Минулого тижня в ЗМІ з’явилась новина про те, що у Чернігові на підтримку громадських організацій у 2025 році виділять майже 8 мільйонів гривень. Дане рішення затверджене головою Чернігівської МВА.
Це означає, що 20 громадських організацій міста Чернігова матимуть змогу в 2025 році з місцевого бюджету (тобто за податки чернігівців) покрити витрати на свою діяльність. Зразу виникає питання, як були визначені ці організації для фінансування? Чи є десь критерії відбору цих організацій? Як можуть у цей список потрапити інші громадські організації, що займаються аналогічною діяльністю? А їх у Чернігові чимало. Ці всі питання без відповіді, на жаль. І це також про комунікацію на місцевому рівні. Вірніше про її відсутність. Далі спробую про все послідовно.
На моє глибоке переконання має бути відкритий конкурс. Якщо ці 20 організацій дійсно дієві і круто виконують свою роботу на користь громадян, то не бачу жодної проблеми презентувати свою діяльність і показати суспільству результати своєї роботи. До того, конкурс мотивує ставати кращим, більш ефективнішим. Відповідно від цього місто буде тільки вигравати.
Так, звісно, серед цих 20-ти організацій є і такі, які виконують по суті функцію міста у забезпеченні, наприклад, денного перебування дітей з інвалідністю або виконують функції приюту для безхатьків. Такі організації повинні йти окремим лотом, бо це те, що не може виконати своїми силами місто і тому віддає підряд профільним організаціям. І це окрема історія.
Друге, це звітування. Ми вперше порушували це питання 10 років тому. Так само говорили про запровадження конкурсу, про звітування. Вже тоді я почула у свою сторону звинувачення, наче я намагалась далі дослівно “відібрати останні гроші від обездолених”. До цього часу нічого не змінилось. Звітів громада так і не бачила. Хоча, що заважає показати, яку користь принесли громаді організації, що отримують щороку кошти з місцевого бюджету.
Третє, це відсутність прозорості у запитах цих організацій на отримання фінансування з місцевого бюджету. Громадські організації згідно
Програми підтримки громадських організацій міста Чернігова на 2025 рік просять переважно кошти на комунальні послуги, заробітні плати. Також в Програмі є й зашифровані статті. Наприклад, “оплата послуг (крім комунальних)” — хто знає, про що це мова? Або “інші поточні видатки” — на що саме?
Громадські організації, які мають досвід роботи з грантовими коштами, дуже добре знайомі зі звітуванням за витрачені кошти. А для того, щоб отримати кошти на реалізацію проєкту, необхідно не тільки детально розписати бюджет, але ще й аргументувати кожну копійку кожної статті цього бюджету. Тут цього немає. Тоді, як визначали, на що саме кошти давати — теж залишається таємницею.
Четверте — це критерії, за якими визначаються організації до фінансування з місцевого бюджету. Вірніше їх відсутність. Дуже показовим є те, що буквально перед затвердженням у Програмі з’явилась нова організація із фінансуванням у 800 тис. грн — Громадська організація спортивно-волейбольний клуб «Буревісник». Якщо до цього до списку потрапляли організації, які займаються питаннями людей з інвалідністю, безхатьками, ветеранами. То тут новинка — волейбольний спорт. Цікавий поворот. Левова частина коштів (300 тис. грн) піде на статтю бюджету: “Окремі заходи з реалізації державних (регіональних) програм, не віднесені до заходів розвитку” і 350 тис. грн — на статтю “Оплата послуг (окрім комунальних”). Дуже цікаво, але нічого не ясно. І куди ж будуть витрачені ці кошти теж лишається нам тільки здогадуватись.
І нарешті п’яте — про комунікацію. В моїй історії громадської діяльності було таке, що представники міської ради надавали неповну, бувало навіть неправдиву інформацію на звернення чи запити. Бувало таке, що відповідали так, що нічого не відповідали по суті питання. Але щоб не було відповіді взагалі та ще й на колективне звернення (це по суті 16 громадських організацій) — такого я дійсно вже і не пам’ятаю. Певно, востаннє таке могло статися ще за часів Соколова, коли у міську раду могли зайти тільки священні люди. Прості смертні туди входу не мали. Так-так, було перевірено на собі неодноразово :)
То що це — часи Соколова повертаються?
Заради справедливості варто зазначити, що при Атрошенко/Ломако ситуація з непрозорою роздачею коштів організаціям була така ж сама. І до них ми звертались також неодноразово з пропозицією перегляду механізму фінансування ГО і запровадження прозорого конкурсного підходу із визначенням ГО на фінансування з міського бюджету. При Брижинському ситуація змінилась тільки, певно, тим, що кількість організацій на фінансування зросла.
Чому мені це болить?
Мені вже не одна людина намагалась закинути щось на кшталт такого: “то просто вона не потрапила до того списку організацій на фінансування, того і біситься”. Тож, хочу зразу позбути деяких від зайвих розмов і сказати, що ні я, ні моя громадська організація не претендуємо на фінансування нашої діяльності з міського бюджету. І до цього не претендували. Ми якось з 2017 року самостійно шукаємо ресурси на нашу діяльність.
Я щиро вважаю, що при розподілі моїх/наших податків, орган місцевого самоврядування, тобто міська рада має питати мою/нашу думку. А механізмів, як це зробити зараз дуже багато. Можу навіть тренінг з цього питання провести для Чернігівської МВА :) Навіть безкоштовно :) Але врахуйте, акція триватиме недовго :)