Цинічні атаки росіян на обʼєкти української енергетики прогнозовано призводить до відчутних перебоїв у постачанні електроенергії. Потерпають від цього зараз практично усі українці. Але в цьому матеріалі ми зачепимо наших найменших – як переживають відключення дітлахи у чернігівських садочках.
До цієї теми нас підштовхнуло звернення до редакції Чернігівської Медіа Групи одного з читачів:
«Напишіть про генератори в садочках, бо з ними твориться чорті шо. При відключенні світла ті генератори треба з приміщення садочка виносити на двір і підключати. Ці генератори важкі, нянечкам і вихователькам виносити їх важко, підключати їх вони теж не дуже вміють. А якогось окремого електрика, як я розумію, немає. Як результат, у нашому садочку цей генератор так і не запускають, і діти сидять без світла».
Отже, спробуємо трохи розібратися з цією проблемою. Дитячі садочки під час війни не є об’єктами критичної інфраструктури, відтак окрім аварійних відключень дошкільних навчальних закладів (ДНЗ) Чернігова стоять в графіку планових. Тож, наприклад, кухарі закладів мають ще ретельніше розраховувати час для приготування їжі. Наразі працівники харчоблоків садочків вимушені приходити на роботу близько 5 ранку, щоб все встигнути. Викручуються і взаємодопомогою: якщо заклади поряд, але в різних чергах відключень.
Якщо з їжею якось вдається викрутитися, то як бути з навчально-виховним процесом, враховуючи похмуру погоду та коротший світловий день? І чи є світло в укриттях?
Потреби укриття в освітлені закриває генератор. Однак, на жаль, його не вистачить, щоб повноцінно обслуговувати групи в садочках.
В управлінні освіти міста Чернігова кажуть, що генераторами різної потужності та пальним до них забезпечені усі садочки обласного центру (ред.: загалом по області забезпечено 44% закладів). Обладнання отримане від неурядових організацій та благодійників. Жодної копійки, за словами чернігівських освітян, з міського бюджету чи з коштів міжнародно-технічної допомоги на це не пішло.
На питання, хто ж саме є відповідальним за підключення цих генераторів у разі відключення світла, в міському управлінні освіти відповіли наступне:
«Порядок експлуатації генераторних установок та коло відповідальних осіб визначається на підставі розпорядчого документа, який видається керівником кожного закладу освіти окремо. Відповідальна особа за підключення генераторної установки визначається керівником закладу освіти, виходячи із наявного кадрового складу працівників, їх підготовки та кваліфікації».
Отже, виходячи з відповіді, визначення таких відповідальних осіб за підключення генераторів – суто господарчий момент, який визначається на основі розпорадчого документа керівника кожного окремого закладу. Зазвичай, відповідальною особою є не вихователь, а хтось з технічного персоналу. Важливий момент: ця людина повинна мати відповідну підготовку, прослухати інструктаж. Цим займається Головне управління ДСНС в області. Відомство перевіряє і саме обладнання. Віднедавна це стало ще одним пунктом інспектування освітніх установ.
Одна з працівниць садочку №14 «Малятко» розповіла нашому журналісту, що в їхньому закладі за підключення генератора відповідає сантехнік, який разом із завгоспом виносять і запускають його. За її словами, генератора на все не вистачає, тому використовують додатково ліхтарики.
Анна Мартиненко, вихователька чернігівського дитячого садка №17, також розповідає, що в цьому закладі запуск генератора для укриття – справа для завгоспа. А на випадок відсутності електропостачання, у садочку використовують акумуляторні ліхтарі. Це дає змогу продовжувати звичну для дітей діяльність.
«В укритті застосовуємо настільно-друковані ігри: шнурівки, пазли, конструктори розмальовки. Нещодавно мама Діанки з нашої групи подарувала в укриття телевізор, тож можемо переглядати навчально-розвивальні відео (ред.: ця опція частіше зі стаціонарним електропостачанням). Активно працюють в укритті практичний психолог та музичний керівник. Це відволікає та допомагає знизити тривожність», – роз’яснює пані Анна.
Батьки дітлахів, з якими нам вдалося поспілкуватися, не відзначили якісь істотні проблеми із заживленням садочків під час відключень світла. Ніхто з опитаних батьків не знає, чи має заклад генератор, принаймні не бачили та не чули його. Тим паче, не володіють інформацією, хто має право запускати установку.
«Коли забираю дитину з укриття, там завжди світло та тепло. Поки все добре», – зауважує пані Ольга, яка водить дитину до садочка №24.
«На час, коли відсутнє світло, не припадало сидіти в укритті. Вихователі не просили забрати дітей раніше. Мабуть, просто пощастило, що садочок знаходиться прямо біля котельні, а це, як не як, критична інфраструктура», – розмірковує пані Ірина, мама 5-річного Данилка, який відвідує один із дошкільних закладів в спальному районі міста.
«Світло є завжди. Проблем не виникало», – лаконічно відповідає пані Марія, яка користується послугами одного з ДНЗ в районі готелю «Градецький».
Про те, що світло завдяки генератору є в укриттях ДНЗ, пишуть і в батьківських спільнотах у facebook, додаючи що потужностей обладнання не вистачає на інші потреби.
- Генератор працює тільки в укритті,в основному користуються ліхтариками і кухня не працює.
- Чекаємо світла, з кухнею стараємося встигати приготувати, одягаємося біля шаф з ліхтарем та телефонами, в бомбосховищі сидимо лише з ліхтарем і без тепла.
- В садочку запускають для укриття.
- Как по мне отключать детские садики это уже настолько бессовестно, в нашем саду при отключении света не работает и водоснабжение(в том числе и канализация) дети ходят на ведро. Уже бы могли в садах хотя бы не отключать.
* * *
Отже, проблема, піднята у повідомленні читача, як виглядає, не має системного характеру. Або ж самі працівники садочків і батьки не хочуть виносити ці питання у публічну площину, побоюючись проблем чи аби не стало гірше. А яка ситуація у садочках, куди ходять ваші діти чи онуки? Залишайте свої відповіді та відгуки у коментарях.