
Щороку в лісах Чернігівщини відбувається малопомітна, але цікава подія – лосі скидають свої роги. Іноді відвідувачі лісів забирають їх як трофей або як товар, який можна продати. Чому лосі скидають цей величний атрибут і чи довго у них відростають нові роги? Розповідаємо у цій статті.
Роги – показник статусу самця
Лосі починають скидати роги з приходом зими. Зазвичай цей процес відбувається ближче до Нового року. Деякі лосі скидають роги раніше, а дехто носить цей атрибут трішки довше, залежно від віку тварини. Вже у квітні вони знову починають відростати. Засновник природничого центру «Міжрічинська пуща» Андрій Сагайдак розповідає:

Якраз зараз уже починають з'являтися нові роги. Вони як бруньки, тобто такі округлі, дуже ніжні. Далі роги ростимуть ще кілька місяців. Спочатку вони будуть ніжні, вкриті шкірою, шерстю, потім ці роги твердішають, роговіють, шкіра на них відмирає. Десь у серпні самці починають очищати їх від відмерлої шкіри. Для цього вони шкрябають гілки.
У вересні, коли настає шлюбний сезон, лосі вже можуть похизуватися очищеними гарними рогами. Як зазначає науковець, вони є показником статусу самця. Під час шлюбного сезону цей атрибут необхідний тваринам для турнірних поєдинків. До речі, лосі використовують роги лише на турнірах, а для захисту від хижаків чи людей використовують копита.
Самець у розквіті сил має великі та гарні роги. У молодих і старих особин вони виростають малими.
У молодих самців перші роги виростають маленькі, прямі - це так звані шпичаки, тобто без відростків взагалі. На наступний рік у лося ростуть так звані вилки, тобто на 2 відростки. Потім в 3 роки на 3 відростки, і поступово кількість збільшується. Коли лось стає вже дорослим, то кількість відростків не відповідає чітко рокам, тобто, якщо є 7-8 відростків, то ми вже не можемо точно визначити вік. Це як мінімум тварина старше 5 років у розквіті сил, – пояснює Андрій Сагайдак.
Лосям не боляче скидати роги
Найбільші роги, які вдалося виявити науковцю на території Чернігівщини, мали 12 відростків. Якщо один ріг був довжиною близько 60 см, то розмах обох – понад 120 см. Андрій Сагайдак зауважив, що такі великі роги – це рідкість для Чернігівщини.
Чому лосі скидають роги? Відповідь доволі проста – цей легкий на вигляд атрибут має велику вагу. Пара рогів середнього розміру важить близько 10 кг. Окрім цього вони великі та не зручні, адже часто чіпляються в хащах за гілки.
Тварини не відчувають болі при скиданні рогів. З середини літа вони починають відмирати, тож процес скидання чимось подібний до обрізання нігтів у людини.
Коли роги ростуть, вони м'які, в них проходять кровоносні судини, – говорить науковець. – Потім, приблизно від середини літа, роги відмирають. Уже немає нервових закінчень, немає кровоносних судин, це просто твердий виріст. Тому ними можна битися, можна завдавати удару рогами об роги, не травмуючи один одного, не відчуваючи особливо якогось болю. Потім кріплення рогу слабшає приблизно до середини зими, і він просто відвалюється.
Зазвичай тварини скидають свої роги по черзі, тобто вони можуть лежати за сотні метрів, а то й кілька кілометрів один від одного. Дуже рідко можна натрапити на пару рогів. Андрій Сагайдак говорить, що йому нечасто вдається виявити цей атрибут у дикій природі. Наприклад, цього року вдалося знайти лише один ріг. Науковець ділиться:

Це було на болоті з туристами. Я спеціально пошуком рогів не займаюся, це просто гуляючи маршрутами, якими проводимо туристів, натрапили на роги. Я зараз їх навіть не кожен рік знаходжу.
Хто збирає роги лосів?
Серед мешканців Чернігівщини є люди, які займаються пошуком рогів. Хтось це робить, аби знайти власний трофей, а хтось шукає, щоб продати. Андрій Сагайдак зазначає, що частенько роги знаходять грибники, адже вся увага зосереджена на землі. Про людей, які шукають роги з комерційною метою, науковець говорить:
Буває, скуповують роги. Їх використовують для виготовлення руків’я ножа чи сувенірної продукції. Є люди, які купують, а є людина, яка сидить, наприклад, десь у селі без роботи та старається на чомусь заробити. В сезон збирають ягоди чорниці, лисички, а ранньою весною з лісу не добудеш якихось рослин, які можна продати. А отже, можна сходити пошукати роги - хоч якийсь заробіток. Зазвичай люди такого типу цим займаються.
Виявляється, збирати роги заборонено законом. Однак засновник природничого центру «Міжрічинська пуща» говорить, що мисливські господарства не звертають на це увагу. Для них важливіше зупинити браконьєрство та викрити порушення правил полювання.
Колись Андрій Сагайдак також спробував шукати роги. Науковець поділився власним досвідом:
Треба ходити після того, як розтанув сніг, і до того, як підніметься трава. Роги відпали взимку, їх видно, якщо ходити по цих місцях, де зимою трималися лосі. Коли трава піднімається, вона прикриває роги, їх уже не буде видно. Свіжі роги, які нещодавно скинули, красиві на вигляд, коричневого кольору зі світлими кінчиками. Але якщо ріг вже полежав, він обвітрюється подібно до деревини, стає сірим. Плюс він обростає лишайниками, і роги дуже активно поїдають миші, вони їх використовують як мінеральну підгодівлю.
Щороку лосі скидають роги, і щоразу знаходяться шукачі цього величного атрибута. Хтось використовує їх вдома як вішак, хтось виставляє їх як цінний трофей, а хтось продає. У будь-якому випадку варто пам’ятати, що на Чернігівщині діє заборона на відвідування лісів. Багато територій у нашому регіоні досі потребують обстеження, тож похід в дику природу може закінчитися трагічно.