banner

Чернігівка Юлія Свириденко може очолити уряд: що про неї говорять земляки  

Вдруге в історії незалежної України уряд як найвищий орган виконавчої влади може очолити жінка. Сьогодні оприлюднена офіційна інформація, що Президент України Володимир Зеленський під час зустрічі запропонував посаду премʼєр-міністра України 39-річній Юлії Свириденко, яка наразі очолює Міністерство економіки та одночасно є першою віце-премʼєр-міністеркою України. 

Юлія Свириденко (фото зі сторінки у Facebook)

Зазначається, що під час зустрічі Зеленський і Свириденко обговорили й конкретні заходи, які зможуть зміцнити економічний потенціал України, розширити програми підтримки українців і масштабувати наше власне виробництво зброї. «З цією метою починаємо трансформацію системи виконавчої влади в Україні. Я запропонував Юлії Свириденко очолити уряд України та суттєво оновити його роботу. Очікую на представлення програми дій нового уряду найближчим часом», - говориться в офіційному повідомленні.

Юлія Свириденко має чернігівське походження. Саме в рідному місті почалася її карʼєра, тож ми поспілкувалися з тими, хто працював із майбутньою премʼєр-міністеркою України, хто її знає.

Чернігівське походження і потужний старт карʼєри за кордоном

Юлія Свириденко народилася в Чернігові 25 грудня 1985 року в сімʼї службовців. Її батько Анатолій Свириденко (вже покійний) тривалий час очолював регіональне представництво Антимонопольного комітету України, мама Світлана Свириденко була керівницею відділу кадрів міської ради, потім працювала в апараті Чернігівської обласної ради.

Ми поспілкувалися з кількома джерелами в міськраді, але вони побажали не називатися. Родину Свириденків, де окрім Юлії ще виховувався її брат Віталій, характеризують тільки позитивно. 

«Я чудово знав батьків Юлії Анатоліївни, на жаль, батько помер уже. Але і про маму, і про батька можу сказати тільки хороші слова», - зазначив наш співрозмовник з міської ради, який нині вже не працює в структурі місцевого самоврядування. Юлія завершила загальноосвітню та музичну школи в Чернігові, вона має ідеальний музичний слух. 

Вищу освіту здобула в столиці, йдучи професійною стежкою батька. Пані Юлія з відзнакою закінчила Київський національний торговельно-економічний університет та здобула ступінь магістра за спеціальністю «Менеджмент антимонопольної діяльності». Саме в університеті вона почала вивчати японську мову. Свою карʼєру розпочала у 2008 році в приватному секторі.

У 2011 році Юлія Свириденко очолила представництво Чернігова в китайському місті Усі (провінція Цзянсу). Знання японської їй знадобилися, коли стала працювати в Китаї. За два роки вона вивчила китайську. Це був старт вже міжнародної карʼєри майбутньої міністерки.

Як пояснив наш співрозмовник, представництво Чернігова в Китаї – це був бізнесовий проєкт, однак мав підтримку з боку Чернігівської міської ради, оскільки в КНР неможливо розвивати підприємницькі ініціативи, не маючи сприяння держави чи хоча б місцевої влади.

Місто Усі – одне з міст східного Китаю, що на той момент найбільш динамічно розвивалося. Основу його економіки складали підприємства машинобудування, легкої та текстильної промисловості, електроніки, приладобудування, металургії, фармацевтики, а також виробництва будматеріалів. Населення цього міста сягало 7 млн людей. 

В інтервʼю чернігівському виданню у 2013 році Юлія Свириденко розповідала, що до її основних обов’язків входило поширення інформації про економічний, інвестиційний та природний потенціал Чернігова; пошук інвесторів для реалізації проектів на території нашого міста; встановлення та налагодження контактів між підприємствами Чернігова та Усі, а також інших міст провінції Цзянсу.

До Чернігова приїздили численні делегації, однак реальні інвестиції не прийшли. І навіть ініціативу створення підприємства з виробництва ПЕТ-пляшок перенесли до Київської області. 

«Я припускаю, що ця робота стала важливою для подальшого розвитку карʼєри Юлії Свириденко, адже розширила її міжнародні контакти, дозволила зрозуміти, як співпрацювати з іноземними партнерами», - зазначає співрозмовник. Не останню роль відіграли її комунікабельність, енергійність, відкритість до всього нового. 

Керівні посади в Чернігівській ОДА 

З 2015 року Юлія Свириденко почала працювала на керівних посадах у Чернігівській обласній державній адміністрації, яку на той час очолював Валерій Куліч. Спочатку очолювала департамент економічного розвитку, а потім обіймала посаду першого заступника голови Чернігівської обласної державної адміністрації, де опікувалася питаннями економічного розвитку, транспорту і звʼязку, екологічних ресурсів. 

