Уявіть собі ситуацію: ви заходите на балкон - і бачите там цілу зграю кажанів. У січні 2024-го жителька Полтави викинула зі свого балкона півтори тисячі цих істот, з них 600 загинули. А в грудні цього ж року у Дніпрі через людей померли ще 500 кажанів. Їх звикли бачити страшними, а іноді й містичними, однак насправді ці істоти дуже розумні та навіть полюбляють, коли їх гладять. Які види кажанів живуть у Чернігові, та чи є підстави їх боятися – розповідаємо у цій статті.
Мають молочні залози та розмножуються як ссавці
Найперше, що варто знати про кажанів, – це рукокрилі ссавці. Вони вміють літати, проте не належать до класу птахів. Кажани ведуть нічний спосіб життя, спілкуються між собою та шукають здобич за допомогою ультразвуку, який не доступний для людського вуха. До речі, кожен вид має свою унікальну частоту звуків, які можна почути лише зі спеціальним детектором. Ці істоти легко пристосовуються як до міського середовища, так і до природних умов. Окрім цього, вони добре адаптуються до кліматичних змін.
Кажани мають дещо спільне з людиною. Зоолог, кандидат наук і викладач НУ «Чернігівський колегіум» Олександр Федун розповідає:

Вони харчуються материнським молоком, і в них для цього є відповідні органи, тобто молочні залози. Самки годують малят, які чіпляються досить міцно до тіла матері. Вони навіть можуть літати разом з ними й годуватися.
Кажани розмножуються так само, як і решта ссавців. Період вагітності самиці – від 6 до 9 тижнів. Ще одна спільна ознака – зуби. Як і люди, кажани мають різні за будовою та розміром зуби, наприклад, різці та ікла.
Ну і, звичайно, те, що виділяє ссавців з-поміж інших тварин, – це головний мозок, особливості нервової системи. Є кора головного мозку, і вона керує всіма процесами, які потрібні для їхньої життєдіяльності, – додає науковець.
Які кажани живуть у Чернігові?
За словами фахівця, на Чернігівщині мешкає до 15 видів кажанів. А які з них проживають в обласному центрі? Олександр Федун відповідає:
Ви можете вийти на пішохідний міст і побачити вечірницю дозірну. Причому ви її побачите і в той час, коли ще починає сутеніти. Сама назва говорить про те, що вона вилітає на полювання ще до настання темряви. А вже більшість видів починають вилітати, коли сонце сідає.





Фото: вечірниця дозірна; нетопир лісовий; нетопир середземноморський, нічниця водяна, пергач
Також у нічному небі Чернігова можуть пролітати нетопир лісовий, нетопир середземноморський, який раніше рідко траплявся в нашій місцевості, нічниця водяна, пергач пізній тощо. Варто зауважити, що всі види кажанів занесені до Червоної книги України.
За останні 15 років кількість видів кажанів, які мешкають у Чернігові, зросла. Деякі з них раніше не фіксували в нашій області, а тепер вони тут навіть зимують. Де речі, ще один цікавий факт – кажани, як і птахи, мігрують.
Коли починається похолодання, одна частина перелітає в південні райони, фахівці помічають міграцію через Карпати, або ж долітають до Прикарпаття, і можуть зимувати в печерах. Деяка частина може зимувати у нас, – розповідає фахівець.
Наразі більшість цих істот залишається на зиму у Чернігові та області. Олександр Федун додає:
Якщо раніше в нас зимував лише кажан пізній, наприклад, то не так давно зафіксували на території Чернігівської області й суміжної Київської вечірницю велетенську. Це вид, який раніше в нас не зустрічався.
Науковець пояснює, що вечірниця велетенська почала заселяти північніші регіони через зміну клімату. До того ж, глобальне потепління дає змогу кажанам залишатися в Чернігові на зимівлю.
Пролазять у шпарини, непомітні для людського ока
Кажани впадають у зимову сплячку й ховаються у найрізноманітніших місцях, зокрема, в шпаринах будинків, підвалах, лоджіях, утеплених балконах і навіть дуплах дерев. Комфортна температура для зимівлі цих істот – від 2˚С.
Не так давно їх знаходили в дитячому садочку, – згадує науковець. – В них є погріб для зберігання продуктів, і вони там заховалися й зимували.
У теплу пору року цих нічних тварин можна побачити в будь-якому мікрорайоні Чернігова. Вдень міські дороги та будівлі нагріваються, а ввечері на них збираються грітися комахи – головна здобич кажанів. Також вони ловлять поживу біля ліхтарів.
Часто для людей кажани, які проникають у зовнішнє утеплення будинків, на балкони чи горища, стають проблемою. Спочатку вони за допомогою ультразвуку знаходять щілини, які іноді важко навіть розгледіти людині, залітають, мітять це місце сечею та скупчуються колоніями. Якщо людям не до вподоби таке сусідство, фахівець радить закрити всі шпарини, попередньо переконавшись, що всередині не залишилося тварин. Це слід робити лише у теплу пору року. Якщо ви виявили кажанів узимку, обов’язково дочекайтеся весни, поки вони прокинуться та вилетять зі свого сховища.
Іноді кажани потрапляють до помешкань людей через відчинені кватирки. Шукаючи за допомогою ультразвуку щілину, вони можуть її переплутати з відкритим вікном.
Боятися його не треба. Можна піймати, одягнувши рукавиці, щоб він вас не вкусив, тому що вони все-таки можуть переносити хвороби. Можна спіймати його і випустити на вулиці, нічого страшного в цьому немає, – говорить Олександр Федун.
Як вже зазначив науковець, кажан може вкусити людину – так він захищається. Якщо це дрібний вид, наприклад, нетопир, то він не здатний прокусити шкіру, чого не скажеш про вечірницю дозірну, котра харчується більшими комахами.
Попри побоювання людей, насправді ці тварини дуже корисні, як і всі живі істоти. Вони харчуються комахами, зокрема, шкідниками, чим допомагають зберегти врожай. Природні вороги кажанів – це істоти, що полюють уночі. Олександр Федун розповідає:
Та ж сама сорока або ворона - вони дуже розумні, вміють знаходити місця концентрації кажанів, досить добре можуть ловити їх в польоті, особливо в тих місцях, звідки вони починають вилітати. Вони біля шпарини сідають, і можуть їх ловити.
Людина також є загрозою для кажанів. Не всі готові співіснувати з крилатими сусідами, буває, люди викидають їх взимку на вулицю, від чого тварини гинуть.
8 цікавих фактів про кажанів:
- Вони відпочивають вниз головою;
- Швидкість польоту – до 50 км/год, а деякі види розвивають швидкість до 160 км/год;
- Найменший кажан України нетопир-карлик важить від 3 до 9,2 г;
- Вага найбільшого кажана України вечірниці велетенської – від 41 до 76 г;
- У Південній Америці існує три види кажанів, які п’ють кров тварин;
- Самка народжує дитинча лише раз на рік;
- Кажанам подобається, коли їх гладять;
- Вони живуть на всіх континентах, окрім Антарктиди.