banner

Два з половиною мери за 8 місяців, «зелені» проти військових, протистояння за Катеринку – яким був 2006-й у Чернігові та світі

Ось уже 4,5 роки в Україні не проходили вибори. Після насичених 2019-го (президентські та парламентські) і 2020-го (місцеві) почалася запланована пауза, яка наразі так і не завершилася через широкомасштабне вторгнення. Досі в новітній українській історії таких перерв не було. Натомість були часи, коли лише міського голову Чернігова доводилося обирати двічі на рік. Рівно 19 років тому, 26 березня 2006 року, пройшли чергові місцеві вибори. А за 8 місяців чернігівці знову пішли на дільниці обирати мера. Як так сталося і яким були Чернігів, Україна та світ у 2006-му? Згадаймо у цьому огляді.


Хто при владі

Місцевими керівниками на початку 2006-го були Олександр Соколов (міський голова; переміг на виборах у 2002-му), Микола Лаврик (голова облдержадміністрації, призначений президентом Віктором Ющенком).

Президент України – Віктор Ющенко. Уряд очолював Юрій Єхануров, але в серпні, після створення «широкої коаліції» прем’єр-міністром став Віктор Янукович.


Микола Лаврик та Олександр Соколов


Вибори в Чернігові

За крісло міського голови 26 березня змагалися, насамперед, діючий мер Олександр Соколов і найвідоміший з чернігівських соціалістів (СПУ) – народний депутат Микола Рудьковський.

Результати рахували 4 дні, сторони звинувачували одна одну у фальсифікаціях і організовували мітинги. Через суди команда Соколова добилася заборони оголошувати результати, але зрештою судді не побачили підстав оголошувати вибори недійсними чи вимагати повного перерахунку голосів. Тож з перевагою у майже 6 тисяч голосів виборців (у відсотках розрив склав близько 4 пунктів) переміг Рудьковський.


Микола Рудьковський

Щоправда, у новому кріслі він побув лише 34 дні, пообіцявши висадити в місті півтораметрові голландські тюльпани. За цей час секретарем міськради з третьої спроби обрали Віталія Гольця. Для цього довелося домовлятися з переможцями виборів – БЮТ (Блок Юлії Тимошенко), натомість бютівцям віддали 4 з 5 ключових комісій, не рахуючи гуманітарні галузі. Віталій Голець, власне, й очолив місто після того, як у травні новообраний мер проміняв Чернігів на посаду міністра транспорту.

До кінця листопада керував Голець (в цей час, зокрема, почалася скандальна нині історія з розпаюванням земельних ділянок у Ялівщині), а 26 листопада на нових виборах впевнено переміг Соколов. Було 45 кандидатів, але реальну конкуренцію йому ніхто не склав. Майже 39 % голосів за Соколова і менше 12 та менше 11 відсотків відповідно у двох наступних за рейтингом кандидатів – Сергія Вітренка та Володимира Лещенка.


Чернігівське життя

У Чернігові обладнали перші 9 майданчиків для збору сміття. 36 нових контейнерів з'явилися на початку року в центральній частині міста. Впродовж року їх кількість збільшилася у 10 разів. До того мешканці приватних будинків та багатоповерхівок без сміттєпроводів чатували на сміттєвози у визначених місцях. Як правило – двічі на тиждень у визначений час.

Через шалені «хрещенські» морози (пік – 28 градусів, протягом 4 днів середньодобова температура була нижчою за 22 градуси) у школах скасували уроки, частина транспорту не вийшла на маршрути. Добре, що половина цього часу припала на вихідні.

Після 1994 року Чернігів придбав лише 1 новий тролейбус, тож станом на 2006-й рік стан парку ЧТУ був критичним. Врятувати ситуацію мала угода з дніпровським «Південмашем» – на 15 нових машин. Її уклали ще у 2005-му, проте перший тролейбус приїхав тільки у лютому 2006-го, до квітня було тільки 5 з придбаних, а остаточно зобов'язання виробник виконав аж за рік.

Проїзд у тролейбусах, до речі, у 2006-му виріс із 40 до 60 копійок. Квиток на автобус коштував 1 гривню. При цьому лише у 6 разів дорожче (6 грн 45 копійок) треба заплатити за квиток на оновлений потяг Чернігів – Київ. Електричку підвищеного комфорту запустили на початку року. Час у дорозі не надто відрізнявся від маршруток (2 години 20 хвилин) – без зупинок у дорозі. Маршрутка до столиці, до речі, коштувала 15 гривень.

Громадянська мережа «ОПОРА», чернігівське відділення якої очолив активіст Олександр Ломако, та екозахисники з партії Зелених ведуть кампанію проти розміщення на аеродромі в Півцях комплексу РЛС. Привід – страхи мешканців мікрорайону щодо можливого опромінення.

