РЕКЛАМА. А ще допомагають знайти роботу, навчають англійської та виправляють вади при вимові. У Чернігові працює денний центр психосоціальної допомоги. Один на всю країну. Його ще називають «Жіночий хаб св.Ольги». Та керівництво запевняє, що необхідну допомогу тут отримують і чоловіки, і діти. Усе коштом Латвійського уряду.
А почалося все 17 січня 2024 року. По вулиці Всіхсвятська 16, біля школи №30 оселилися нові сусіди. В напівпідвальному приміщенні, площею 188 метрів квадратних, менеджер, соціальний працівник, психолог для дорослих та тренер-реабілітолог почали допомагати тим, хто:
- мають статус ВПО;
- є членами родин військовослужбовців, малозабезпечених або багатодітних сімей;
- потрапили у складні життєві обставини;
- постраждали від домашнього та гендерного насилля;
- потребують фізичної реабілітації;
- потребують інклюзивного навчання внаслідок війни.
А вже восени журналістів нашої редакції зустріли аж 11 фахівців денного центру. Зазвичай, його поріг щоденно переступають до трьох десятків охочих. Але ми навідалися зранку, коли єдиним порушником тиші тут є пернатий Беня. Жовтенький папуга завзято наспівує з металевої клітки в ігровій кімнаті.
«Ми працюємо з 10 ранку до 18 вечора, крім суботи та неділі. Велику частину роботи ми проводимо з дітками, віком від трьох років. Вже навіть черга є. У нас нещодавно хлопчик «заричав», як каже логопед. До другого класу не вимовляв букву «Р», а тепер приходить і: “Добр-р-р-рий день!”», — розповідає керівниця денного центру психо-соціальної підтримки Ольга Становська.
Зробити день добрим можуть юристи, які безоплатно надають правову підтримку і вже допомогли виграти кілька справ у суді. Тож, хаб набрав групу підлітків, яких теж місяць навчатимуть правової обізнаності. Не за просто так: учні отримають сертифікати на похід до боулінгу!
Ще в центрі навчають англійської, а влітку готують першачків до школи. Тренер-реабілітолог працює з опорно-руховим апаратом і допомагає худнути. Найстаршій жінці в спортивній залі 68 років.
«Нещодавно одна жінка схудла на 14 кг і виграла сертифікат на 10 відвідувань масажиста», — додає пані Ольга.
Після фізичних активностей тут можна освіжитися в душовій. Для людей з інвалідністю є окремі зручні вбиральні.
Якщо людина страждає від домашнього насилля — на три місяці їй пропонують реабілітацію в шелтері Бучі, що на Київщині або на заході країни.
Фактично, спершу сюди приходять з одним питанням, а виходять одразу з кількома вирішеними, каже психологиня Олена Дудко.
«Прийшла людина нещодавно до мене, а в неї зник безвісти чоловік і було питання до юриста. Вже за 15 хвилин вона спілкувалася з фахівцем. Тоді питає: “А що ж з роботою?”. Направили її до соціального працівника, який сполучив її з Центром зайнятості. Вже дуже багато людей так знайшли роботу».
А тих, хто мріє мати власну справу, фахівці навчають запускати бізнес і підтримують сміливців впродовж всього шляху. З підлітками ж проводять профорієнтаційні бесіди. Коледж транспорту та комп'ютерних технологій вже отримав тут майбутніх студентів, які нині проходять підготовчі курси.
Спілкування в хабі не бракує. Просвітницькі бесіди тут проводить поліція, фахівці з гуманітарного розмінування та гінекологи.
«Ми прагнемо розширюватися і співпрацювати з більшою кількістю фахівців. Бо наша мета — допомогти втриматися у цей складний час. Та навіть просто прийти кави попити, знайти співбесідника — це вже немало. Або просто дитину залишити під наглядом, якщо така потреба є», — підсумовує нашу бесіду керівниця денного центру психо-соціальної підтримки Ольга Становська.