З липня по грудень 2018 року виконувала обов’язки голови обласної державної адміністрації. Саме в цей час сталися вибухи складів боєприпасів поблизу міста Ічня - одна з найскладніших надзвичайних ситуацій для області в мирний час, відбувалася евакуація населення та ліквідація наслідків. 

Чернігівський політик і підприємець Валерій Куліч вважає Юлію Свириденко дуже талановитою. В коментарі він зазначив, що дуже позитивно сприйняв звістку про те, що чернігівка може стати наступним премʼєр-міністром України. 

«Я щиро зичу, щоб вона впоралася з тими викликами, що випали на її долю. Будемо тримати кулаки, щоб у нашої землячки все вийшло», - сказав він. Валерій Куліч пояснив, що наступному прем’єр-міністру України доведеться долати багато викликів, балансувати між західними партнерами й Офісом президента, адже зараз Україна перетворилася на президентську республіку. «Багато не від неї залежатиме, але Юлія Анатоліївна - талановита і  багато на що здатна, тож хай у неї все вийде!» - наголосив він. А головне, що потрібне зараз Чернігівщині та Україні, - це мир. 

Колишня співробітниця ОДА, яка теж співпрацювала з Юлією Свириденко, називає її дуже комфортною та демократичною керівницею. 

«З моєї точки зору, вона дослухалася до досвідченіших, підтримувала свіжі ідеї від молоді. Загалом у неї була синергія від бізнесу і від держслужби. Звісно, прийшовши інколи в кабінет, побоювалася щось не так сказати, але це нормально, вважаю. Юлія Анатоліївна дисциплінована та раціональна, і вимагала це від своїх підлеглих. Загалом про неї дуже позитивні враження», - поділилася жінка про спільну роботу з високопосадовицею. Серед інших характеристик пані Юлії можна почути: неконфліктна, некорумпована, відповідальна і надзвичайно працездатна. 

Під час роботи в Чернігівській ОВА Юлія Свириденко вийшла заміж і народила доньку Софію. Водночас після народження дитини в декретній відпустці довго не перебувала. 

Після звільнення з ОДА Юлія Свириденко розглядалася як кандидатура на посаду заступниці Чернігівського міського голови. Однак на етапі перемовин, за нашими джерелами, вона не погодилася, зреагувавши на сексистські висловлювання тодішнього міського голови Владислава Атрошенка. 

Юлія Свириденко (фото зі сторінки у Facebook)

У 2019 році Юлія Свириденко очолила підприємство ТОВ «Сідко - Україна», що спеціалізується на виробництві кормів для диких птахів і займається переробкою органічної продукції.

Від заступниці міністра - до премʼєр-міністерки

У вересні 2019 року Юлію Свириденко було призначено на посаду заступника міністра, а з липня 2020 року – першого заступника міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України. За рік вона перейшла працювати в Офіс Президента, де була заступницею керівника офісу. 

У листопаді 2021 року призначена на посаду Першого віце-прем'єр-міністра України - Міністра економіки України. Серед її здобутків відзначають підтримку бізнесу, участь у посиленні санаційної політики проти Росії. У березні 2022 року була створена програма релокації підприємств. Станом на листопад того ж року було переміщено 772 підприємства, що дало змогу зберегти 35 тисяч робочих місць.

У серпні 2022 року уряд уповноважив Свириденко очолити Міжвідомчу робочу групу з питань реалізації державної санкційної політики. Вона вела перемовини з іншими країнами про посилення санкцій проти РФ, зокрема, з представниками Британії. Також серед позитивів називають програму «Зроблено в Україні», що підтримує національних виробників, кроки з відбудови країни. Саме Юлія Свириденко поставила свій підпис під угодою «про рідкісноземельні метали» із США. 

Позитивно оцінює призначення, що готується, і голова Чернігівської торгово-промислової палати Костянтин Іванов. Про це він написав у соцмережах. Костянтин Іванов вважає, що Юлія Свириденко є успішною урядовицею, яка співпрацювала з багатьма міжнародними організаціями, політиками та бізнесменами. Крім цього, він називає її антикризовою менеджеркою та наводить кілька прикладів, коли вона ефективно вирішувала проблемні питання. Посадовиця також має досвід запуску інвестиційних проєктів. З точки зору керівника Чернігівської ТПП, є трудоголіком, працює ледь не з 6-ої ранку, надзвичайно віддана роботі.

Про те, що саме Свириденко очолить уряд, розмови велися з 2024 року. Журналісти «Української правди» характеризували її як «свою на 100%» для провладної партії. Вона здатна з пів слова вловлювати задачі і пропонувати шляхи їх вирішення. 

