banner

Кусають без жалю: що варто знати кожному власнику тварин

З настанням тепла навіть коротка прогулянка на природі може закінчитися візитом до ветеринара. Причина – кліщі. Ці маленькі паразити можуть нести велику загрозу домашнім улюбленцям. Чим небезпечні кліщі, та як вберегти свого чотирилапого друга, – розповідаємо у цій статті.

Кліщі можуть переносити збудників захворювань, небезпечних як для людей, так і для тварин. Найчастіше ветеринари стикаються з хворобою Лайма, анаплазмозом і бабезіозом. Кожне захворювання має свій інкубаційний період, а наслідки зараження можуть бути навіть летальними.

Зазвичай кліщі чіпляються на спину тварини, шию, чи під лапи. Проте, іноді їх можна знайти в нетипових ділянках. Ветеринарний лікар чернігівського зооцентру «Кіт і Пес» Анатолій Генджало пояснює:

Анатолій

Вони можуть присмоктуватись до слизових оболонок. Це можуть бути ясна, статеві органи, повіки, слизові оболонки, між пальчиками. Вони можуть бути де завгодно.

Існує кілька засобів, які допомагають вберегти чотирилапих від кліщів. Деякі господарі обирають краплі, які наносять на холку улюбленця. За словами лікаря, такі засоби відлякують кліщів, але не вбивають. До того ж, якщо тварина потрапить під дощ, речовина змивається. Цуценятам і кошенятам до двох місяців радять наносити краплі або одягати спеціальні нашийники, щоб не нашкодити. А от старшим тваринам зазвичай рекомендують спеціальні таблетки.

Ветеринар зауважив, що таблетка – це найефективніший метод захисту від кліщів.

Вони безпосередньо діють на самого кліща і з великою ймовірністю його вбивають. Кліщ не має часу, щоб занести інфекцію, він помирає, – пояснює лікар.

Таблетки мають різний термін дії - буває, й до трьох місяців. Анатолій Генджало зауважив, що ймовірність алергічної реакції на препарат низька, але такі випадки трапляються. Щоб зрозуміти, чи підійшов улюбленцю засіб, перші 30 хвилин після прийняття потрібно спостерігати за твариною. У разі виникнення свербежу, набряків, нудоти чи діареї необхідно звернутися до ветеринара.

Це рідко трапляється, я тільки два випадки знаю, – ділиться фахівець. – Якщо так трапилось, треба звернутись до лікаря. Він, враховуючи стан, вік тварини, наявність хронічних захворювань, надасть певні рекомендації й допоможе, якщо великі набряки чи інші симптоми. Але особисто я не бачив набряки як наслідок після вживання препаратів.

Інструмент для видалення кліща

Якщо ви все-таки виявили кліща на тварині, можна спробувати зняти його самостійно пінцетом або спеціальним інструментом із зоомагазину. Пан Анатолій радить спостерігати за станом чотирилапого та місцем укусу, і якщо навколо нього з’являється почервоніння – звертатися до лікаря. Він розповідає:

Інкубаційний період різний. Якщо брати бабезіоз, симптоми можуть проявлятися від трьох днів до двох тижнів. В інших захворювань інкубаційний термін може бути довшим, навіть до пів року. Можна вже й забути, що кліщ кусав. Тому бажано не доводити до того стану, краще профілактикувати цілий рік, бо вони й взимку є, просто їх менше.

Ветеринар додає: навіть якщо немає симптомів, можна здати аналізи та перевірити наявність захворювань.

Симптоми згаданих інфекцій різні. Зазвичай це в’ялість, відмова від їжі, іноді сеча з відтінком крові або навіть судоми. Якщо вчасно не звернутися до лікаря, то наслідки можуть бути летальними.

За словами ветеринара, у Чернігові за останні 5 років значно зменшилася кількість випадків інфікування тварин від кліщів. Власники відповідальніше ставляться до своїх чотирилапих друзів.  

Бувають випадки, коли просто пропустили приймання таблетки, і в цей період міг вчепитися кліщ, тоді звертаються до нас. Або вуличних тварин приводять. Загалом власники в Чернігові знають про профілактику, і раптом що – вчасно звертаються. В цьому є довга праця ветеринарних лікарів та реклами, – зауважує пан Анатолій.

Трапляються власники, котрі категорично проти таблеток від укусів кліщів. В таких випадках ветеринари пропонують альтернативу – краплі чи нашийник. Проте, як зазначив ветеринар, ці власники частіше приводять тваринок з укусами.

Тож найефективнішим методом захисту тварини від укусу кліща є таблетки. Деякі господарі комбінують їх з краплями чи спеціальними нашийниками, але в таких випадках краще проконсультуватися з фахівцем, аби не нашкодити хвостатику.