banner

​​​​​​​Менше одружень і більше розлучень – шлюбні реалії Чернігівщини на третьому році війни 

Перший рік повномасштабного вторгнення не лише посилив єдність українців, але й спонукав багатьох із нас переоцінити власне життя. Ці тенденції знайшли віддзеркалення в позитивних демографічних процесах. Тоді українці більше одружувалися і менше розлучалися. Медіа повідомляли про справжній весільний бум. За підсумками 2024 року маємо кардинально протилежні суспільні зміни. Які саме, дізнавалися журналісти Чернігівської Медіа Групи.


Що не так зі статистикою?

Менше одружень і більше розлучень – загальнодержавні тенденції минулого року. Наш регіон не є винятком, і за офіційними даними за 2024 рік маємо на 20% менше одружень та на 44% більше розлучень. Це нашій редакції підтвердили в Східному міжрегіональному управлінні Міністерства юстиції України, до сфери повноважень якого належить Чернігівська область. 

У відповідь на наш запит у відомстві повідомили, що у 2024 році в Чернігівській області органи державної реєстрації актів цивільного стану зареєстрували 3 732 шлюбів та 883 розлучень. Упродовж 2023 року в області було зареєстровано 4 693 шлюбів і 612 розлучень відповідно. За цією статистикою, на Чернігівщині торік розпався кожен пʼятий шлюб, як і в Україні загалом. Але… Насправді реальність ще драматичніша, оскільки в статистиці міністерства юстиції не враховані розлучення за рішенням судів. 

Адже лише приблизно третина розлучень відбувається через органи ДРАЦС. Найчастіше це стається, якщо подружжя не мають спільних неповнолітніх дітей і майна, або ж не мають жодних претензій одне до одного. В протилежному випадку, шлюборозлучний процес йде через суд. Єдина база розлучень в Україні відсутня. Якщо за даними мін'юсту, 2024 року в Україні сталися 34 тис. розлучень, то за запитом ВВС Україна Державна судова адміністрація повідомила, що через суди в країні відбулося ще понад 107 тис. розлучень. А це означає, що торік кількість шлюбів, які розпалися, наздоганяє кількість укладених.


Лідерство серед анульованих шлюбів в Україні 

Статистика одружень та розлучень в Чернігівській області також відображена і в щорічному звіті про державну реєстрацію актів цивільного стану за 2024 рік, що оприлюднений на сайті мінʼюсту. Серед даних привертає увагу ще одна цифра – кількість анульованих шлюбів. Вона на Чернігівщині є найвищою в Україні: 23 випадки, тоді як в межах країни анульовано всього 128 шлюбів. 

За розʼясненням мінʼюсту, відповідно до Сімейного кодексу, шлюб є недійсним (анульованим), якщо він:

  • зареєстрований з особою, яка одночасно перебуває в іншому зареєстрованому шлюбі;
  • зареєстрований між особами, які є родичами прямої лінії споріднення, а також між рідними братом і сестрою;
  • зареєстрований з особою, яка визнана недієздатною.

Шлюб може бути анульований і через суд, якщо буде доведена його фіктивність.


2024 року стартували шлюби в «Дії»

У вересні минулого року в Україні стартувала послуга одружень через портал електронних послуг «Дія». Цей сервіс декларувався як перший у світі онлайн-шлюб, оскільки увесь процес відбувається в застосунку – від подання заяви до власне реєстрації. У міністерстві цифрової трансформації України перевагами нового формату одруження називали економію часу та відсутність бюрократії. Особливо зручним цей сервіс мав бути для захисниць і захисників, які можуть одружитися перебуваючи на позиціях. 

Однак двоє людей, з якими ми поспілкувалися, зауважили, що в «Дії» теж є черга, «і декларація одружитися ледь не за добу – просто декларація». 

Дізнатися регіональну статистику одружень через «Дію» теж вимагає часу. У загальній кількості одружень, яку надало Східне міжрегіональне управління міністерства юстиції України, шлюбів через «Дію» немає. 

«Органи державної реєстрації актів цивільного стану Чернігівської області не проводять державну реєстрацію шлюбу через Єдиний портал державних послуг «Дія». Інформація стосовно кількості шлюбів у Чернігівській області, укладених через Єдиний портал державних послуг «Дія», органами державної реєстрації актів цивільного стану Чернігівської області не збиралася та не може бути надана», – повідомила керівниця управління Ірина Свистун.

За офіційною інформацією на сторінці «Дії» у Фейсбук, з вересня до кінця грудня 2024 року в Україні через «Дію» зареєстровано понад 1100 шлюбів. Відповідь на своє запитання, яка ж кількість із них припадає на жителів Чернігівщини, ми не отримали. Між тим, зважаючи на не надто велику кількість у межах країни, можна припустити, що в Чернігівській області йдеться про всього десятки онлайн одружень. 

Розробники «Дії» обіцяють, що серед нових послуг на порталі мають зʼявитися й онлайн розлучення.


Війна, відстань та різні цінності 

Катерина Полянська


Чернігівка Катерина Полянська, засновниця та керуючий адвокат «Адвокатського бюро «Катерини Полянської «SKYLAWYERS», говорить, що кількість розлучень в регіоні почала зростати вже в 2023 році. Торік шлюборозлучних процесів стало ще більше. 

«Ініціаторами розірвання шлюбів є як чоловіки, так і жінки. Якщо раніше спостерігалися тенденції, що більше жінок ініціювали розлучення – вони виїхали за кордон і почали нові стосунки, то зараз так само і чоловіки подають на розлучення. Перебуваючи у війську, вони зустрічають інших жінок і теж хочуть створити нові родини», – пояснює тенденції юристка. Вона додає, що війна викрила багато проблемних питань в родинах, однак дуже часто шлюби руйнуються саме через появу в подружжі третьої чи третього зайвого. 

«Всі обставини різні. Є жінки, які кохають своїх чоловіків і виступають проти розлучення навіть після його зради. Однак є й такі жінки, які навмисно затягують шлюборозлучний процес, ледь не відкрито заявляючи про свої надії, що чоловік загине і вона зможе отримати виплати від держави як дружина загиблого», - зазначає Катерина Полянська.

Анжела Стах


Чернігівська психологиня і сексологиня Анжела Стах теж говорить про негативний вплив відстані на стосунки між чоловіками і дружинами. 

«Так, серед клієнток я чую історії, що хтось виїхав, хтось залишився і почав будувати нові стосунки. Але це засвідчує лише одне – в цих парах багато проблем і розбіжностей було ще до війни», – підкреслює вона.

Крім цього, повномасштабна війна, що триває вже майже три роки, пережитий травматичний досвід спонукали кожного з нас переоцінити своє життя. 

«Якщо раніше, здебільшого жінки, були готові терпіти у шлюбі якісь негаразди, миритися з недоліками свого партнера, то в цих надзвичайних обставинах вони вирішують кардинально міняти своє життя і нічого більше не терпіти», – зазначає Анжела Стах. 

У багатьох парах зʼявилися розбіжності в цінностях, що теж стає причиною розлучень, оскільки складно будувати родину, думати про майбутнє з людиною, з якою геть інші ціннісні орієнтири.