banner

Колишня дитяча стоматполіклініка у Чернігові: встигнути врятувати будівлю

Лютий 2022-го року – час, коли російсько-білоруські окупанти почали повномасштабне вторгнення в Україну. Час, коли від російського удару постраждав будинок - пам’ятка історії на вулиці Княжій у Чернігові, більшості чернігівців відомий як дитяча стоматологія.

Що ж відбувається з цією будівлею зараз, і чи встигне влада врятувати пам’ятку історії, бо вона ризикує остаточно зникнути, – це з’ясовували наші журналісти.

 

Майже три роки «коней запрягають»

поліклініка
Російські окупанти пошкодили  поліклініку майже 3 роки тому, світлина Сєргєя Карася
 


Перше зауваження, яке може виникнути: «Так облога сталася майже 3 роки тому. Мали час щось зробити». І час, дійсно, час був. Але, здається, не було бажання, або як сьогодні модно говорити - політичної волі. Тому трохи нагадаємо хронологію.

Отже, окупанти пошкодили будинок ще на початку 2022-го року. Після того, власне, дитяча стоматологія переїхала до тієї ж будівлі, де знаходиться доросла - на так званий «малий» проспект Перемоги. І, як казав гендиректор КНП «Міська стоматологічна поліклініка» Віктор Струц, потреба у приміщенні на Княжій у стоматологів наразі відсутня – і дітям, і дорослим вистачає будівлі на проспекті Перемоги.

Зауважимо, що після облоги будинок на Княжій не тільки не відновлювали, а навіть не консервували – вікна досі стоять без скла, дах частково пошкоджений, у будівлю вже третій рік задувають всі вітри та заливає все, що ллється на Чернігів з неба.

У публічному полі питання щодо будівлі стоматполіклініки підняв у лютому цього року обраний від ОПЗЖ (нині – позафракційний) депутат міської ради Віталій Голець. І тоді ж  під час однієї з загальноміських нарад стало відомо, що будинок планують знести, залишивши лише підвал. Врятував стоматологію суспільний резонанс та… російський письменник. Бо, хоча історики називають будинок колишньої стоматполіклініки унікальним для міста зразком провінційного ампіру, в якому свого часу бував відомий байкар Леонід Глібов,  офіційно будівля є пам’яткою історії під назвою «Будинок, де жив Успенський Г. І. – російський письменник». І оскільки статусу пам’ятки цей будинок не позбавлений, його охороняє держава. Тому будівлю не знесли. Втім, і не законсервували…

Тож у червні з’явилася новина про дозвіл «Міській стоматологічній поліклініці» укладати охоронні договори на об’єкти культурної спадщини. А у липні такий договір з Чернігівською РВА міську владу зобов’язав заключити суд після звернення прокуратури.

Тож можна розслабитися? Будівлю зберегли?

дитяча стоматологія
 

Розслаблятися у наші часи взагалі неможна. Та і зі станом самої будівлі нічого не змінилося зовнішньо – все ті ж сліди пошкоджень без натяку не тільки на відновлення, а й на консервацію. Що ж відбувалося після рішення суду?

У серпні КНП «Міська стоматологічна поліклініка» Чернігівської міської ради (надалі називатимемо її просто поліклінікою. – прим.) звернулася до районної адміністрації з листом про укладання охоронного договору.  Справа вочевидь затягнулася: як нам повідомляли в міській раді у середині жовтня, на той час відповіді від РВА вони не отримували.

Хоча у самій Чернігівській РВА нам надали копію листа від 25 вересня 2024-го року, який адресували поліклініці. Йшлося про те, що у пакеті документів поліклініки не вистачало плану території пам’ятки. У підсумку юридичні формальності були залагоджені й охоронний договір все ж був укладений 18 жовтня цього року.
 

Куриленко
Тетяна Куриленко, світлина пресслужби Чернігівської РВА

— 18.10.2024 між Чернігівською РДА та КНП «Міська стоматологічна поліклініка» ЧМР укладено охоронний договір на пам'ятку культурної спадщини «Будинок, в якому жив письменник Г. Успенський», — розповіла у відповідь на наш запит керівниця апарату Чернігівської РВА Тетяна Куриленко. При цьому посадовиця відмовилася висловити позицію районної адміністрації щодо збереження пам’ятки історії, пославшись на те, що висловлення такої позиції не відповідає формату інформаційного запиту.

