
Впродовж минулого тижня (14 - 20 квітня 2025 року) однією з найгучніших тем на сторінках світових медіа була трагедія у Сумах, спричинена російським ракетним ударом по місту. Також обговорювали перспективи мирних переговорів між рф та Україною, брудні методи роботи російських спецслужб щодо вербування українських громадян для здійснення диверсій і терактів у самій Україні, аналізували перспективи видобутку рідкісноземельних металів на території нашої країни. Про все це - у нашому огляді.
Роздуми над подальшою долею переговорів після ракетного удару по Сумах
Американський телеканал «ABC News» розмірковує над подальшими перспективами переговорів після російського ракетного терору у м. Суми 13 квітня. Відзначається, що після жахливого удару президент США Дональд Трамп применшив значення цієї трагедії, назвавши її «помилкою», та традиційно накинувся зі звинуваченнями. Зокрема, Трамп фактично урівняв фігури володимира путіна, Джо Байдена та Володимира Зеленського, заявивши, що начебто мільйони людей загинули в російсько-українській війні саме через цих трьох людей. Так, за словами Трампа, путін - це номер один з тих, хто винуватий в агресії, водночас він підкреслив, що Д. Байден не зумів зупинити війну, яка нібито не розпочалася б, якби президентом США був Д. Трамп. «Ви не починаєте війну з кимось, хто в 20 разів більший за вас, а потім сподіваєтеся, що люди дадуть вам якісь ракети», - сказав він про українського лідера Зеленського.
Втім, деякі члени команди Трампа та провідні республіканські сенатори не поділяють таку оцінку ситуації. Так, спеціальний президентський посланець в Україні Кіт Келлог наголосив, що російський удар по Сумах «перетинає будь-яку межу пристойності», а сенатор-республіканець з Південної Кароліни Ліндсі Грем назвав атаку «варварською» і сказав, що вона «схоже, є відповіддю путіна на зусилля досягти припинення вогню та миру». Також Грем припустив можливість запровадження проти росії більш жорстких економічних санкцій у випадку відсутності прогресу у переговорах.
Насамкінець автори роблять висновок, що недавні атаки кремля на цивільне населення українських міст можуть і не змусити Трампа посилити тиск на росію, проте є ознаки того, що його розчарування через повільний темп дипломатичного процесу може зростати.
Удар по Сумах - не випадковість, а довготривала тактика путіна
Такого висновку доходить у своєму матеріалі для популярного американського видання «Politico» журналістка Джеймі Деттмер. Проте американський президент спочатку назвав російський обстріл м. Суми з великою кількістю людських жертв «жаливою річчю», а пізніше сказав, що це начебто була помилка. Таку позицію президента США не підтримав навіть його спецпредставник К. Келлог.
Авторка публікації робить справедливе зауваження, що Кремль заперечує навмисне ураження мирних жителів, що вважається воєнним злочином згідно з міжнародним правом. Проте російські удари добре задокументовані — удари по лікарнях, школах, пологових будинках, театрах... Це військова стратегія москви з метою зламати волю України до опору, деморалізувати та виснажити населення та змусити здатися через психічну та фізичну втому. Характер удару по Сумах вписується в довготривалу тактику росії: двічі атакувати центр міста в так званому «подвійному ударі». Схожу тактику ворог використовував і під час війни в Сирії.
Насамкінець Деттмер підсумовує, що, незважаючи на обережність у словах Трампа щодо росії, насправді зараз не видно жодної справжньої готовності путіна до мирних перемовин.
Заяви Марко Рубіо
Американський телеканал «Fox News» цитує слова державного секретаря США Марко Рубіо після зустрічі з делегаціями України та європейських партнерів, що у випадку відсутності прогресу в досягненні миру між росією та Україною у короткостроковій перспективі, буквально впродовж декількох днів, США відступлять і продовжать далі – вочевидь, маючи на увазі концентрацію на інших проблемах світової політики. В той же час Рубіо зазначив, що США допоможуть, якщо одна або обидві сторони «серйозно налаштовані на мир».
Слушною є думка конгресмена-республіканця зі штату Небраска Дона Бейкона, якого теж цитує автор матеріалу. Д. Бейкон рішуче підтримує Україну і хоче, щоб США надали нашій країні зброю для зміцнення її зусиль у війні. «Європейські союзники та США повинні озброїти Україну до максимуму і допомогти їй захистити свою країну від росіян, а тепер і від північнокорейців і китайців» - написав конгресмен у своїх соцмережах.
Дрони з великодніми пасками на передову
Британське видання «Telegraph» розповідає про своєрідне ноу-хау харківських пекарів. Так, бійці бригади «Хартія» отримали великодні ласощі, випечені у одній із харківських пекарень, прямо на передову за допомогою дронів. Спеціальні дрони «Вампір», призначені для ураження військової сили росіян, тепер скидають паски українським бійцям прямо в окопи.
