banner

Вирок не раніше 2025-го: у Чернігові судять російського генерала Лапіна

У Чернігівському районному суді продовжується суд над російським генералом Лапіним, який у 2022-му році командував наступом окупантів на Чернігівську та Сумську області. Його звинувачують у посяганні на територіальну цілісність та недоторканість України.

На засіданні, що відбулося у вівторок, 11 листопада, побував наш журналіст.

Командувач воєнних злочинців

Лапін
Алєксандр Лапін, колаж порталу «0462.ua»

Нагадаємо, хоча ледве не кожен чернігівець став якщо не жертвою, то щонайменше свідком воєнних злочинів, де-юре, до винесення вироку, навіть такі, як генерал Алєксандр Лапін, вважаються невинними. Втім, українські суди вже винесли низку вироків російським військовим, зокрема, один з них стосувався воєнних злочинів, вчинених у селі Ягідне. Тому називати генерала Лапіна воєнним злочинцем наразі (до рішення суду) неможна, а ось командувачем воєнними злочинцями – гадаємо, що так.

Варто підкреслити, на жаль, очевидне, судять пана Лапіна заочно, бо він наразі перебуває у Росії і, як повідомляли медіа, у травні цього року отримав нову посаду – був призначений командувачем Лєнінґрадського військового округу.

Втім, ще до свого призначення Алєксандр Лапін встигнув вчергове «відзначитися» – як повідомляло «Еспресо» з посиланням на «The Wall Street Journal», за кілька місяців до наступу ЗСУ у Курській області, Лапін, який контролював безпеку цього російського регіону, розпустив регіональну раду оборони. Що могло стати хоч і не головною, але однією з причин хаосу в рядах російських військових у перші тижні українського наступу на цьому напрямку.

Також, за повідомленнями медіа, у тому ж травні 2024-го, від удару українського «Хаймарсу» міг загинути (саме «міг», бо 100% підтверджень цьому знайти так й не вдалося) син Алєксандра Лапіна – Денис. Сина ви можете пам’ятати по доволі кумедній історії – Лапін-старший (той, якого зараз судять у Чернігові)  наприкінці березня 2022-го нагородив цього Дениса (який теж брав участь у спробі окупації Чернігівщини та Сумщини), але обрав для цього не надто слушний час, бо поки тато-окупант нагороджував сина-окупанта, російські війська відступали з Півночі України.
 

Справа на нове коло?

лапа Лапіна
У складі суддівської колегії відбулися зміни, світлина Сєргєя Карася

Судовий розгляд справи генерала Лапіна триває вже доволі довго: підготовче засідання мало відбутися ще у травні 2023-го року. Зараз же розгляд мав би підходити до кінця – залишилося заслухати одного свідка, після чого сторони повинні перейти до дебатів.

Про свідка та сторони поговоримо трохи згодом. А поки щодо несподіванок, які загрожували… повернути справу на нове коло та розпочати все з початку.
Справу генерала Лапіна слухала колегія з трьох суддів, головуючою в якій була суддя Вікторія Олещенко. Але пані Олещенко подала заяву про відставку, яку 5 листопада прийняла Вища рада правосуддя. Отже, 12 листопада Вікторія Олещенко вже не працювала. А головуючою у справі стала інша суддя – Світлана Майборода. Змінилася і секретарка судового засідання. Отже, сторонам потрібно було визначитися чи варто розпочинати розгляд з самого початку.

— Я повідомляю, що ознайомлена з ходом судового провадження, ознайомлена з матеріалами кримінального провадження, які маються в наявності і були досліджені у ході судового. Також мені відомо які свідки були допитані, питань до даних свідків в мене не виникає. Повідомляю, що я не вважаю доцільним проведення процесуальних дій з початку, — сказала у своєму виступі Світлана Майборода.

Тут варто зазначити ще одну цікавинку листопадового судового засідання: у залі суду не було не тільки обвинуваченого Лапіна, а і… прокурора та адвоката – останні приєдналися по відеозв’язку. Прокурор заявив, що не наполягає на новому розгляді. Адвокат же пана Лапіна також зазначив, що не бачить сенсу заново досліджувати докази. Але…
І про «але» треба поговорити більш докладно.
 

Адвокат генерала Лапіна

Роман Плюта
Адвокат Роман Плюта (праворуч), як і прокурор, був присутній лише у форматі відеозв'язку, світлина Сєргєя Карася

Захищає генерала Лапіна адвокат Роман Плюта, який зазначив, що не має зв’язку зі своїм підзахисним і, як ми повідомляли раніше, був призначений державою (адже всі мають право на захист).

Свій виступ з приводу того, чи потрібно відправляти справу на новий розгляд у зв’язку зі зміною головуючого судді, адвокат Плюта, фактично, перетворив на виступ на захист генерала Лапіна:

—  Я був присутній з самого початку, зі стадії досудового розслідування. І вважаю, що стороною обвинувачення не доведена його (генерала Лапіна, — прим.) провина. Свідки, які були допитані, не підтверджують, що це саме він приймав участь у цих діях, в яких він обвинувачується – веденні агресивної війни та умисні дії, вчинені з метою зміни меж території та державного кордону України. Я вважаю, що особи (а там був один свідок, який особисто його бачив, і один – можливо бачив) не вказують, що Лапін Алєксандр Павловіч причетний до цих кримінальних правопорушень, що саме він віддавав накази та керував військами. А тому я вважаю, що нема сенсу досліджувати спочатку. Бо нових обставин ми не встановимо, а лише витратимо час. Я вважаю, що є підстави для винесення виправдального вироку Лапіну, — сказав у своєму виступі Роман Плюта.
 

Все вирішиться після Нового року

клітка Лапина
«Акваріум», в якому мав би сідити обвинувачений, наразі лишається порожнім, світлина Сєргєя Карася

Прокурор клопотав про відкладення засідання через неможливість допитати того самого останнього свідка. І, як зазначила одна з суддів – Лариса Хоменко, вже щонайменше тричі засідання відкладалися саме з цієї причини – неможливості допиту одного і того ж свідка.

Прокурор заявив, що свідок «займає певну посаду», і представник обвинувачення не має підтвердження чи можливо взагалі буде допитати того самого останнього свідка по цій справі. Тим не менш, засідання все ж було відкладене. Аж до 5 лютого 2025-го року. Відповідно, вирок по справі генерала Лапіна винесуть точно не раніше цього часу.