banner

Пакетик домашнього тепла: сухі борщі для ЗСУ виготовляють у громаді на Чернігівщині

Завдяки Волонтерському центру Любецької громади наші захисники мають змогу відчути частинку домашнього тепла на фронті. Місцеві жінки готують для військових сухі страви, які потім можна приготувати навіть у складних умовах. Серед найпопулярніших – український борщ. Також волонтерки виготовляють сухі супи, каші, та навіть розсольник.

«У них вони по-іншому називаються – суха зупа»

Волонтерки Любецької громади розпочали виготовляти сухі страви взимку 2022 року. Як готувати сухий борщ, знали ще з 2014-го, а ідею виготовлення супів у рік початку повномасштабного вторгнення почули від волонтерки Тетяни Коваленко з Ріпок. Керівниця Волонтерського центру Любецької громади Наталія Мещенинець розповідає:

Наталія Мещенинець

Вона почула про сухі страви на заході України, але у них вони по-іншому називаються – суха зупа.

Окрім борщу, любецькі волонтерки готують супи, каші, енергетичні суміші, навіть розсольник. Хто б міг подумати, що огірки також можна засушити!? Пані Наталія говорить, що на початку навіть не всі знали про приготування сухих борщів.

Ми беремо крупи, що швидко заварюються. Є і гречка, і горох миттєвого приготування. Додаємо до них сухе м'ясо або сухі ковбаски. Ще робимо солодкі каші як мюслі: додаємо сухе молоко, цукор, висушені вдома фрукти та ягоди. Є й енергетичні суміші, зараз мають великий попит горіх, мед, імбир, лимон, – уточнює керівниця волонтерського центру.

Також із зими 2022 року у Любецькій громаді виготовляють чаї з лікарських трав та ягід, зокрема м’яти, липи, малини. Один військовий навіть запитував у волонтерів: «Чи можна того чаю, який пахне дитинством?»

У 2022 році людей, котрі допомагали з виготовленням сухих страв у Любецькій громаді, було більше, однак з часом кількість охочих зменшилася. Пані Наталія припускає, що на це могло вплинути зростання вартості електроенергії, оскільки багато хто використовував електричну сушарку. Дрова також не дешеві, не всі мають змогу сушити овочі у печі. Проте частина волонтерів продовжує працювати, аби захисники могли відчути домашнє тепло та турботу.

«Сітку цибулі тиждень сушили»

Волонтерки готують сухі страви переважно вдома. Хтось сушить моркву, хтось - цибулю, хтось - буряк. До речі, одна з господинь навіть винайшла власний спосіб висушування картоплі.

Картопля найважче піддається швидкому приготуванню, тож наша волонтерка Тетяна Василівна Рожкова винайшла свій метод, – пояснює Наталія Мещенинець. – Картоплю треба зварити, потім остудити, потерти й висушити. Сушиться переважно на сушарці, і наразі Таня сама це робить, бо ціна на електрику кусається.

Для приготування борщу жінки сушать картоплю, капусту, моркву, буряк, цибулю. Наступний етап – фасування. Господині засипають овочі в пакети, а потім до кожного вкладають приправу та томатну пасту в окремому пакуванні. Керівниця Волонтерського центру Любецької громади зауважує: якщо на початку уважно відміряли грами, то зараз завдяки досвіду чудово роблять це на око.

Якщо ще є сушені помідори чи хтось поділився сушеним перцем або сливами, то це  все додається. Адже, як ми знаємо, рецептів борщу дуже багато.

Увесь процес відбувається вдома. Наприклад, пані Тетяна, про яку згадувала керівниця центру, має свою компанію, що збирається та допомагає з приготуванням борщу. Виробництво страв наразі безперервне, тож порахувати, скільки часу йде на приготування борщу, неможливо, як і кількість порцій, які отримали військові. Жінка пояснює:

Восени дуже багато сушилося свіжого урожаю. У нас є фермерське господарство Ольги Василенко, вони віддають нам цибулю, капусту. Це одразу треба пересушити, бо не всі овочі можуть довго зберігатися. Ну, ось ми з мамою вдома сітку цибулі тиждень сушили на сушарці.

З продуктами допомагають жителі громади та місцеві фермери, а томатну пасту або купує центр, або надають благодійники. Цього року врожай не найкращий, але люди все одно передають волонтерам продукти. За словами пані Наталії, якщо виникає потреба, завжди знайдуться ті, хто поділиться овочами.

«Замовляють постійно з 2022 року  і це - найкращий відгук»

Волонтерки обов’язково куштують усі нові страви, аби наші захисники отримували насправді смачну їжу.

Зараз я прошу дівчат: якщо якась крупа нова з’являється чи ще щось, то обов’язково спробуйте спочатку самі, – розповідає Наталія Мещенинець. – Ми навіть коли рецептуру розробляли, все пробували самі.

Наразі готові сухі страви відправляють на Південь, Схід та Сумщину. Першими бригадами, які отримали борщ від любецьких волонтерок, були 66-та, 117-та, а згодом і 1-ша танкова. Тобто спочатку центр опікувався нашими земляками.

Один військовий каже: «Я цей борщ віддав нашому кухарю, він дуже задоволений, що йому швидше це все готувати». Хлопцям не завжди є, коли сфотографувати та відписати, але те, що в нас вже від 2022 року постійно замовляють – це і є найкращий відгук, – запевняє пані Наталія.

Раніше волонтерки Любецької громади обов’язково додавали до кожного пакета покрокові вказівки для подальшого приготування страви. Але зараз, якщо їжа відправляється в підрозділи, що неодноразово вже її отримували, жінки залишають лише одну інструкцію, адже військові знають, що та як робити. Також варто зауважити, що іноді захисникам відправляють ще й домашнє згущене молоко, яке варить Тетяна Рожкова.

Основна робота Волонтерського центру Любецької громади – це плетіння сіток та кікімор, а також за потреби - виготовлення окопних свічок. Проте місцеві жінки продовжують готувати й сухі страви для наших захисників.

Як і всі волонтери, ми шукали свої напрямки, де будемо найбільш корисними. Зрозуміло, що дороговартісні речі ми не потягнемо, в нас не такі великі кошти. Але завдяки підтримці громади, людям, які донатять, волонтерський центр продовжує допомагати українським воїнам, – підсумовує Наталія Мещенинець.