«Ми в бригаді «Хартія» віримо, що Пасха має бути скрізь, навіть на передовій», – сказав оператор дронів бригади «Хартія» з позивним «Кеп». Українські солдати на передовій, розпаковуючи такі несподівані гостинці, були задоволені. Матеріал закінчується нагадуванням, що Харків - друге за величиною місто в Україні - останніми тижнями зазнає посилених російських обстрілів. Так, внаслідок нещодавньої атаки поранено 17 людей, пошкоджено кілька автомобілів і будівель, за даними української влади. Незважаючи на заклики американського президента Трампа до миру, видання акцентує увагу на словах Президента України В. Зеленського про те, що військові цілі ворога не змінилися.
Брудні методи роботи путінських спецслужб
У матеріалі британського видання «The Sun» розкриваються підступні особливості роботи російських спецслужб з вербування цивільних українців для вчинення терактів. Зокрема, для схиляння до злочинів використовують погрози вбивством, шантаж фейковими оголеними фото та обіцянки грошових виплат. Про це виданню повідомили джерела в українських спецслужбах. Російські агенти маніпулюють вразливими категоріями цивільних, використовуючи своєрідний «коктейль» із погроз та підкупу, шукаючи таких людей на онлайн-форумах та у соцмережах. Російським ляльководам приписують серію диверсій у Європі.
Опитаний виданням старший економіст київського аналітичного центру «Центр економічної стратегії» Юрій Гайдай припускає, що росіяни платили українським сайтам онлайн-ігор за їхні дані для виявлення вразливих людей, що підлягають вербуванню. Наразі ряд провідних діячів української гральної індустрії перебувають під арештом за зв’язки із росією. Також Ю. Гайдай відзначає, що особи, заарештовані за фактами підривів українських ТЦК та СП на початку цього року, не були ідеологічними прихильниками росії та були різними методами примушені до таких дій.
Речник СБУ Артем Дехтяренко підтверджує слова Гайдая, що російські спецслужби дійсно використовують людей із залежністю від азартних ігор. За його словами, росіяни залучають до виконання завдань в основному неповнолітніх, безробітних і людей із різними видами залежності (наркотичною, алкогольною, від ігор).
Перехоплювач дронів – ноу-хау українських виробників
Про це йдеться у матеріалі американського телеканалу «CBS News». Відзначається, що зменшення підтримки США штовхає Україну до опори на власне виробництво зброї. Медіа спирається на інформацію з офіційних комунікаційних каналів Президента України В. Зеленського, де нещодавно представили те, що називається новорозробленим перехоплювачем дронів, але зображення були нечіткими, щоб уникнути розголошення деталей системи. У той же час розробники дронів-перехоплювачів стверджують, що за їх допомогою впродовж двох місяців було збито понад 20 російських «шахедів».
Українська неприбуткова організація «Дикі Шершні» є однією з організацій, що стоять за розробкою нових перехоплювачів дронів. Співзасновник групи розповів «CBS News», що розроблена ними система перехоплювачів під назвою STING пішла у виробництво на початку року та зараз постачається в значних кількостях до ЗСУ. Представник організації розповів, що «Дикі Шершні» наразі імпортують більшість компонентів для виробництва із Китаю, оскільки у країнах ЄС відсутні такі компоненти у необхідній кількості та якості.
Телеканал підсумовує, що нові перехоплювачі можуть виявитися життєво важливими для України. Вони пропонують значно дешевше та стійкіше рішення для знищення відносно невеликих, але численних вибухових дронів росії порівняно з традиційними системами протиповітряної оборони, які вимагають більш дорогих протиповітряних ракет, які постачають партнери України.
Як жителі Сум відновлюються після російської ракетної атаки
Журналісти британського видання «Independent» Сам’я Куллаб та Єгор Коновалов підготували репортаж із міста Суми через декілька днів після найкривавішої у цьому році російської ракетної атаки. Журналісти відзначають, що Суми знаходяться поряд з кордоном з курською областю росії, де українські військові продовжують утримувати невеличку смугу території. Опитані медійниками жителі Сум відзначають, що останніми тижнями почастішали обстріли міста, проте жоден не був настільки руйнівним, як той, що відбувся 13 квітня.
Атаки на українські міста змусили багатьох українців замислитися над тим, де відбудеться наступна, і кинули тінь на триваючі переговори про припинення вогню, які проводяться за посередництва Сполучених Штатів. Переговори дали лише незначні результати, оскільки росія наполягає на умовах, які Україна вважає неможливими, а Київ вважає, що сили москви готуються до нового наступу.
