Осіння пропаганда росіян – про що писали сайти і пабліки

Мене звати Аліна Коржинська, з 2013 року я працюю журналісткою у Чернігові. З 2014 року, коли почалася війна росії проти України, я твердо зрозуміла важливість інформаційної гігієни. Що, де і коли ви читаєте, може стати для вас або рятувальним колом, або втопить у потоках інфо бруду. Зважаючи на мою роботу, заглядати до пропагандиських ресурсів – це більше необхідність, аніж задоволення. Я хочу допомогти вам зрозуміти, як їхня пропаганда потрапляє в наше життя, і чому інформаційна війна так для них важлива. Розпочнемо з найбільш крінжових публікацій на московських ресурсах цього місяця.

“Чорні” транспантологи на фронті

У вересні пропагандисти дістали із широких штанин свою улюблену страшилку – історію про “чорну” трансплантацію органів на фронті. Мовляв, із тіл загиблих чи поранених українських військових побратими дістають необхідні органи і продають до Європи. Ось російські пропагандисти з “аргументов і фактов” наприкінці вересня  опублікували велику статтю з коментарем начебто партизана із Миколаєва на прізвище Лєбєдєв, який розповідає про відсотки, що отримують українські військовослужбовці, коли розбирають на органи загиблих, цитую цей маразм:

 “ … раненых солдат ВСУ вместо того, чтобы лечить, разбирают на органы, а выпотрошенные и уже бесполезные тела погибших сжигают в крематориях, чтобы замести следы.” (Цитата із пропагандистских ЗМІ)

Господи, ну за що? Хвора фантазія автора цього допису далі продовжує фонтанувати і розжовувати своєму читачеві про те, звідки взялись крематорії, в яких спалюють “спустошені” тіла військових. За версією пропагандистів їх (крематорії – ред.) привезли до України з Європи ще у 2014 році під час Майдану. Тема чорної трансплантології для російських пропагандистів, можливо, одна із улюблених, раз на декілька місяців, в їхньому інфопросторі з’являється публікація про крадіжки внутрішніх органів. До речі, на цьому ж ресурсі, але трьома місяцями раніше, псевдожурналісти назвали ціну частин тіл, які, в їх уяві, зберігають у холодильниках безпосередньо на фронті. Нібито, під час боїв, був знайдений прайс лист із вартістю очей, рук, печінки і серця. Уявіть собі: ноги росіяни “продають” за 10 000 доларів.  

Чому платівку про трансплантологію так часто використовують пропагандисти?

Перша і головна мета – налякати українське суспільство. Цю тему пропагандисти активно використовують із 2014-го. Крім того, така інформація негативно впливає  на формування іміджу України в очах світової спільноти. До того ж, вона націлена на свою аудиторію, аби російські військові боялися здаватися у полон, бо начебто можуть потрапити на хірургічний стіл і стати товаром трансплантологів.

Хлор із дрона, щоб посварити із партнерами

Українські і західні партнери готують провокацію з хімічною зброєю у Сирії. Таку нісенітницю я прочитала на пропагандиському ресурсі “РИА НОВОСТИ”. У цій так званій аналітиці автор повідомляє, що начебто розвідка росіян упевнена, що українські і західні спецслужби готуються до спільного використання хімічної зброї, увага, на території Сирії! Ви, серйозно? Я кричу від болю в очах, і знову дивлюсь у цей текст. Значить так: росіяни впевнені, що з безпілотника скинуть заміновані ємності із хлором, але на кого, чомусь не уточнюють. Таким чином наче спецслужби мають підірвати авторитет росії в очах інших її партнерів і посварити із “друзями з Близького Сходу та Африки”.

Коли росіяни заявляють про провокацію будь-де і будь-ким, я вже напрягаюсь і думаю, що вона не планується, а вчинена самими московитами.

Чому не варто вірити в цю історію?

Скоріш за все пропагандисти намагаються створити негативний образ України для цивілізованого світу. Платівку про нібито терористичні наміри нашої країни вони не вимикають вже з 2014 року, тому я не здивована.

Росіяни все частіше пишуть про мир та переговори

У кожній, відкритій мною, сторінці російських сайтів, я бачила чи читала так звані аналітичні статті про готовність України до перемовин і миру. Але найбільш “вражаючу статтю, з точки зору інформаційного “зливу”, зустріла на “Газета.ру”. У заголовок росіяни помістили інформацію, що українці готові віддати НАTО землю, щоб таким чином купити мир. Сюди автор вплітає безіменних українських чиновників, військових, громадян, котрі говорять про капітуляцію і готовність відмовитися від своїх територій, а закінчує свою аналітику – виборами у США та відставкою Джо Байдена.