Акції протесту, листи до уряду, Верховної ради і президента, звернення до міської ради та ОДА, судові позови, громадські слухання... Аргументам військових щодо безпечності радіолокаційної станції – не вірять, а ті не можуть допустити на режимний об'єкт звичайних інспекторів. Зрештою Міноборони відступило, замінивши РЛС на іншу – менш потужну і потенційно більш безпечну.

Голова Чернігівської ОДА Микола Лаврик підписує розпорядження про передачу храму святої великомучениці Катерини – УПЦ Київського патріархату, про що віряни офіційно просили ще з 1992 року. Однак під стінами церкви з'являються проросійські сили: активісти партії прогресивних соціалістів на чолі з Наталією Вітренко; «православні казаки» з прапорами, під якими у 2013-му виходитимуть сепаратисти і терористи ДНР; захисники московської церкви, інші прихильники «русского міра». Вони встановлюють намети і не пускають всередину ані парафіян УПЦ КП, ані співробітників декоративно-ужиткового музею, що до того розміщувався в приміщенні церкви.

Більшість політичних сил займають сторону Московського патріархату: соціалісти та регіонали звинувачують Лаврика у розпалюванні міжконфесійного протистояння, Рудьковський через суд вимагає відкотити ситуацію, Зелені вимагають запровадити мораторій на передачу церкви і провести громадське обговорення... Підключилась і міська рада, де навіть депутати від БЮТ та НСНУ (Народний Союз Наша Україна) підтримали звернення до центральних органів влади щодо того, аби не передавати храм громаді УПЦ КП, залишивши її музеєм. Чи не єдина сила, яка стала на сторону української церкви, - Українська Народна партія (фактично спадкоємець Руху).

Починається багаторічна судова і кабінетна тяганина; територія навколо храму перетворюється на «бомжатник»; експонати музею суттєво пошкоджені (музейників пустили лише в листопаді наступного року); намети двічі горять (ймовірно, внаслідок короткого замикання, адже протестувальники чіпляли дроти просто на вуличні ліхтарі та несанкціоновано користувалися електрикою)...

Втім, навіть після ухвал, які підтверджували легітимність передачі церкви,  намети навколо лишалися аж до весни 2014-го, коли проросійські сили усвідомили наближення силового сценарію розгону на хвилі перемоги Революції Гідності.

Влітку починають свою акцію протесту актори обласного муздрамтеатру імені Т. Шевченка. Вони обурені звільненням режисера Сергія Кузика та вимагають відставки художнього керівника (він же – генеральний директор) театру Івана Семененка. Два тижні голодування завершилися лікарняними ліжками для двох артисток. Після цього протест набрав менш радикальних форм, але намети з центру міста прибрали лише глибокої осені - після того, як обласна влада погодилася розділити творчу та адміністративні посади та провести конкурс на них.

Розроблені й ухвалені правила благоустрою Чернігова. Вони й досі регламентують критично важливі для охайності міста питання: порядок прибирання, вивезення сміття, розміщення реклами, вивісок, порядок встановлення МАФів, стан фасадів, зелені насадження, реєстрація тварин, тарифи за порушення правил і багато інших.

730 гривень – така середня зарплата по Чернігівській області станом на середину 2006 року. У Чернігові до кінця року платили в середньому трохи менше 850 гривень на місяць. «Чистими» це 587 та 668 грн відповідно. За курсом долара того року – 115-130 доларів. Мінімальна зарплата протягом року зростала з 350 до 400 гривень або з 70 до 80 доларів.

Серед лідерів економічного життя міста – банк «Демарк» (збільшено статутний капітал, відкрито відділення у Києві, Харкові, Дніпрі) та підприємство «Хімволокно», де запущено новий цех, зростають обсяги виробництва та відрахування до бюджету.

Юний вихованець чернігівського футболу – 16-річний Андрій Ярмоленко – дебютує у складі «Десни». Його гол у тому матчі приносить перемогу над ФК «Суми» (1:0). До кінця року на рахунку футболіста буде 4 голи у 9 матчах (у тому числі, переможний дубль у ворота «Волині») і трансфер до київського «Динамо».

З нагоди 90-річного ювілею Чернігівського педагогічного університету, перед будівлею центрального корпусу встановили погруддя Тараса Шевченка, чиє ім'я носить навчальний заклад.


Чернігівська область

У Менському зоопарку ведмідь Тимко чи то злякався, чи роздратувався від спалаху фотоапарату і атакував 14-річного хлопця, який необережно просунув руки з камерою крізь решітку клітки. Школяр втратив обидві руки. Станом на 2021-й рік він жив у своєму селі з тіткою. Протезами не користувався.

