banner

Чернігів політичний: штиль, своя премʼєрка й можливі кадрові перестановки

В останні місяці Чернігів не відзначився пожвавленням політичного життя. Протистояння у міські владі триває, хоча трохи знизивши градус. І це точно не покращує ситуацію в місті. Однак липень відзначився іншою важливою подією. Відбулося так зване перезавантаження Кабміну, і крісло премʼєр-міністерки посіла чернігівка Юлія Свириденко. Її кар’єрний шлях, а також те, як її характеризують земляки, ми аналізували в цьому матеріалі.

Це призначення породило деякі чутки у чернігівських владних коридорах. Зокрема, про можливе переведення на нову посаду очільника ОВА Вʼячеслава Чауса та інших посадовців. Тож як це призначення вплине на чернігівську політику, і що, власне, в ній зараз відбувається? Говоримо про це з чернігівськими політичними оглядачами. Ми поставили їм чотири запитання:

  1. Як би ви охарактеризували політичну ситуацію в Чернігові станом на середину липня цього року?
  2. Як надалі можуть розвиватися події у протистоянні військових адміністрацій та команди Владислава Атрошенка? Чи є, на вашу думку, перспектива відновлення роботи чернігівської міської ради та обрання секретаря? І якщо так, то за яких умов?
  3. Чи може призвести призначення Юлії Свириденко на посаду премʼєр-міністерки до кадрових перестановок у чернігівській владі? Які ви бачите ймовірні сценарії?
  4. Чи може Чернігів і Чернігівська область отримати якісь бенефіти від перебування нашої землячки на чолі голови Уряду або на це не варто розраховувати? Які сфери і проєкти на Чернігівщині, ймовірно, могла би допомогти розвинути Юлія Свириденко?

Павло Пущенко, голова громадської організації Чернігівський освітній центр «Ініціатива»:

– В Чернігові продовжується протистояння між командаю відстороненого від влади міського голови на чолі з Олександром Ломако та начальником військової адміністрації Дмитром Брижинським та опозиційними до Атрошенка фракціями. Є певний колапс ситуації, коли ні одна сторона не може остаточно перемогти. У Брижинського є право видавати розпорядження, але немає права змінювати людей у виконавчій структурі, які всі були розставлені у свій час командною Атрошенка. Тому виконують розпорядження начальним МВА неохоче, пручаються. Останній приклад з 19-ю школою, коли Білогура фактично відмовився виконувати розпорядження Брижинського. Але потім знайшли юридичну форму і запустили процес по школі.

Обидві сторони використовують будь-які приводи, щоб дошкулити одне одному та знизити авторитет в очах чернігівців. З останніх гучних медіакампаній - нова звукова система оповіщення і ситуація довкола 19-ї школи (про це я робив окремий аналіз).

– Всі оглядачі одностайні – рокіровка кабміну не призведе до суттєвих змін, оскільки люди ті самі, просто замінили стільці під ними. Рішення про керівництво ОВА – це більше прерогатива Президента (і Єрмака), тому Свириденко навряд чи буде на це впливати.

– Теоретично Юлія Свириденко могла би допомогти області в економічній сфері, аграрній сфері. Чи може бути з цього бенефіт підприємствам Валерія Куліча, з яким вона працювала? Ми, мабуть, про це не дізнаємось. А з іншого боку всі, хто працював зі Свириденко, відзначають, що вона - відмінний виконавець завдань. Тому, думаю, зосередиться саме на виконані завдань Зеленського-Єрмака, ніж буде думати про сприяння малій батьківщині.
 

Олександр Рись, політичний оглядач:

– Наразі політичну ситуацію в Чернігові можна охарактеризувати як затишшя. Ще навесні політичні сили могли очікувати на перемир’я у війні завдяки Трампу та починали готуватися до виборів. Зараз ця перспектива є малоймовірною. Ломако та Брижинський продовжують обмінюватись нападками в медіа, проте активних політичних процесів в міській раді ми не бачимо.

