banner

Красний хутір: чернігівці на чорторийських берегах

 

Готові посперечатися, що майже всі чернігівці чули про вулицю Небаби (не просто Небаби, а Мартина Небаби, якщо бути точним). Але не всі знають, де вона знаходиться. 

А знаходиться ця вулиця у мікрорайоні під назвою Красний хутір. По нього й піде мова у нашому матеріалі.
 

Від діда-прадіда

Як пишуть у відкритих джерелах, стародавнє поселення під умовною назвою «Красний хутір», що віднайшли археологи, датується III століттям. Тобто люди почали жити у цьому районі не просто давно, а дуже давно. Втім, надто докладної історії, коли саме Красний хутір виник у сучасному вигляді, немає. Мабуть, колись історики дослідять цю тему. 

Відомо лише, що до складу Чернігова Красний хутір увійшов у 1923-му році. Нині це район приватної забудови між вулицями Любецькою, В’ячеслава Чорновола, Козацькою та проспектом Миру. 

Самі мешканці Красного хутора розповідають різні легенди про появу свого мікрорайону.
 

пані Алла
пані Алла, світлина Івана Матвєєва

—  Мабуть, давно вже цей хутір в нас називався Красним.  Тому що він відділився  від  Білоуса. І став таким хутором невеличким. А потім почав розвиватися і вже як Червоний хутір відділився, — припускає мешканка Красного хутора пані Алла

Втім, скоріше за все, жінка говорить не про села Новий Білоус чи Старий Білоус, бо між ними та Красним хутором 9 та 6 кілометрів. Найімовірніше, мова про Подусівку, яка теж за однією з версій названа на честь річки Білоус (ми про це розповідали, до речі). 

А ось інший місцевий житель пан Володимир згадує перекази, за якими тут раніше були дачі заможних чернігівців. Відповідно, «красний» за цією версією виник від поєднання слова «край» і «красний» у значенні «гарний», адже люди тут жили багаті та заможні. 

Є ще один цікавий факт: у радянські часи жителі Красного хутора протистояли мешканцям Лісковиці. Як писав дослідник Володимир Назаренко, тогочасні дискотеки біля Катерининської церкви іноді закінчувалися бійками між представниками цих мікрорайонів.  

Факт протистояння підтверджує і чернігівський журналіст, письменник Владислав Савенок, дитинство якого пройшло на Красному хуторі.
 

Савенок
Владислав Савенок, світлина Івана Матвєєва

— Я чув про протистояння Красного хутора та Лісковиці. Ці протистояння… інколи доходило до розбірок, і я потрапляв також одним боком у ці розбірки. Бо жив тоді на Красному хуторі, на вулиці Комінтерна (зараз це вулиця Радченка). Ми зустрічалися на стадіоні «Локомотив», який був неподалік, на катку. І я неодноразово бачив суточки. Та й у місті інколи, бувало, запитували про райони, — згадує Владислав Савенок.

Втім, через що саме Красний хутір протистояв Лісковиці, – невідомо. 

 

Від нацистів до рашистів

Чорторийка
Красний хутір стоїть на березі Чорторийки, світлина Сєргєя Карася

Якщо назва та історія району заводить нас у царину припущень, точно можна стверджувати одне: Красний хутір – це район, що стоїть на річці Чорторийці.

Чорторийка – невеличка річка (іноді навіть струмочок), що впадає у Стрижень. Не зважаючи на розмір, річка відігравала та відіграє (про сучасність трохи згодом) важливу роль в історії мікрорайону. Адже під проспектом Миру річка проходить через бетонний тунель - так звані «Чорторийські катакомби». Вони доволі давні – датуються щонайпізніше 1930-ми роками. І тут під час Другої світової війни місцеві ховалися від бомбардувань нацистів. 

Як згадує Владислав Савенок, серед тих, хто ховався у катакомбах у Другу світову, були його дядьки та батько.

—  Ми жили неподалік, на вулиці Чернігівській (зараз – Білевич) і батько мені розказував, що під час війни саме у цій трубі, коли були авіанальоти, вони ховалися, бо боялися, що літаки розбомблять. Через деякий час я почув від дядька, від наймолодшого сина, і він також підтвердив, що вони ховалися тут під час війни, великої війни, — розповідає пан Савенок. — Скажу відверто, коли мені було 6 років, я трошки навіть боявся, бо ця труба в мене асоціювалася з війною. Мені здавалося після розповідей моїх дядьків, що там ховається війна. 

Катакомби
У так званих «Чорторийських катакомбах» під час Другої світової чернігівці ховалися від бомбардувань нацистів, світлина Івана Матвєєва 


Втім, під час облоги Чернігова в 2022-му «Чорторийські катакомби» як укриття не використовували. Принаймні місцеві жителі, з якими ми поговорили, про це не знають. 

І якщо до повномасштабного вторгнення російсько-білоруських окупантів Красний хутір можна було би порівняти з іншими районами приватної забудови у місті – Бобровицею чи Подусівкою, то зараз таке порівняння провести складно. Навіть суто візуально і Подусівка, і Бобровиця, постраждали від дій рашистів сильніше, ніж Красний хутір. Втім, це не значить, що Красний хутір біль лютого-квітня 2022-го року обійшов стороною. 

