
За останні кілька років у Чернігові вдвічі збільшилася кількість охочих вивчати англійську мову. Тяга до англійської зросла після повномасштабного вторгнення та прийняття закону, який офіційно закріплює англійську мову як одну з мов міжнародного спілкування в країні.
Зокрема, вивчати її мають почати з дитячих садків; оголошення у громадських місцях теж мають дублюватися англійською; 10% іноземних фільмів транслюватимуть мовою оригіналу.
Передбачається й стимулювання “гривнею”, зокрема, на держслужбі може бути надбавка до зарплати, якщо доведено зв'язок мови з посадою та офіційно підтверджено рівень знання. А для значного відсотка посадовців англійська взагалі має бути обов'язковою умовою для отримання посади. Втім, останнє відтермінували до закінчення воєнного стану.
“Серед наших слухачів майже на 50% зросла кількість випускників та студентів- початківців. Адже наразі більше можливостей навчатися за кордоном. До англійської додалася й німецька. Бо для освіти в деяких закладах Німеччини чи Австрії достатньо рівня А2. Серед дорослих слухачів теж додалося близько 30% . Переважно це жінки, які змушені були бути в тимчасовій евакуації за кордоном і усвідомили потребу базових знань мови. Стабільним залишається попит на вивчення англійської у дітей та у корпоративному секторі. Адже у батьків і керівників є чітке розуміння, що знання мови - це не лише інструмент виживання, а й ключ до можливостей”, - ділиться керівниця однієї з найпопулярніших шкіл іноземних мов у Чернігові Інна Черевко.
Фото: Інна Черевко
Безкоштовно — з ШІ або завдяки громадським ініціативам
Свого часу сова з Duolingo була чи не єдиним віртуальним помічником у вивченні іноземних мов. З часом застосунків, які мають доволі непогану безкоштовну базу, стало більше. Наразі популярним є розробка німців — Babel. Його перевага, зокрема, у хорошому розпізнаванні голосу, що дає можливість тренувати вимову.
Репетиторка з англійської мови з 10 річним досвідом Марія Лозова, щоб підтягнути граматику, радить платформу perfect-english-grammar.com; а цікаві завдання та тести для різних рівнів можна знати на test-english.com, wordwall.net, British Council; аудіювання та іншомовна атмосфера — Ted Talks.
Фото: Марія Лозова
Утім, як зазначає фахівчиня, жодна з платформ не підбере методику вивчення мови індивідуально, залежно від ваших потреб, як це зробить реальний учитель. З досвіду Марії, для дітей важливо створити атмосферу легкості, повністю прибрати примус щось вчити, підсиливши мотивацію похвалою навіть за дрібні успіхи.
“Англійська має асоціюватися з чимось позитивним, а не стати ще одним уроком, який треба зубрити. І зараз для цього достатньо можливостей: різні ігри, мультики, інтерактивні завдання, - роз'яснює репетиторка. - Дорослим же варто інтегрувати мову в своє повсякденне життя: налаштування телефону плюс музика, фільми, подкасти англійською. А головне - не боятися помилитися. Говорити і ще раз говорити! Подолати цей бар'єр”.
З листопада 2021 року безкоштовні курси англійської для дітей, підлітків, дорослих і категорії 60+ діють у Гончаренко-центрі. Є й Speakung club. Охочих вчитися багато, тому варто записатися та дочекатися своєї черги. Залишити заявку можна за посиланням.
“Англійську почав учити тільки півтора роки тому в Гончаренко-центрі. Спочатку була повна паніка, як у франкофона (ред.: людина, яка вивчала французьку), але дякуючи Анні Кашці - не кинув і довів собі, що починати ніколи не пізно. Правда, легше розуміти англійську, якою говорять не носії мови, а поляки, німці, чехи, литовці - вони повільше будують речення і їх легше розуміти. Шкодую, що в юності, коли жив в есесесері за залізною завісою тоталітарної країни, перспектив застосувати мову і самих поїздок за кордон не було. І за часів незалежної України до 2015 року, тобто безвізу, існувала марудна система оформлення віз, що також віддаляло перспективи застосування мов. Тому зараз надолужую згаяний час. Потребу в мові відчув під час своїх фотовиставок у країнах Європи, куди мене запрошували кілька разів із 2023 року”, - ділиться журналіст Владислав Савенок.
Фото: Владислав Савенок
Особлива “гордість” пана Владислава - “з онуком, котрий вивчає англійську в школі з початку, уже можу говорити на рівних і навіть підказувати щось з граматики”. Тож чоловік продовжує навчання самостійно: 3-4 дні на тиждень мінімум по 30 хвилин слухає та повторює фрази англійською.
Від 1000 за місяць групові та від 450 грн за раз за індивідуальні
У Чернігові безліч шкіл, які готові взятися за вивчення англійської з дітьми чи дорослими. Загалом ціна за уроки з дітьми стартує від 1000 грн за місяць (6-8 занять), дорослим же варто розраховувати мінімум на 1800 грн.
Якщо займатися з репетитором онлайн, можна значно заощадити. Навчаючись у групі з 5 осіб, сплачуватимете від 250 грн за урок, індивідуально - від 370 грн. Тут вартість майже однакова для дітей і дорослих. Дорожче вчити мову за конкретним спрямуванням: медицина, ресторанний бізнес чи туризм, ІТ тощо. Один урок тривалістю 60-90 хвилин для корпоративного замовлення (4-6 осіб) коштуватиме 900-3000 грн - залежно від рівня мови у слухачів і мети занять. Зазвичай, для школи роблять до 15% знижки (за умови купівлі уроків на рік).
Оля Остапенко обрала школу, що знаходиться поруч з домом і роботою, ще й у центрі міста. Один з критеріїв вибору - активна робота в групах.
Фото: Оля Остапенко
“Для мене важливо чути себе та інших, вчитися на своїх помилках і помилках інших. Вдосконалюватися разом. Наразі я відчуваю потребу вдосконалювати свою англійську. Це щось на рівні необхідності займатися спортом. У сучасному світі важливо комфортно почуватися в англомовному середовищі та мати можливість читати першоджерела”, - підсумовує чернігівка.