
Мода на дачі повертається! Чи любов до садівництва нікуди й не зникала у чернігівців? З приходом тепла на Чернігівщині розпочався дачний сезон. Власники ділянок вже вирощують вдома розсаду, запасаються насінням і купують саджанці. Цікаво, що і молодь активно долучається до цього процесу. Якими є сучасні дачні тренди, скільки коштує посадковий матеріал, які сорти обирає досвідчена дачниця з Чернігова – розповідаємо у цій статті.
Вже з лютого власники ділянок зайнялися підготовкою розсади: сіяли помідори, перці, баклажани, а дехто й огірки. А з початком весни чернігівські дачники розпочали активно запасатися насінням та купувати саджанці.
Від 50 до 700 грн за штуку – чернігівці почали купувати саджанці в лютому
Аби дізнатися вартість посадкового матеріалу, журналісти Чернігівської Медіа Групи вирушили на Центральний ринок міста. Неподалік головного входу вишикувалася черга – всі прийшли по саджанці. Продавчиня пані Альона привезла товар з Михайло-Коцюбинського. Жінка зі своїм чоловіком вирощують різноманітні плодові дерева, кущі та 1300 сортів троянд. У пані Альони ціна на фруктові дерева стартує від 100 грн.



Найдорожчі – це хурма й ківі, вони по 700 грн, – говорить продавчиня. – У нас ростуть, але треба за ними доглядати. Люди беруть, і є хороші відгуки. У нас місцеве дерево, не привезене з півдня, тому добре приживається. Але в тих, хто не обробляє, не обрізає, не укриває на зиму, нічого не вийде.
Також пані Альона продає саджанці плодово-ягідних кущів. Смородина, порічки та ожина коштують 50 грн, а більш дорослі саджанці – 100 грн. Вартість ожини деревоподібної – 100-150 грн, лохини – 300 грн, а ранній сорт коштує 700 грн.
Жінка говорить, що найпопулярніший товар – яблуні. Молодь купує дорогі саджанці, за якими треба більше доглядати, як-от: персик, абрикос, черешня тощо. Літні люди часто обирають яблуні, груші або вишні. За словами продавчині, сезон саджанців розпочався після 8 березня. Пані Альона пояснює:
Весною чим раніше висаджуємо дерево, тим краще, а восени - навпаки. Але зараз такі зими… У нас було таке, що люди телефонували у лютому, коли була гарна погода, і просили викопати дерево, бо вже хотіли посадити. Ми їм копали дерева, і вони собі саджали в лютому. Тоді земля була дуже м'яка, і було класно саджати.
Продавчиня пані Людмила також продає саджанці, привозить їх із Забарівки. Жінка зауважує, що в неї ціни не змінюються вже три роки. В пані Людмили саджанці груші коштують 60 грн, яблуні – 80 грн, а персики та черешня – по 200 грн. Також є малина (від 10 грн), лохина (150 грн) та інші кущі.

Робота важка, але мені дуже подобається, аби тільки здоров’я було. Раніше взагалі майже не відходила від саду. Мені подобається спостерігати, як воно росте, розмножувати дерева, – ділиться жінка.
Насіння все частіше купують онлайн
Дачні фанати можуть придбати на Центральному ринку і насіння. Маленька пачка зелені коштує в середньому 10 грн, помідори, капуста та столовий буряк – від 6 грн, кукурудза – 15-30 грн, огірки, перець та цибуля вартують від 6 до 25 грн, кукурудза – 15-30 грн. Однак є й дорожче насіння, залежно від ваги та виробника. Також на Центральному ринку можна придбати цибулю саджанку, яка коштує в середньому 150 грн за 1 кг.
Продавець насіння Олександр зауважив, що масово купувати товар розпочали ще з лютого. Чоловік говорить:

Сезон почався, коли прийшла пора сіяти насіння. У нас це починають робити масово вже з лютого, хоча є таке насіння, яке висівають з середини січня, наприклад, селера, петунії й інші квіти. Зараз така пора, що беруть усе.
За словами Олександра, покупці часто підходять до нього вже із запитами на певні сорти, які бачать в рекламі. Проте сам чоловік радить людям менш розрекламовані.



