
Міленіали і зумери. Ви точно чули ці визначення щодо сучасних поколінь. Однак, чітких дат на межі між ними немає. Це лише приблизні розрахунки на основі думок фахівців. Міленіалів ще називають поколінням Y. Вони народилися в 1981-1996 роках, коли розпався СРСР і відбулася криза 90-х (тобто це люди, яким зараз від 29 до 44 років). Вони зростали разом із технологіями і нині складають найбільшу групу на ринку праці. Зумери ж — це наступне покоління, вони народилися в 1997-2011 роках (зараз їм від 14 до 28 років). Вони з’явилися на світ зі сторінками у соцмережах, в епоху глобалізації, інтернету і мобільних технологій. Знають собі ціну й вміють ставити умови.
Ми не даремно згадали, що міленіалів на ринку праці найбільше, бо у цьому матеріалі спробували дослідити які професії вони обирають, яких умов праці та зарплати вимагають і чому звільняються сучасні працівники.
Ще кілька десятків років тому в суспільстві панували стереотипи, які відображали ставлення до роботи, кар’єри, статусу та успіху:
Тепер це міфи. Їх розвіяли ті, хто стають підприємцями у студентські роки, безстрашно опановують нові професії у будь-якому віці, стирають межу між “чоловічою” і “жіночою” роботою…
Ми поспілкувалися з чернігівськими рекрутерами, які шукають людей на посади, проводять співбесіди та аналізують запити працівників при пошуку роботи.
ПРОФЕСІЇ-ФАВОРИТИ
Цей текст для вас писала жива людина. Але нині таку роботу можна цілком довірити штучному інтелекту. Поява високотехнологічних машин та роботів суттєво змінила сучасний ринок праці. Професії, які “вимерли” замінили нові спеціальності. Керівниця відділу рекрутингу мережі магазинів “Аврора” Анастасія Калініченко розповідає, що здебільшого чернігівська молодь надсилає резюме на вакансії, пов'язані з цифровими технологіями, креативом та соціальними мережами.
«Також є інтерес до логістики та роботи в сфері ритейлу. Для міленіалів та зумерів важливо швидко включатися в роботу, розуміти свої ролі та бачити результат».
Популярність подібних запитів на вакансії відстежила і директорка з персоналу компанії “Віват Трейдінг” в Чернігові Олена Смущенко. У професійних трендах організації, яка продає рюкзаки та канцелярські товари — копірайтери, комунікаційники, контент-мейкери для соцмереж, дизайнери та маркетологи.
Директорка з персоналу компанії “Віват Трейдінг” в Чернігові Олена Смущенко відстежила багато запитів на посади копірайтерів, комунікаційників, контент-мейкерів для соцмереж, дизайнерів та маркетологів
А от працівниці міського “Епіцентру” опановують професії, які у суспільстві звикли вважати чоловічими.
«Сучасні жінки не бояться працювати у відділах електротехніки, інструменту, металевих виробів і навіть очолюють їх. Чоловіки ж часто приходять влаштовуватися охоронцями, комірниками, комплектувальниками товару, продавцями», — аналізує запити на роботу менеджерка з персоналу гіпермаркету “Епіцентр” в Чернігові Юлія Пирог.
Гендерні міфи щодо популярних професій розвінчують і виробники зоотоварів ColІаr Company.
«У нас службове авто водить дівчина, а на виробництві шиє чоловік. Я особисто дуже пишаюся цими рішеннями», — розповідає керівниця департаменту персоналу ColІаr Company в Чернігові Катерина Повжик.
ЯКІ ЗАРПЛАТИ ТА УМОВИ ХОЧУТЬ МІЛЕНІАЛИ, А ЯКІ — ЗУМЕРИ
Рекрутери кажуть, що молодь в Чернігові до рівня заробітньої плати доволі вибаглива й амбітна. Але поріг “мало/багато” у кожного різний. Звісно, всі хочуть заробляти більше. І освіта, і проживання вартують немало. Та менеджерка з персоналу гіпермаркету “Епіцентр” в Чернігові Юлія Пирог помітила, що “ціна питання” залежить від віку працівника.
«Зумери просто так працювати не будуть. Молодь, віком 20+ хочуть заробляти мінімум від 15-20 тис грн. А от міленіали деколи погоджуються й на 10-12 тис грн».
Менеджерка з персоналу гіпермаркету “Епіцентр” в Чернігові Юлія Пирог помітила, що молодь, віком 20+ просять зарплату від 15-20 тис грн, а міленіали деколи погоджуються й на 10-12 тис грн
Таку тенденцію спостерігає й керівниця департаменту персоналу ColІаr Company в Чернігові Катерина Повжик.
«Зумери однозначно знають собі ціну. Інколи ставлять цінник, який значно перевищує бюджет вакансії. Є випадки, коли з міленіалами домовитися про гроші простіше. Мовляв, стартуємо з такої суми. А от молодше покоління більш категоричне і продовжує пошуки роботи далі».
На співбесідах Катерина помітила, що зумери вміють чітко вибудовувати особисті кордони і ставити межу між роботою і приватним життям.
«Якось на співбесіді дівчина чітко проговорила: я не перепрацьовую і з колективом дружити не хочу, відпрацювала — йду додому. Але, попри відсутність гнучкості, можу сказати, що це покоління ентузіастів і людей, які дуже горять роботою. Міленіали більше прагнуть неформального спілкування на роботі, для них є нормальним написати або відповісти в робочий чат ввечері».
До прикладу, 26-річна зумерка Катерина Молід працює в банку і ніколи не відповідає на робочі питання в позаробочий час.