наслідки облоги
Облога Чернігова російсько-білоруськими окупантами стала трагічною сторінкою і для Красного хутора, світлина Сєргєя Карася

На розі вулиць Прохорського та Небаби стоїть будинок - акуратний, з викладеним камінням фундаментом. Але то лише на гугл-мапах знімок 2015-го року, який тепер вже є історичним. У реальності 2025-го року більша частина будинку розвалена, а біля решток паркану притулився невеличкий букет штучних квітів. Тут загинула людина. 

Як розповідає пан Володимир, котрий живе у будинку навпроти, трагедія відбулася 4 березня. Тоді здалося, що небезпека, хоча б тимчасово, минула. Його дружина спілкувалася з іншим сусідом. Тільки закінчили розмову та почали повертатися по своїх подвір’ях – вибух. Дружину пана Володимира та сусіда відкинуло вибуховою хвилею. Але епіцентр удару припав на будинок сусідів, а ті теж вилізли з погребу та зайшли до хати… Через цей удар одна жінка загинула, а її донька отримала поранення. 
 

пан Володимир
пан Володимир, світлина Івана Матвєєва

— Сусідка загинула,  бо якраз у кімнату прилетіло. Дочка її була у сусідній кімнаті. А вони у підвалі були, і тільки з підвалу вийшли… Тривога. Підвал цілий…. — згадує той трагічний день пан Володимир.

 

Сміття, тротуари та інші проблеми

хутір
На Красному хуторі, світлина Сєргєя Карася
 

— Тротуари нам потрібні, тротуарів в нас нема, — так говорить про проблеми Красного хутора пані Алла, котра живе на вулиці Небаби. 

А ось у її сусідив «нижче» - інші проблеми. Гадаємо, чернігівці можуть пам’ятати про «потоп» 2018-го року на вулиці Декабристів

Зараз ця вулиця перейменована та має назву Святомихайлівська на честь розташованого неподалік Свято-Михайлівського храму УПЦ Московського патріархату. Але проблеми в людей, які живуть у цій ніжній частині Красного хутора, де тече Чорторийка, лишаються. 

пан Григорій
пан Григорій, світлина Івана Матвєєва

— Коли сильні дощі – нас заливає. Бачите – бетонуємо, — говорить пан Григорій, що живе у найнижчій частині Красного хутора. А його дружина показує на паркані будинку позначку – куди добиралася вода (автору цього матеріалу вона діставала би десь до шиї). 

Ще однією проблемою, за словами місцевих, є нечастий вивіз великогабаритного сміття, гілок тощо. Як каже Борис Миколайович, ще один житель колишньої вулиці Декабристів, у минулому році купа лежала біля трьох місяців. А наявність цієї купи викликає занепокоєння у тих, хто живе поруч. Гілки місцеві зносять до перетину вулиць Небаби та Святомихайлівської і скидають на високому берегу Чорторийки. Втім, Надія Дмитрівна, що живе тут у будинку, емоційно доводить, що таке складання сміття може становити небезпеку, адже гілки можуть впасти вниз у Чорторийку та забити стік води, утворивши таку собі дамбу, через яку знову станеться затоплення. 
 

пані Надія
Надія Дмитрівна, світлина Івана Матвєєва

—  Якщо отака ось гілка попаде у ту дірку, а потім хтось пакети накидає – буде затор і вода тут  зупиниться. Потім всіх затопить, — говорить Надія Дмитрівна, котру підтримують донька та онук. Вся родина вийшла до наших журналістів, аби розповісти про цю проблему.

Як каже жінка, розмови з сусідами не допомагають. І навіть квіти, які висаджували на цьому місці звалища минулоріч, ситуацію не виправили. 

 

Про Небабу та Франка

Небаби
березневий кіт на вулиці Небаби, світлина Сєргєя Карася


До вулиці імені чернігівського полковника часів Богдана Хмельницького Мартина Небаби містяни звикли не одразу. Свою сучасну назву вона отримала в 2016-му році (до цього вулиця звалася Боженка на честь радянського діяча Василя Боженка, котрий воював проти УНР). І ще кілька років періодично з’являлися петиції з проханням перейменувати вулицю Небаби «на щось інше». 

Наприклад, проспекту Лук’яненка у Чернігові могло би не бути, адже ще у 2018-му Небаби пропонували перейменувати саме на честь Левка Лук’яненка. Втім, необхідної кількості голосів петиції за перейменування вулиці Небаби не набирали. Отже зараз вказівник «вулиця Мартина Небаби» на будинках сприймається цілком буденно. 

Ще однією вулицею Красного хутора є вулиця Івана Франка. Так, якщо вулицю Шевченка чернігівці назвуть одразу, то знайти на мапі вулицю Франка, гадаємо, зможе не кожен. Тепер ви знаєте, де вона. 

А наостанок задамо ще одне питання: в якому мікрорайоні Чернігова знаходиться вулиця Лесі Українки? Пишіть відповіді у коментарях.