Я пропоную ті сорти, які сам знаю, переважно голландські. Якщо огірки, то це «Сатіна», «Амур», «Кібрія», «Пролікс». В мене є дуже солодка смачна кукурудза, це французький сорт, вона рання. Є «Біколор» – це жовта кукурудза з білими цяточками, вона дуже солодка.
Окрім ринку та магазинів реальних, можна придбати насіння віртуально. Ми переглянули 5 сайтів, які торгують посадковим матеріалом, аби порівняти вартість.
Низькими цінами відзначився інтернет-магазин «Професійне насіння». Покупцям пропонують маленькі пачки огірків, помідорів, моркви, капусти вартістю від 4.70 грн, перець від 5.30 грн, столовий буряк від 6.20 грн, а цибулю від 6.60 грн.
У онлайн-магазині «Щедра грядка» ціни трішки вищі: огірки та перець від 7 грн, помідори від 8 грн, морква від 6 грн, капуста від 5 грн.
Не дуже відрізняються ціни на насіння овочів у магазині «Флоріум». Маленькі пачки огірків, моркви, перцю, цибулі коштують від 7.16 грн, помідори – від 6.26 грн, буряк – від 8.95 грн, а капуста – від 6.26 грн.
Доволі схожі ціни в онлайн-магазині «Good Harvest»: огірки від 7.65 грн, помідори від 5.95 грн, морква від 6.15 грн, буряк столовий від 8.95 грн, капуста й перець від 7.95 грн, цибуля від 8.75 грн.
Вищими цінами відзначився інтернет-магазин «Агромаркет». Найнижча вартість маленької пачки огірків – 9,5 грн, а решти перерахованих вище овочів – 10 грн.
Поради досвідченої чернігівської дачниці
Людмила Лавриненко з Чернігова вже понад 30 років займається садом та городом. Жінка має ділянку в СТ «Березань». Як зазначила пані Людмила, в неї вже розпочався дачний сезон.

Перш за все, обробили дерева від шкідників і привели до ладу полуницю після зими. Моркву, буряк будемо сіяти в три заходи, перший посів плануємо в середині квітня. А на балконі вже зростає розсада: помідори, перець, баклажани. Будемо висаджувати в кінці квітня під агроволокно, під спанбонд.
Де купує насіння досвідчена дачниця? Пані Людмила розповіла, що з цим допомагає Facebook, жінка є учасником різних груп садівників у згаданій соцмережі. В цих групах дачники обмінюються не лише досвідом, а й насінням.



Фото: Розсада пані Людмили
У Мені живе Ірина Бреус, у неї великий город, і вона керівник нашої групи «Від насіння до врожаю». У неї понад 100 різних сортів помідорів та різних рослин. Ще є Мая Марковська з Вінниці, вона теж одержима рослинами. У групі ми обмінюємося і досвідом, і інформацією, і насінням, – розповідає Людмила Лавриненко.
Також дачниця купує насіння у магазинах. Щороку бере огірки, баклажани, 1-2 сорти томатів. До речі, на цей сезон жінка придбала серію помідорів «Гноми» австрійських селекціонерів. Урожай має бути незвичним на смак та за кольором. Варто зазначити, що перед покупкою пані Людмила ретельно вивчає інформацію про новий сорт. Зазвичай дачниця обирає сорти, які добре родять в нашому регіоні, наприклад, огірки «Еколь», «Каприкорн», «Лютояр», моркву «Vita Longa», «Абако», «Канада».
Попри те, що пані Людмила не планує висаджувати дерева, жінка порадила нашим читачам, де купувати саджанці.


Фото: Сад пані Людмили
В Ніжині є хлопець Олексій, в нього свій розплідник, називається «Садовий рай». Цей хлопець має агрономічну освіту. Він після закінчення університету працював у приватному розпліднику в Польщі 7 років, а потім повернувся в Ніжин і відкрив свій. Він на науковому рівні вирощує всі саджанці. У мене весь сад і всі кущі тільки від нього, бо я йому довіряю. Він сучасний, може пояснити, порадити, і це ж рослини нашої місцевості.
Наостанок ще декілька порад від пані Людмили. Помідори краще висадити й накрити до «Микольських морозів» (22 травня), щоб зібрати урожай до початку фітофтори. А саджанці краще садити восени, адже в цей період кращі умови для вкорінення.