Чому ця інформація має присмак ІПСО?

Бо жодного прізвища, тобто джерела там не знайти. А перше і важливе правило журналістики – це посилання. Якщо ви не маєте посилання на інформацію, її можна вважати брехнею.

Новинні сайти росіян – це лише маленька частина пропагандиської машини, головна основ всіх вкидів – телеграм канали, яких сьогодні вже і не порахувати. Сповіщення звідти розповзаються павуками по інформаційній мережі швидше, аніж ви випиваєте ранкову каву. Я не писатиму назви цих каналів, щоб не робити їм реклами, але про їх публікації розкажу.

Нумерологи вирахували дату, коли переможе росія

Вересневим переможцем серед активних ІПСО постів із телеграм, я сміливо називаю – історію про дату закінчення війни та капітуляцію України.  Думаю, ви бачили його в своїх телеграм каналах. Тут росіяни використали фото з папірцем та датою нібито краху нашої держави. Туди російські іпсошники приплели і Першу світову війну, і дати  із Другої світової. Щось там множили і ділили та вирішили, що кінець настане 12 грудня. Чому це фейк? Бо нумерологія – це псевдонаука.

Зурочення стане кримінальною статтею на росії

Цю історію можно було б пропустити, але я не можу. Отже, уявіть, на болотах хочуть ввести кримінальну відповідальність за, увага, “зглаз”. Так, на одному із телевізійних каналів депутат Спиридонов заявив, що зурочення – це не просто ворожіння, а спроба певної людини вплинути на життя іншої. Між іншим, говорив про все це росіянин на одному із релігійних каналів. Отака історія.

Комп’ютерна гра про Авдіївку та Маріуполь

Міноборони росії заявило, що розробить комп'ютерну гру, де дії відбуватимуться у Маріуполі, Авдіївці та інших містах Донбасу. За їхнім задумом ігрок дізнаватиметься новини із гри та побачить на власні очі війну. Мені здається, що ця історія розрахована для вербування до армії підлітків та залежних від ігор дорослих. Таким чином вони привчать ігрока до альтернативної реальності у війні, вкладуть у мозок будь-яку необхідну для них пропаганду, і, вуаля, новий рядовий для війни готовий.

Телеграм канали з російського і білоруського прикордоння біля Чернігівської області

У Гомельській області затримали жінку за відео з російським безпілотником

Цього тижня гомельські телеграм канали активно транслювали, як в одному із сіл області спецслужбовці затримали жінку, на камеру спостереження якої потрапив фрагмент із падіння російського безпілотника. Її звинуватили у співпраці з українськими телеграм каналами. Затримували жінку поліцейські у повному обмундируванні, неначе б вона дістала з підвала кулемет і відстрілювалась від них. МВС білорусі стверджує, що жінка, передаючи відеоматеріали адміністраторам “заборонених каналів могла спричинити паніку серед людей і поширювала неправдиву інформацію”.

Безпілотники й економіка на Брянщині

Брянські телеграм канали продовжують писати про так званий київський режим та розхвалюють своє керівництво. Чи не щоночі вони повідомляють про запуски безпілотників і нечувану атаку українських сил.

Та рекомендують жителям області не потрапляти під падіння частин безпілотників. А на ранок вже описують, як стало добре жити у регіоні, бо мають гарні економічні показники і вихваляють свого губернатора.

Курська область і злі квадробери 

В одному із пабліків Курщини, на який підписано майже 95 тисяч осіб, крім історій, допомогу біженцям та звільнення регіону від так званих “нацистів”, вирішили повідомити, що їх губернатор не виступає проти квадроберів і звинуватили у цьому українські спецслужби. Так, за їхньою інформацією нещодавно з'явилися фото з  бордом, де губернатор Курської області виступає проти квадробінгу. За даними каналу все це фотошоп, щоб розізлити квадроберів, не дай Бог, ще губернатора покусають. Нагадаю, квадробінг – трендовий виток субкультури, який поєднує фізичну активність та імітацію рухів і звуків свійських і диких тварин. Основне у квадробіці — пересування на чотирьох кінцівках та виконання трюків.