«Я вимикаю сповіщення, щоб навіть не бачити цих повідомлень. Коли пропонують малу зарплату — то на співбесіду не іду. А якщо мені некомфортно в колективі — стажування закінчується за кілька днів. Я просто не повертаюся».
26-річна Катерина Молід не відповідає на робочі питання у позаробочий час й не терпить токсичності в колективі
29-річна міленіалка Вікторія Атрощенко працює на складі меблів. Вона готова бути гнучкою, якщо на поступки ідуть і їй.
«Дистанційна робота для мене — це не виходити з дому. Мені зручніше працювати в офісному режимі. Але ніякі “запашна кава” і хороший ремонт не врятують, якщо треба забрати дитину зі школи або кудись поїхати в робочий час, а мене не відпускають».
29-річна Вікторія Атрощенко віддає перевагу роботі в офісі
«Куди менш вибагливе — покоління працівників 50+. Навіть при форс-мажорах молодь може сказати: у мене вихідний, я хочу поспати, на роботу не вийду. А ці майже ніколи не відмовляють», — додає менеджерка з персоналу гіпермаркету “Епіцентр” в Чернігові Юлія Пирог.
Зумери частіше обирають дистанційну роботу або фриланс, щоб не сидіти в офісі. І якщо з міленіалами можна домовитися, то зумери, кажуть рекрутери, більш категоричні. Чоловіки призовного віку запитують про можливість бронювання, а жінки — про компенсацію навчальних курсів.
«Для зумерів важливо, щоб були зрозумілі перспективи розвитку та навчання. Вони очікують, що компанія інвестуватиме в професійне зростання. А одним із ключових факторів є атмосфера в команді, залученість та корпоративна культура компанії», — вважає керівниця відділу рекрутингу мережі магазинів “Аврора” Анастасія Калініченко.
До речі, щодо корпоративної культури. Рекрутери “Епіцентру” та “Віват Трейдінг” у Чернігові розповідають, що міленіалам, які віддають перевагу роботі в офісі, важливе харчування за рахунок компанії, подарунки на свята, надбавки за стаж, премії та туристичні поїздки з колективом.
ПРИЧИНИ ЗВІЛЬНЕНЬ
У ході спілкування з рекрутерами, чітко вибудувалася головна характеристика зумерів — категоричність. Вони можуть звільнитися вже за місяць роботи, бо не влаштувала сума зарплати. Не сприймають авторитарний стиль керівництва. В очільниках вони прагнуть вбачати наставників. Йдуть, якщо не отримують зворотного зв’язку на свої ідеї або не зростають кар’єрно.
Олександру Альошкіну 24 роки. Зумер працює в ІТ сфері і без роздумів готовий змінити місце роботи, якщо відчує, що на поточному максимально просунувся кар’єрними сходами.
«Я піду, якщо мені запропонують набагато кращі умови праці, з якими теперішня компанія не зможе конкурувати. Якщо доведеться працювати понаднормово без оплати на постійній основі — теж звільнюся».
24-річний Олександр Альошкін легко змінить роботу заради кращих умов
Керівниця відділу рекрутингу мережі магазинів “Аврора” Анастасія Калініченко виявила ще одну особливість найманих працівників.
«Для молоді важлива чітка комунікація з роботодавцем та залученість в робочі процеси, аби розуміти логіку та сенс кожної задачі».
«Всі звикли давати працівникам правки, якщо необхідно щось редагувати. Але не завжди підкреслюють, коли щось гарно виходить. А для зумерів важливий саме позитивний, підтримуючий зворотній зв'язок. Вони хочуть вибудовувати відносини, де будуть почуті», — додає керівниця департаменту персоналу ColІаr Company в Чернігові Катерина Повжик.
Керівниця департаменту персоналу ColІаr Company в Чернігові Катерина Повжик говорить, що для зумерів важливий позитивний зворотній зв'язок, вони хочуть бути почутими
Бути почутими прагнуть і міленіали. Олександру Іваненку — 32. Він далекобійник, якому важливо, аби керівництво розумілося в усіх процесах, а не вимагало швидкого результату.
«Йдуть не від роботи, йдуть від керівника. Головне — вчасно помічати, коли треба змотивувати працівників морально, а коли підвищити оплату, бо людина вже опанувала нові навички і хоче заробляти відповідно досвіду».
32-річний Олександр Іваненко вважає, що звільняються не з роботи, а від керівництва
А директорка з персоналу компанії “Віват Трейдінг” в Чернігові Олена Смущенко говорить про поняття психологічного вигорання.
«І зумери, і мілініали звільняються, коли вигорають, тобто втомлюються. Працівники більш старшого покоління звикли перетерпіти, зачекати вихідних чи відпустку і відновитися. А молодь легша на підйом, шукають себе, пробують нове».
Фактично міленіали більш гнучкі в питаннях зарплати, готові до компромісів та більше цінують неформальне спілкування в колективі. Зумери ж чітко усвідомлюють свою цінність на ринку праці. Вони часто мають завищені фінансові очікування, категоричні, можуть швидко звільнятися, наполягають на вільному графіку, відкрито проговорюють межі й не терплять авторитарного стилю управління.
Загалом, обидва покоління прагнуть змістовності, однак міленіали більше зосереджені на стабільності й колективному комфорті, а зумери — на самореалізації, гнучкості та справедливих умовах.
Міленіалам рекрутери радять бути більш впевненими в собі, а зумерам — проявляти гнучкість й чути співбесідника.
Усі фото з особистого архіву героїв матеріалу