banner

Нова відзнака для загиблих героїв, перенос меморіальної стели, супровід поховань – у Чернігові обговорили вшанування загиблих захисників

У Чернігівській ОВА 13 березня відбулася зустріч представників міської та обласної влади з родинами загиблих захисників. Обговорювали питання належного вшанування полеглих Героїв. Ініціативна група родин загиблих подала 7 важливих питань. 

В першу чергу обговорили питання супроводу поховання. Як зазначив представник Чернігівського МТЦК та СП, екіпаж цієї установи супроводжує поховальну процесію від моргу й до кладовища, як і поліція. В рамках цього питання міській владі доручили створити банер на автівку, завдяки якому містяни бачитимуть, що везуть Героя на щиті.

Далі розглянули проблему відсутності відзнаки загиблим військовим з Чернігівської громади. Оскільки в місті є лише відзнака «За оборону Чернігова», вирішили розробити та затвердити іншу, адже не всі полеглі захисники брали участь в боях за своє місто.

Найважчою проблемою для міської влади, та найважливішим питанням для родин загиблих є встановлення постійних портретів на Алеї Героїв. Начальник Чернігівської ОВА Вʼячеслав Чаус зауважив, що пошук розв’язання цього питання триває з вересня минулого року.

У вересні ми проговорювали з родинами загиблих, і кожну зустріч це питання проговорюємо. Має бути меморіалізована пам'ять про кожного нашого героя. У нас частина портретів наших героїв стоїть якийсь період, потім їх знімають на зберігання, і ставлять портрети інших героїв.

Присутні запропонували кілька варіантів розміщення зображення усіх Героїв з Чернігівської громади, зокрема збільшення рядів з плакатами, створення скляної стели з проєкцією, яка дозволить відтворювати фото та біографію усіх захисників з певним проміжком часу, чи кубів, котрі обертатимуться навколо своєї осі. В результаті знайти вихід з даної проблеми не вдалося. Начальник обласної адміністрації доручив міській владі спільно з родинами загиблих розробити варіанти, які дозволять належно вшанувати близько 1500 полеглих захисників громади.

Окрім цього розглянули питання перейменування вулиць на честь загиблих захисників, та встановлення меморіальних дощок на будівлях закладів освіти, де навчалися Герої.

У нас в кожному закладі освіти створено або музей, або кімната пам'яті, де зібрані всі матеріали про загиблих героїв. Що стосується, меморіальних дощок, то, на жаль, у нас просто не вистачає місця, – зауважила заступниця Чернігівського міського голови Вікторія Пекур.

Ініціативна група також підняла проблему вшанування захисників під час хвилини мовчання. В’ячеслав Чаус наголосив:

Зустріч у Чернігівській ОВА

Силою ніхто нікого зупиняти не буде. Хвилина мовчання має бути в серці і в голові. І на сьогодні те, що я бачу на хвилинах мовчання, коли виходжу, то в принципі весь транспорт зупиняється. Тобто у нас немає такого, як було раніше, що всі проїжджали, транспорт здебільшого зупиняється, і кожен віддає шану. 

Начальник Чернігівської ОВА також виніс на обговорення важливе питання – демонтаж стели загиблих героїв, що розташована у сквері Магдебурського права, та її передача до історичного музею. Натомість біля Катерининської церкви з’явиться меморіальний знак.

Була жвава дискусія між громадськими організаціями. Зараз міська рада, міська адміністрація, громадські організації працюють над створенням меморіального знаку пам'яті для наших загиблих, куди можна всім прийти, покласти квіти. Там не буде фотографій, це буде пам'ятний меморіальний знак всім загиблим героям на війні, – повідомив В’ячеслав Чаус.

Однак ГО «Єдина родина Чернігівщини» звернулася з проханням залишити стелу до закінчення війни. Це питання мають розглянути на наступній зустрічі через 10 днів.

Також біля Катерининської церкви стоятиме інформаційний кіоск, створення якого вже в процесі. Він транслюватиме інформацію про полеглих Героїв громади.