Сотні мільйонів на ЗСУ, мільярд на освіту: у Чернігові затвердили бюджетний звіт за 9 місяців цього року

У вівторок, 3 грудня, виконавчий комітет міськради Чернігова прийняв рішення «Про розгляд Звіту про виконання бюджету Чернігівської міської територіальної громади за 9 місяців 2024 року».
 

Отримали

Також під час засідання був заслуханий бюджетний звіт, який представила очільниця фінансового управління міської ради Олена Лисенко.

під час звіту
Олена Лисенко (третя праворуч) представила бюджетний звіт за 9 місяців 2024-го року, світлина Сєргєя Карася

— За 9 місяців 2024-го року зараховані до бюджету 2,5 мільярди гривень. Що стосується власних надходжень – вони склали 2,1 мільярди гривень. Що менше на 3%, ніж у минулому році, в абсолютних показниках. Але, якщо дивитися у співставних умовах, тобто без урахування податку на доходи фізичних осіб (ПДФО, — прим.) з грошового забезпечення військових, то надходження збільшилися на 400 мільйонів, — пояснила Олена Лисенко.
 

структура доходів
 

Простіше кажучи, реально у бюджеті Чернігова доходів стало менше. Але якщо більшу частину минулого року бюджет міста отримував так зване «силове» ПДФО (це відрахування з зарплат військових, ДСНСників, поліції тощо), то у цьому році цих надходжень не було. Отже, реальних грошей стало менше, але при цьому податків від цивільних стало більше (а це у свою чергу може бути свідченням того, що економіка міста зростає). До речі, ПДФО лишається головним податком, який наповнює бюджет Чернігова – його доля у власних надходженнях складає 55,4 відсотка, а це 1,1 мільярд гривень. Для порівняння, плата за землю принесла міською бюджету – «лише» 159,4 мільйони.

При цьому фінансова забезпеченість на одного жителя міста за власними доходами у Чернігові найменша серед 13 обласних центрів і складає трохи менше 7,5 тисяч гривень на людину, що гірше ніж навіть у сусідніх Сумах.


фінзабезпеченість на одного мешканця


Як розповіла Олена Лисенко, значно збільшилися надходження бюджетних установ, які склали 270,5 мільйонів. А це майже на 88 мільйонів більше, ніж за 9 місяців 2023-го року. Зростання очільниця управління пов’язала з міжнародною благодійною допомогою.
 

Витратили

Виконання бюджету (чи, простіше казати, витрати) склало майже 2,8 мільярдів. З них 3,9 мільйонів гривень прямували на ліквідацію наслідків воєнних дій, а більшість – 1,1 мільярд – на освіту.

 
розходи на освіту


До речі, щодо освіти: у ці розходи увійшло і нашуміле харчування. Так ось, на нього з міського бюджету у перші 9 місяців витратили 65,2 мільйони.
 

витрати на медицину


На охорону здоров’я витратили 193,9 мільйонів, що майже вдвічі більше, ніж було в аналогічний період минулого року. Зростання, зокрема, пов’язане з придбанням медобладнання, на яке пішли 126,4 мільйони.

Культура «обійшлася» місту у 85,1 мільйони. Фізкультура та спорт і того менше – у 43,2 мільйони. Причому у ці 43,2 мільйони увійшов 1 мільйон 300 тисяч, який був витрачений на підтримку спорту вищих досягнень, винагороди та стипендії спортсменам і їх тренерам.

На ЖКГ витратили 370,6 мільйонів. Зокрема, 14,5 мільйонів пішли на освітлення вулиць, 1,7 мільйонів – на прибирання та утримання громадських вбиральнь та підземних переходів, 11,7 мільйонів – на очисні споруди та зливову каналізацію.


витрати та благоустрій


Майже у 75 мільйонів обійшлася місту компенсація пільгових перевезень. Ще 62,7 мільйони заплатити перевізникам за надані транспортні послуги.

374,6 мільйони місто витратило на різноманітні міські цільові програми. З них 2,6 мільйонів на поліпшення гігієнічних умов, а 193 мільйони – на підтримку комунальних закладів охорони здоров’я.

10,2 мільйони гривень виділили на одноразову допомогу сім’ям загиблих захисників та захисниць.
 

підтримка ЗСУ


Понад півмільярда (584,3 мільйони гривень) Чернігів направив на заходи з підтримки обороноздатності, військовослужбовців та їх родин. Втім, у ці статті представники міської влади включили і заходи з медичної реабілітації (170,2 мільйони), і витрати на медалі «За оборону Чернігова» (витрати на медалі, разом з виплатами містянам як вдячність за оборону обласного центру, склали 1,9 мільйони).

Безпосередньо на підтримку ЗСУ та заходи з тероборони за 9 місяців нинішнього року витрачено 336,8 мільйонів гривень. Як обіцяє влада, до кінця року ця сума досягне 400 мільйонів, і буде не меншою і в бюджеті на 2025-й рік: 

— Сумарно, 24 військові частини (отримали допомогу від міста, — прим.). Ще в нас передбачені деякі субвенції. До кінця року в нас буде 400 мільйонів (витрат на підтримку ЗСУ та заходи з тероборони, — прим.), навіть трошки більше, — запевнив виконувач обов’язків міського голови Олександр Ломако. — І, при тому, що бюджет на 2025-й рік буде гіршим, ніж бюджет на 2024-й, знову  пряма допомога буде не менше 400 мільйонів гривень.

Звіт члени виконкому затвердили одноголосно.