Охоронний договір – це дуже добре. Втім, справа як завжди впирається у гроші, які в цьому випадку треба було виділяти ще «позавчора». В цьому питанні все набагато складніше.

Фесенко
Сергій Фесенко, світлина пресслужби Чернігівської міської ради

—  При формуванні бюджету Чернігівської міської територіальної громади на 2025 рік у межах фінансових можливостей бюджету Чернігівської міської територіальної громади буде розглянуте питання щодо консервації будівлі комунального некомерційного підприємства «Міська стоматологічна поліклініка» ЧМР, — у жовтні обіцяв керуючий справами виконавчого комітету Чернігівської міської ради Сергій Фесенко. І ця обіцянка була виконана: як було заявлено під час презентації бюджету Чернігова, на консервацію пам’ятки історії на 2025-й рік заклали 500 тисяч гривень.

Перемога?
Знов не без «але». Бо бюджет, який вже затвердив чернігівський виконком, ще має підписати очільник міської військової адміністрації Дмитро Брижинський. І навіть якщо до цього підписання рядок, в якому прописані гроші на консервацію дитячої стоматології, не зазнає змін, потрібно буде ще дочекатися виділення грошей та безпосередньо початку цих робіт.

«Реальний стан невідомий нікому» - думка історика

пам'ятка історії
 

Історик і дослідник старого Чернігова Анатолій Новак задає логічне питання: чому охоронний договір на пам’ятку був заключений лише наприкінці 2024-го року?

— Охоронний договір мав бути укладений ще від часу початку користування будівлею в рамках діючого законодавства, яке такі договори вимагає, оскільки пам'яткою будівля є дуже давно, і поліклініка в цій будівлі не перше десятиліття теж. Тож виникає питання: як структура могла користуватися пам'яткою без договору, а якщо він був, то де він і чому виникла ситуація з його порушенням? — коментує Анатолій Новак. — Сама собою наявність такого договору є, на жаль, формальністю, оскільки увесь тягар ремонтних та інших робіт лягає на плечі кінцевого підписанта, тобто фактичного користувача. В даному випадку поліклініка має шукати кошти на проведення робіт, залучати відповідні органи для створення ПКД (проєктно-кошторисної документації. — прим.), проходити усілякі тендери та процедури їх оскарження, і ще багато різноманітних речей, які не сприяють ні пришвидшенню, ні оптимізації процесу відновлення.

Щодо того, скільки часу є у Чернігова, щоб провести консерваційні роботи та все ж зберегти історичну будівлю, історик нагадує, що пам’ятка зустрічає третю зиму у незаконсервованому стані.

Новак
Анатолій Новак, світлина порталу «gorod.cn.ua»

— Консерваційні роботи — це роботи першочергового пріоритету, фундаментальна стадія реставрації. Але варто розуміти, що ці роботи ефективні в разі невідкладності. Йде третя зима з повною відсутністю консервації об'єкта, моніторинг інженерного стану конструкцій, ясна річ, не ведеться, а якщо і ведеться, то, скоріш за все, на папері. Реальний інженерний стан, боюся, не відомий нікому. Відтак не відомий ні обсяг, ні затрати на консервацію, — підкреслює пан Новак.

Отже, хоча на вулиці вже зима, може здаватися, що крига у питанні консервації колишньої стоматології скресла, і у будівлі з’явився шанс на збереження. Та наразі цей шанс не виглядає як 100%. Адже бюджет на 2025-й рік не затверджений, і гроші не виділені. А ось дощі, вітри, сніги, сніг з дощем тощо – все це продовжує руйнувати будівлю вже зараз.

Втім, навіть якщо у 2025-му будівлю нарешті законсервують, залишиться питання щодо її відновлення. Попередньо гендиректор поліклініки оцінював ці роботи у 39 мільйонів гривень. Не схоже, що в близькому майбутньому такі гроші у Чернігова знайдуться. Сподіватися варто хіба що на ґрантову міжнародну допомогу. Але щоб отримати  той ґрант, потрібно, щоб цим питанням хтось займався, тобто щоб відновлення стоматології стало пріоритетним для влади.