На молочні підприємства Ічні, Ніжина, Мени та Коропа приїхали інспектори з рф, де перед тим у рамках неоголошеної економічної війни з українським бізнесом заборонили імпорт з України. Після місяця блокади і двох серій перевірок торгівлю частково відновили. Але вже тоді далекоглядні виробники почали шукати шляхи на цивілізовані ринки.

Микола Лаврик анонсує приїзд інвесторів для будівництва цементного комбінату в Новгороді-Сіверському на базі місцевого родовища крейди й суглинків. Далі будуть інформація про китайців, обурення екоактивістів, протести громадськості... і нічого.


Головні події в Україні

На виборах до Верховної ради перемогла Партія регіонів (186 мандатів). Далі опинилися БЮТ (129), «Наша Україна» (81), СПУ (33) та КПУ (21). Помаранчеву більшість за місяць зрадили соціалісти, створивши «Антикризову коаліцію» з регіоналами та комуністами.

На тлі політичних розбіжностей між Віктором Ющенком та Юлією Тимошенко президент вимушено йде на непопулярний серед прихильників помаранчевої влади крок – визнання широкої коаліції з Партією регіонів і делегування своїх представників до уряду, який очолює Віктор Янукович.

РФ шантажем (погрожуючи підняти вартість газу в 4-5 разів і знизивши тиск у мережі на початку року) змушує Україну купувати енергоносій через посередника – компанію «РосУкрЕнерго». Заплутана схема розрахунків дозволяє підняти ціну вдвічі (з 50 до 95 доларів за 1000 кубометрів газу). А новий гравець на ринку починає атаку на облгази (у тому числі - на «Чернігівгаз»), аби поступово прибрати до рук акції компаній і згодом всю газотранспортну систему.

На газове протистояння нашарувалася одна з найбільших комунальних катастроф України (принаймні до 2022 року) – аварія на тепломережах у Алчевську Луганської області. 100-тисячне місто лишилося без тепла на місяць у січні-лютому, коли температура падала аж до 30 градусів морозу.

У США колишній прем'єр-міністр України Павло Лазаренко отримав вирок суду – 97 місяців в'язниці і штраф (10 млн доларів) за відмивання грошей. Нині він з родиною живе у Сан-Франциско. Минулого року Міністерство юстиції США заявило, що намагається конфіскувати понад 200 млн доларів у 72-річного Лазаренка на користь України.

Верховна рада визнала Голодомор 1932-33 років геноцидом українського народу. Комуністи та регіонали не підтримали відповідний закон. Примітно, що до того (раніше за Україну) геноцидом Голодомор визнали 7 країн: Естонія, Австралія, Канада, Угорщина, Ватикан, Литва та Грузія. Потому – ще 28 (Польща, США, Велика Британія, Німеччина , Франція та інші), а також міжнародні структури – Євросоюз і ПАРЄ (Парламентська асамблея Ради Європи).

На каналі «1+1» стартувало шоу «Танці з зірками». Переможцем першого сезону стали комік та актор Володимир Зеленський і чемпіонка світу з латиноамериканських танців Олена Шоптенко.


Світ у 2006-му

В Іраку засудили і повісили багаторічного диктатора - Саддама Хусейна. Інший диктатор – Фідель Кастро, який одноосібно правив Кубою понад 40 років, – пішов у відставку сам, передавши владу братові Раулю.


Страта Саддама Хусейна

У Лондоні представники російських спецслужб отруїли полонієм колишнього підполковника ФСБ РФ Олександра Литвиненка, котрий звинуватив колишніх колег в організації терактів в країні для створення підтримки в суспільстві дій Володимира Путіна щодо чеченських повстанців і укріплення його влади. Після двох місяців лікування Литвиненко помер.

Чорногорія оголосила незалежність від Сербії, чим остаточно завершила розпад колишньої Югославії.

Міжпланетна станція New Horizons почала свій довгий шлях з американського космодрому до Плутона. За 9 років – у 2015-му – мета була досягнута. Зараз станція прямує до поясу Койпера – астероїдів за орбітою Нептуна. Кумедно, але того ж таки 2006-го року науковці офіційно виключили Плутон з переліку планет Сонячної системи, надавши йому статус карликової планети.

Чемпіонат світу з футболу пройшов у Німеччині. Переможцями стали італійці, а збірна України сенсаційно пробилася до топ-8 , поступившись у чвертьфіналі майбутнім чемпіонам. Матчі команди вперше транслювали у Чернігові на великому екрані на Красній площі.

Програміст Джек Дорсі (США) представив сервіс «Твіттер», через який користувачі могли публічно висловлювати свої думки чи обмінюватися повідомленнями. Обмеження – 140 символів.

Microsoft повідомила про випуск операційної системи Windows Vista.

Компанія Intel випустила перший процесор Core, який прийшов на заміну Pentium.