більше, москва навіть наголошує, що дотримується мораторію на удари по енергетичній інфраструктурі України. Але при цьому бойові дії не вщухають, а Міноборони рф повідомляє про нові атаки українських військ на території росії. Чи це сигнал про готовність до миру, чи просто політична гра?

Коли росіян пустили за стіл перемовин, негативних публікацій про США та президента Трампа на російських сайтах стало менше. Цікаво, що пропагандисти згадали за недобитого втікача екс-нардепа Царьова. В російському інформаційному просторі зʼявились інтервʼю з ним та ще одним одіозним українським політиком часів Януковича Миколою Азаровим. Але повернімося до Царьова: тривалий час після замаху на нього зрадник не зʼявлявся в публічному просторі. І от під час перемовин між росією і США Царьов заговорив про необхідність закінчити війну до 9 травня. І відповідальність за це він покладає, увага, — на Трампа! Не на путіна, котрий розпочав бойові дії, а на американського президента. 


Корейці на фронті 

Поміж інформацією про перемовини в російському світі новин проскакують статті про поповнення російської армії військовими із Північної Кореї. Ці публікації зʼявляються поміж роздумів про перемогу і велич росії. 

Важливий момент: у публікаціях росіяни не називають точну кількість військових. Мова йде як про 3000 південнокорейських солдатів, так і про більшу кількість. У повідомленнях важко знайти інформацію про припинення вогню і підготовку до паузи у війні, навпаки, складається враження, що росія і не думає складати зброю. 

Пропагандисти качають аудиторію публікаціями на полярні теми: від припинення вогню до неможливості закінчення війни через позицію України. Пильна увага прикута до перемовин між американцями і росіянами у Ер-Ріяді. Росіяни заявляють, що мир так близько, як ніколи. 


Заяви путіна морякам 

28 березня путін зустрічається із російськими моряками в Мурманську. І там лунає його політична заява. Путін каже військовим: «Мы их добьем». Пропагандисти розбирають промову диктатора на цитати. Він говорить, що російська армія має сили розгромити Збройні Сили України. І в той же час диктатор згадує Трампа і його бажання завершити війну. Ще один цікавий факт: путін нарешті відкрито заявляє, що війна в Україні розпочалася ще в 2014 році. Маски скинуті. 

Ну, і понеслось, сайти росіян замайоріли новинами про зрив Україною мирних домовленостей. Пропагандиські кореспонденти почали швидко “роздавати” методички про великі цілі сво — “порятунок людей армією рф”. Кремль чітко дає зрозуміти: ключові рішення ухвалюють у москві, а не на міжнародних самітах. Офіційна риторика залишається незмінною: Україна використовує переговори, щоб виграти час і отримати більше зброї.


Китай та США в російській пресі 

Не обійшлося у російському інформполі і без заяв з Китаю. КНР оцінює тиск США на росію як безрезультатний. Пекін переконаний: москва не поступиться і зберігатиме ініціативу як на фронті, так і за столом переговорів. Москва наполягає на своїх умовах, Вашингтон шукає нові способи тиску, а Київ отримує допомогу від Заходу. Не забули росіяни заявити і про ініціативу їх військ на полі бою, хоча про кількість вбитих на війні продовжують мовчати. 

Кінець березня російська преса вирішила завершити улюбленою темою публікацій про плани заговорів у світі. Так звані політичні експерти заявили, що Трамп готується розпочати ІІІ світову війну. Мова йде про удари по Ірану, які начебто планують нанести разом із Ізраїлем, після чого за версією російських кореспондентів почнеться велика війна. Таким чином, росіяни системно накладають на Трампа штамп можливого агресора.

Всі ці новини наводять на думку, що світ ще дуже далеко від миру, і, схоже, найближчим часом ситуація не зміниться.