У жителів Сум згадка про переговори викликає тільки іронічну посмішку, як-от у 56-річного охоронця Віктора Войтенка та його дружини Ганни. Чоловік отримав враження хребта внаслідок прильоту російської ракети і тепер прикутий до ліжка. Розмови про мирні переговори для них - то звичайний піар, відірваний від їхньої щоденної суворої реальності.
Також частину матеріалу присвячено відомому героїчному вчинку 13-річного хлопчика Кирила Ілляшенка, який зміг врятувати пасажирів свого автобуса. Не вірить у результативність мирних переговорів і 31-річний рятувальник Дмитро Шевченко, котрий одним із перших прибув на виклик після ворожого обстрілу, – на жаль, більшість з тих, кого він з колегами виявили на місці подій, мали поранення, несумісні із життям.
Трамп не зважає на продаж Іраном ракет і дронів для вбивства українців
Під таким заголовком вийшов матеріал американського видання «HuffPost». В той час, як президент Трамп часто заявляє про максимальний тиск на Іран та обмеження його продажу нафти, торгівля іранською зброєю з росією лишається для американського лідера непоміченою. За останні два роки Іран заробив десятки, а, можливо, й сотні мільйонів доларів на експорті зброї до рф. І хоч попередній президент Д. Байден наклав на східну країну санкції за це, для нинішнього президента ця ситуація не перебуває в фокусі його уваги.
На байдужість Трампа до продажу іранських ракет та дронів до росії звертає увагу і екс-посол США в Україні Стівен Пфайфер. Українська аналітикиня з Ради міжнародних відносин Ліана Фікс теж замислюється над тим, що Трамп нічого не робить задля зменшення співпраці між росією, Китаєм, Іраном та Північною Кореєю. На запитання «HuffPost», чому він не зробив нічого, щоб зупинити продажі іранських безпілотників та ракет до росії, Трамп не відповідає, а замість цього запропонував неоднозначне пояснення, визнаючи смертоносність іранських безпілотників. Запити видання до Міністерства фінансів, Білого дому та Держдепу з цього питання залишаються без відповіді вже декілька тижнів.
Про санкції проти Китаю
Журналіст французького медіа «RFI» Ніколя Рока аналізує поведінку Китаю у війні росії проти України. Він бере до уваги нещодавні заяви Президента України В. Зеленського щодо допомоги Китаю зброєю для росії у війні проти України. Зокрема, журналіст відзначив, що під нещодавні санкції української РНБО потрапили і три китайські компанії, які займаються виготовленням продукції подвійного призначення, що може використовуватися росіянами при виробництві ракет та іншої зброї.
У матеріалі вказано, що, на відміну від уламків іранських дронів та північнокорейських ракет, залишків китайської зброї на полі бою в Україні поки знайдено не було. Водночас позицію Китаю охарактеризовано як «фальшивий нейтралітет»: коли на словах країна начебто виступає за мирні переговори та припинення російсько-української війни та разом з тим підтримує економіку свого північного сусіда. А тактику В. Зеленського, який останнім часом критикує Китай, автор публікації вважає способом привернути увагу західних партнерів, зокрема, американців, які мають з Пекіном торгівельну війну, до зовнішньої допомоги, яку отримує рф від китайської сторони.
Про ймовірний видобуток літію в Україні
Німецьке видання «Deutsche Welle» торкається теми вірогідності видобутку в Україні літію в контексті обговорюваної американо-української угоди про видобуток рідкісноземельних металів. Журналісти відвідали села Полохівку та Копанки, зустрілися з місцевими жителями і стверджують – час у цих населених пунктах наче зупинився. Відсутність роботи змушує людей залишити ці села, а гостей зустрічають лише покинуті розвалені будинки та чагарники. І Трамп, говорячи про видобуток літію в Україні, навряд чи щось знає про ці села.
Про поклади літію у центральній Україні відомо ще з 1970-х років. Проте родовище біля вищезгаданих сіл єдине більш-менш розроблене на цей час. Всі інші розроблялися ще в радянські часи, проте якогось значущого видобутку літієвої руди в Україні ніколи не було. У 2017 році українська компанія UkrLithiumMining отримала дозвіл на розробку Полохівського родовища. З моменту останнього дослідження, проведеного між 2018 і 2020 роками, родовище вважається найбільшим в Європі з приблизно 40 мільйонами тон літію. Директор компанії Михайло Гейщенко у ефірі українського ТБ заявляв, що початкові оцінки дозволяють видобувати до 1,5 мільйона тон руди протягом 20 років, втім, далі слів справа так і не дійшла. Тим, що видобутку немає, стурбовані і представники місцевої влади, які хотіли б вирішити за допомогою підприємства соціальні питання.
Тим часом місцеві жителі, які поспілкувалися з DW, продовжують сподіватися, що майбутній видобуток принесе робочі місця в регіон. Водночас деякі побоюються екологічних наслідків.