
Щоби подякувати чи вибачитися на дорозі водії часто користуються аварійною сигналізацією. Блимнути “аварійкою” – це швидко, зручно, а водію, якому адресована така ввічливість — приємно. Та нещодавно соцмережі та новинні пабліки підхопили новину: “В Україні водіям заборонено дякувати “аварійкою”: за це можна отримати штраф”. З’ясувати чи так це і яка сума штрафу — Чернігівська Медіа Група звернулася до Управління патрульної поліції в Чернігівській області. А також розповімо як дякують водії за кордоном та яку альтернативу вже вигадали в Україні.
Аварійна світлова сигналізація — це попереджувальний сигнал. Головне її завдання — привернути увагу інших учасників дорожнього руху. В пункті 9.9 Правил дорожнього руху України описані випадки, коли водіям слід блимати “аварійкою”:
- вимушена зупинка на дорозі;
- зупинка на вимогу поліцейського;
- засліплення водія світлом фар;
- ДТП;
- буксирування транспортного засобу;
- рух з технічними несправностями;
- посадка чи висадка дітей під час перевезення організованих груп.
Однак, пункт, який би забороняв водіям вмикати аварійну сигналізацію в інших ситуаціях — відсутній.
То чи штрафують за блимання у якості “дякую” та “вибач” — ми спитали в Управління патрульної поліції в Чернігівській області. Там відповіли, що:
«Порушення правил користування аварійною світловою сигналізацією передбачає адміністративну відповідальність у вигляді штрафу 510 грн або попередження. Відповідальність за порушення, що спричинили створення аварійної обстановки, тягне за собою накладення штрафу у розмірі 1445 грн або позбавлення права керування транспортними засобами на строк до одного року».
Тобто, фактично, відповідальність за неправильне користування “аварійкою” передбачена і штрафи цілком реальні. Однак, це ніякі не нововведення і жодних законодавчих ініціатив або змін до правил дорожнього руху щодо цього, як про це пишуть у соцмережах, немає. Ці норми існували завжди, допоки хтось не вирішив на цьому “хайпанути”.
Та, виявляється, про те, що за ввічливість на дорозі можуть оштрафувати, знали не всі. Тож, ми спитали чернігівських водіїв — що вони про це думають і чи отримували штраф за неправильне користування аварійною сигналізацією.
«А як мені пропонують віддячити людині за те, що пропустила мене на дорозі? Зупинитися, вийти й вклонитися?», — дивується водійка Марія.
«Приємно, коли мені блимають “аварійкою”. Буває, водій попереду щось вичудив, підрізавши мене, я починаю матюкатися, а він раз — і вибачається. Думаю, ну мало лі як так вийшло в нього, вибачився — пробачу», — розповідає водій Анатолій Іванович.
«Та я за 20 років стільки “аварійкою” “дякую” наблимав, що, якби штрафували — вже б у борги страшні вліз! Це ж культура водіння. Краще хай штрафують тих, хто на червоне пролітає!», — обурюється водій Андрій.
«Ну, якщо логічно — “аварійка” для аварії, а не для люб’язностей. Звісно, що отримати протокол за 2-секундне “дякую” — маячня. Але за кордоном такого немає. Ми ж хочемо до Європи бути ближчими — то треба і до правил інших звикати», — міркує водійка Валентина Миколаївна.
А ЯК ДЯКУЮТЬ ВОДІЇ ЗА КОРДОНОМ?
Олександр — майже два роки далекобійник. Впродовж цього часу проїхав тисячі кілометрів різними країнами. Каже, здебільшого за кордоном дякують або вибачаються на дорогах так:
«Почергово блимають поворотниками: правий, лівий, правий, лівий або навпаки. Хоча, в Естонії, Латвії та Литві досі використовують “аварійку”, як і в Україні. А от у Німеччині взагалі не бачив, щоб дякували. Але вони і їздять дуже обережно», — розповідає про досвід кермування за кордоном далекобійник Олександр Іваненко.
Крім “аварійки” в українських водіїв є ще один жест подяки — піднята долоня. Так ось у Британії він обійдеться водію в 200 фунтів стерлінгів, а це — понад 11 тисяч гривень. А якщо такий жест призведе до ДТП — штраф може зрости до 1 000 фунтів або понад 54 тисячі гривень. Усе через те, що тамтешні ПДР вимагають тримати обидві руки на кермі, бо певні, що навіть секундне відволікання може коштувати життя.
Блимати світлом фар у США дозволено законом. Там, як і в Україні, у такий спосіб попереджають зустрічних водіїв про те, що попереду причаїлася поліція з радаром. Це право охороняється Першою поправкою до конституції США, яка гарантує свободу самовираження.
УКРАЇНСЬКА АЛЬТЕРНАТИВА ПОДЯКИ “АВАРІЙКОЮ” НА ДОРОЗІ
Скориставшись моментом бурхливих обговорень, українські виробники “під шумок” стали продавати альтернативу для компліментів та вибачень на дорогах. Рекомендації у соцмережах заполонила LED-табличка “Долоня”.
Її на склі автомобіля фіксують “липучки”. “Долоня” має три режими, які водій може перемикати пультом керування, в залежності від емоцій:
- “дякую”, коли підсвічується вся долоня;
- “круто”, коли підсвічується мізинець, вказівний та великий пальці;
- та непристойний жест, коли підсвічується середній палець.
Живлять такий аксесуар звичайні батарейки.
Як бачимо, подякувати на дорозі можна у різний спосіб, а от щоб не доводилося думати як вибачитися — радимо бути уважними та дотримуватися ПДР.