– Ситуація зайшла в глухий кут. Дмитро Брижинський намагається витиснути максимум зі своїх повноважень і формувати імідж управлінця, який опікується безпекою та бореться з корупцією. Команда Атрошенка намагається втримати позиції в міській раді. Між сторонами періодично виникають конфлікти, що виливаються в публічну площину. Перспектив відновлення діалогу поки що не видно. Обидві сторони вичікують на зміни ситуації на всеукраїнському рівні, на призупинення війни чи подібні фактори.

– Призначення Юлії Свириденко навряд кардинально змінить ситуацію в міській раді. Вона дійсно фаховий управлінець і ефективний виконавець задач, поставлених перед нею Офісом президента. Проте самостійних політичних амбіцій і вагомого впливу на місцеву політичну ситуацію з боку Юлії Свириденко поки що не прослідковується. Експерти говорять про можливість переходу В’ячеслава Чауса на високі посади на всеукраїнському рівні, проте немає відповіді, наскільки ці розмови предметні, і ким замінити Чауса в такому випадку.

– Загалом, Юлія Свириденко може опосередковано впливати на стан справ у Чернігівській області. Можна сподіватися на увагу уряду до наших гострих проблем, зокрема, у сфері відбудови та безпеки. Проте, скоріше за все, Юлія Свириденко зосередиться на виконанні своїх безпосередніх обов’язків на всеукраїнському рівні.
 

Сергій Соломаха, громадський діяч, депутат І  демократичного скликання Чернігівської міської ради (1990-1994):

– Ситуація у міській владі патова. Жодна зі сторін не змогла отримати остаточну перемогу, хоча, здається, використала усі засоби. На жаль, ситуація в місті  визначається протиборством сторін за фінансові потоки, землю під забудову, а не покращення інфраструктури й інвестиційного клімату в місті.

– Робота міської ради фактично заблокована начальником ОВА, очільником обласної організації партії "Слуг народу". Якщо з офісу буде команда розблокувати, то щось змінить. Поки така ситуація, схоже, вигідна обом сторонам, бо кожна з них  звинувачує (до речі, справедливо) іншу сторону і таким чином зберігає своїх прихильників для майбутніх виборів.

– Звісно, така довга стабільність набридає усім, тому прогнозую кадрові зміни. Начальнику ОВА потрібно або йти на підвищення, або перемагати. Останнє, у звʼязку з призначенням Юлії Свириденко премʼєркою, залежить виключно від її амбіцій. На жаль, вони не можуть покращити ситуацію. Треба повне перезавантаження.

– Враховуючи, що у Юлії Свириденко через незначний бюрократичний стаж відсутня власна команда надійних менеджерів, навіть за її сприяння зробити це буде, на жаль, вкрай важко. Хіба що  її рідний брат повернеться з навчання з Лондона...
 

Андрій Кужель, політичний оглядач:

– Літо ніколи не було сприятливою порою для політики. Нинішнє не є виключенням. Більше того, це ще й накладається на внутрішню політичну кризу в Чернігівській міській раді, на невизначеність через війну. Тому наразі політичну ситуацію можна охарактеризувати як одну з найбільш пасивних за весь час незалежності. 

– Ні, на мою думку, до виборів ніяких змін у міській владі не буде. Все залишиться, як є. 

– Дуже мала ймовірність кадрових ротацій. По-перше, це пов'язано з обмеженими можливостями самої Юлії Свириденко. Адже всі розуміють, що цей уряд, як і попередній, це, в першу чергу, - уряд Зеленського. І Шмигаль ним керує чи Свириденко - це нічого не змінює. По-друге, ті, кого вона б і могла відправити на підвищення, тут мають вже стабільні посади і навряд чи захочуть їх залишати.

– Часи Кучми та дороги на Чайкине давно минули, тому не думаю, що тут слід сподіватися на щось грандіозне. Так, якась комунікація на рівні виконавчої влади, може, і буде спрощена, але не слід сподіватись на якісь грандіозні проекти.


Чернігівська Медіа Група
Спеціально для PECHERA.info

Подобаються тексти на PECHERA.info? Долучайтеся до спільноти сайту!

приєднатись