Серед її «мінусів» називають страх публічності та медійної активності. Хоча чернігівські журналісти вважають, що вона одна із найдоступніших для ЗМІ урядовців. У неї досить якісні соцмережі, що дає надію на хорошу роботу пресслужби. Та поза тим, наші дві спроби отримати згоду на інтервʼю не увінчалися успіхом спочатку в ОДА, а потім у Міністерстві економіки. Навіть із занесенням контакту до «чорного списку». 

Також столичні журналісти оприлюднили інформацію, що брат Юлії Свириденко перебуває за кордоном. Він був депутатом Чернігівської обласної ради, але після виїзду з України склав повноваження. 

Чим володіє посадовиця та її родина 

У рік початку великої війни з декларації Юлії Свириденко зник чоловік - Сергій Дерлеменко. Це означає, що подружжя розлучилося або принаймні не мешкає разом, хоча підтверджень цього в публічному просторі немає. Як членів родини жінка вказує лише доньку Софію. 

За даними сервісу YouControl, Сергій Дерлеменко є підприємцем, керує ТОВ «ДКС-Групп» – компанією, що займається будівництвом споруд електропостачання та телекомунікацій. Діяльність ще однієї компанії, повʼязаної з ним, ТОВ «ДІТЕЛ-ПЛЮС», що зареєстрована в Чернігові, призупинена. 

За підсумками 2024 року, Юлія Свириденко є власницею квартири в столиці площею 33,5 м кв. за понад 500 тис. грн, права на яку набуті в 2014 році, та квартири на 74,3 м кв. за 218 тис. грн, придбаної в 2010 році. Ще їй належить чверть родинної квартири в Чернігові площею 87,5 м кв., де половиною володіє брат, а четвертиною - матір. Квартиру 119,8 м кв. перша віце-премʼєр-міністерка орендує в столиці. Так само і паркомісце. Ще вона має у власності землю площею 1496 м кв. в с. Клочків Седнівської громади. 

Їздить майбутня премʼєр-міністерка за довіреністю на BMW X3, 2016 року випуску, що належить Сергію Дерлеменку. Вартість авто, придбаного в 2022 році, - понад 1 млн грн. 

У Кабміні Юлія Свириденко за рік заробила 1,2 млн грн. Це достатньо «скромна» зарплата для топ-посадовиці, оскільки заступники окремих міністрів мають річну зарплату в 1,8 млн грн. Між тим, гонорарів у Київській школі економіки, де вона викладає, Юлія Свириденко отримала за рік в сумі 3,1 млн грн. І цей факт може ставити логічні питання щодо пріоритетів у роботі. Ще 133 тис. грн посадовиця отримала від Сергія Дерлеменка як дохід від надання майна в оренду, майже 500 тис. грн в її декларації – оплата за навчання доньки. На банківському рахунку Юлія Свириденко має заощадження на майже 400 тис. грн, готівкою тримає 4 тис. доларів США. Також вона задекларувала позику на 15 тис. дол. США в Тетяни Свірської, зобовʼязання на кінець звітного періоду становлять 10 тис. дол. 

В очікуванні призначення 

«Вдячна Президенту Володимиру Зеленському за довіру і за можливість служити Україні в цей вирішальний час», - написала Юлія Свириденко на своїй сторінці в Фейсбуці після оприлюднення пропозиції очолити уряд. 

Володимир Зеленський та Юлія Свириденко (фото зі сторінки у Facebook)

Найпершим своїм завданням вона вважає забезпечення Сил оборони та безпеки України, гарантування стійкості держави. Державний апарат, на її думку, не має права марнувати ресурси та потенціал країни. Україна заслуговує бути серед найсильніших економік Європи. 

Ще вона обіцяє, що українське суспільство має отримати чіткіші інструменти соціальної підтримки. Кожен український військовий, кожен український ветеран заслуговує на конкретну відчутну державну повагу та вдячність.

Між тим, рішення про призначення Прем'єр-міністра України ухвалює Верховна Рада і, до того ж, попередній уряд ще не склав своїх повноважень, а Денис Шмигаль залишається чинним премʼєр-міністром України.

«Готуємось до взаємодії з парламентом та до представлення відповідних урядових кроків. Пропозиції щодо кандидатур членів уряду оголошу незабаром», - повідомила Юлія Свириденко, готуючись очолити виконавчу владу.

Стати на чолі виконавчої влади в період війни - це серйозний виклик. І ми теж бажаємо успіхів землячці на цьому шляху! Якщо вийде в неї - вийде і в усіх нас та України. 

Подобаються тексти на PECHERA.info? Долучайтеся до спільноти сайту!

приєднатись