Цьогоріч з’явилася нова ініціатива – «пакунок школяра» – одноразова допомога для кожного першокласника. Але одночасно з цим в Україні триває скорочення малокомплектних навчальних закладів, котре торкнулося і Чернігівщини.
— Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 05 березня 2024 ку № 245 передбачається, що з 01 вересня 2025 року держава припиняє фінансування малокомплектних шкіл, де навчається менше 45 учнів, — пояснює причини цього скорочення в.о. начальника відділу освіти Варвинської селищної ради Андрій Бобошко.
Третього липня ми звернулися з офіційним запитом до обласного управління освіти з проханням повідомити, скільки саме шкіл та позашкільних навчальних закладів, які працювали у нашому регіоні у 2024/25 році, закриють напередодні 1 вересня 2025-го. Обласні чиновники переслали наш запит у територіальні громади. Хоча на відповідь Закон відводить, максимум, 5 робочих днів, за понад два тижні очікування, ми отримали листи лише від 37 з 57 територіальних громад Чернігівської області. При цьому в одній з них — Ладанській, фактично, відмовилися надавати інформацію, посилаючись на формально-бюрократичні причини.
Ми проаналізували дані наданих відповідей та розповімо вам, які саме заклади і в яких саме громадах Чернігівської області закриють або реорганізують вже до початку навчального року.
Закриття та реорганізація

Отже, перед 2025/26 навчальним роком у нашій області планують закрити 19 шкіл. Хоча по чотирьом з них остаточне рішення ще не прийняте: щодо Остапівської школи депутати Варвинської громади мають проголосувати на сесії 24 липня, а щодо трьох шкіл Новгород-Сіверської громади (Грем’яцької, Чайкинської та Бринської) рішення обіцяють прийняти до 1 вересня.
Найбільше – одразу 5 шкіл (один ліцей та чотири початкові школи) закриють у Горднянській громаді. Втім, як пояснюють в місцевому відділі освіти, закриття пов’язане з тим, що ці школи працювали дистанційно, а батьки захотіли перевести дітей у ті заклади, які працюють в офлайні – туди учнів возитимуть автобусами.
Крім шкіл призупиняють і один заклад позашкільної освіти – у Новому Білоусі.
Однак, на ліквідації все не закінчиться. Ще 10 закладів (один з яких — позашкільний) потрапляють під реорганізацію – як правило, вони стають філіями більш крупних шкіл. При цьому у більшості своїх відповідей чиновники завіряють, що скорочення не вплине на якість та доступність освіти.
Верхівка айсбергу
Втім, все наведене тут – є неповним одразу з кількох причин. Наприклад, як нам відповіли у Семенівській громаді, станом на середину липня там не планують закривати школи. Але до вересня все може змінитися, і тоді під закриття потраплять 3 школи та 5 філій:
— Можливе зупинення пов’язано з вимогами наказу Міністерства освіти і науки України від 07.08.2024 року №1112 «Про затвердження Порядку та умов здобуття загальної середньої освіти в комунальних закладах загальної середньої освіти в умовах воєнного стану в Україні», — зазначає головний спеціаліст відділу освіти, молоді та спорту Семенівської міської ради Олексій Кистерний.
Згаданий чиновником наказ (почитати його можна тут), якщо говорити простіше, певним чином ускладнює онлайн навчання для малокомплектних шкіл (тих, де є менше двох класів в одній паралелі). А Семенівська громада, як ви розумієте, наразі те місце, де вчитися офлайн може бути небезпечно.
Але і це ще не все. Якщо цьогоріч планують закривати ті школи, де менше 45 учнів, то у наступному – школи, в котрих навчаються менше 60 школярів. І, наприклад, у Бахмацькій громаді нам вже повідомили, що у 2026-му році планують закрити ще дві школи: Халимонівську І-ІІІ ступенів та Фастовецьку гімназію.
Триває і скорочення ступенів освіти. Наприклад, з 2027-го року, щоб отримати повну середню освіту, школяру Мринської громади доведеться їхати кудись за межі свого населеного пункту:
— Скорочення мережі ліцеїв у громаді відбудеться з 2027 року і пов’язане з реформою профільної освіти. Згідно реформи, в класах III ступеня ЗЗСО має бути не менше 24 учня. В нашій громаді це організувати в закладах освіти не можливо через невелику кількість дітей. Тому доступність до освіти ІІІ ступеня ЗЗСО в здобувачів освіти втрачається. Учні та їх батьки поставлені перед вибором закладу профільної освіти і доступного житла в умовах воєнного стану, — розповідає начальниця відділу освіти, культури, молоді та спорту Мринської громади Тамара Дерев’янко.
Тож шкіл у нашій області стає менше. Це факт. Чи позитивний це факт – вирішуйте самі. З задоволенням почитаємо відповіді. Лишайте їх у коментарях в наших соцмережах.